Ribezov sok in marmelada
Rdeči ribez slovi predvsem po visoki vsebnosti C-vitamina. S samo 35 do 40 ribezovimi jagodami pokrijemo potrebo po tem vitaminu za cel dan. Poleg tega vsebuje veliko kalcija, železa, kalija in mangana. Ker ga ne smemo prav dolgo skladiščiti, ga moramo čim prej pojesti ali predelati. Zaradi kislega okusa lahko naredimo osvežilen sok ali skuhamo marmelado.
Za pripravo ribezovega soka potrebujemo: 1 kg ribeza, 1 kg sladkorja (oziroma enako količino ribeza in sladkorja).
Ribez dobro operemo. V lonec stresemo sladkor in ribez ter dobro premešamo. Vse skupaj segrevamo, dokler ne zavre, in kuhamo še nekaj minut, da se sladkor raztopi, ribez pa spusti vodo. Vmes večkrat premešamo. Zmes precedimo čez gosto cedilo ali gazo. Sirup nalijemo v steklenice, ki jih dobro zapremo. Pripravljen sirup razredčimo z vodo, da dobimo osvežilen ribezov sok.
Nasvet: Sirup zaprt v steklenicah zdrži več mesecev. Uporabimo lahko tudi drugo sadje (maline, robidnice, borovnice, ringlo …)
Za pripravo ribezove marmelade potrebujemo: 1 kg ribeza, 0,5 kg želirnega sladkorja, sok ene limone.
Ribezu odstranimo peclje in ga operemo. Stresemo ga v posodo ter pokapljamo z limoninim sokom. Počasi ga kuhamo približno dvajset minut, da se razpusti. Dodamo želirni sladkor in med stalnim mešanjem kuhamo, da mešanica postane želirana. Z želirnim preizkusom ugotovimo, če je marmelada zadosti kuhana: na majhen krožnik damo žlico marmelade in če se ta strdi, je dovolj kuhana. Kuhano marmelado prelijemo v čiste kozarce za vlaganje in jih zapremo. Kozarce postavimo skupaj, jih prekrijemo s kuhinjsko krpo in nato z odejo, da se bo marmelada počasi ohladila.
Nasvet: K ribezu lahko vmešate dve na drobne koščke narezani jabolki. Če zmanjšamo količino sladkorja, dobimo bolj tekočo marmelado, ki jo lahko uporabimo kot preliv za razne sladice in sladoled.