Razpis za narečne viže že odprt
Na Radiu Sora se že pripravljajo na 17. Večer slovenskih viž v narečju, ki je edini slovenski glasbeni festival, ki spodbuja ohranjanje narečij.
Razvedrilni program TV Slovenija pa je v začetku meseca objavil javni razpis za 22. festival Slovenska polka in valček, ki bo odprt do 19. februarja. S festivalom spodbujajo nastajanje novih narodno-zabavnih skladb, nanj pa se lahko prijavijo avtorji glasbe, besedila in/ali priredbe ter izvajalci. Med prijavljenimi bo komisija izbrala največ dvanajst skladb. Festival bo potekal aprila v Podčetrtku, podelili pa bodo tri nagrade: strokovna žirija bo izbrala najboljšo skladbo festivala v celoti, občinstvo pa najboljšo polko in valček.
Na Radiu Sora se že pripravljajo na 17. Večer slovenskih viž v narečju, ki ga bodo v sodelovanju z Agencijo Geržina Videoton priredili 9. junija v Škofji Loki. Z njim avtorje in ansamble spodbujajo, da pišejo in pojejo v pristni narečni slovenski besedi. Pred kratkim so tako že objavili razpis, ki bo odprt do 15. marca. Sodelujejo lahko narodno-zabavni ansambli, tekstopisci in avtorji glasbe, nato pa bo strokovna komisija opravila izbor narečnih besedil, skladb in ansamblov, ki se bodo predstavili na festivalu. Na njem pa ne bodo izvedli le narečne viže, temveč se bodo tudi letos predstavili še s skladbo po lastni izbiri.
Na festivalu bodo podelili pet nagrad. Strokovna komisija bo izbrala najboljše narečno besedilo, najboljšo melodijo ter prejemnika nagrade Občine Škofja Loka za najboljši in najbolj všečni nastop v celoti. Zmagovalec občinstva bo prejel prehodni pokal »vandrovček«, podelili pa bodo še Vodovnikovo nagrado za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil, ki jo poklanja Društvo pesnikov slovenske glasbe.
Odkar ni več Festivala narečnih popevk, je večer narečnih viž v Škofji Loki edini slovenski glasbeni festival, ki spodbuja ohranjanje narečij, zato organizatorji tudi letos upajo na podporo ministrstva za kulturo. Tekstopiscev, ki pišejo v narečju, je v Sloveniji vse manj, zato se po besedah Andreje Čamernik z Radia Sora še dodatno trudijo, da bi jih spodbudili k temu: »Marsikdo ima ideje, a si ne upa pisati v narečju, zato je potrebno malo dodatne spodbude. Prav tako si želimo, da bi bilo na festivalu zastopanih čim več različnih narečij.«
Kot poudarja, je Večer slovenskih viž v narečju ne samo »radijski« projekt, pač pa tudi škofjeloški, saj po njegovi zaslugi mesto obišče veliko ljudi iz vse Slovenije in tudi iz zamejstva. V čast si štejejo, da je večina ansamblov, ki so danes zelo popularni, med njimi denimo tudi Modrijani, že stala na njihovem odru. »Vsak festival je prinesel od osem od deset novih narečnih viž, marsikatera je med uspešnicami,« je še dejala Čamernikova.