Takole dan državnosti praznuje naš bralec Slavko, ki je poslal fotografijo s pripisom: »Hčerke so se praznično oblekle - no, obule.« / Foto: Slavko Štern

Pahor ob dnevu državnosti: Kljub številnim težavam smo na doseženo lahko ponosni

Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob dnevu državnosti posvaril, da nas kljub otipljivim znakom gospodarskega okrevanja upravičeno grizejo dvomi, ali je to res in dovolj, da bi v prihodnost gledali z več upanja. Kljub številnim težavam smo lahko ponosni na doseženo, krhkega okrevanja pa ne sme zadušiti politična paraliza, je dejal.

Ljubljana - »Usodi smo Slovenci očitno všeč in nas preizkuša na vse mogoče in nemogoče načine. Zlasti po letih hude krize se je že večkrat zdelo, da vidimo luč na koncu tunela, a se je vedno znova izkazalo, da gre le za privid,« je na osrednji državni slovesnosti na predvečer praznika na Kongresnem trgu v Ljubljani povedal Pahor. Po njegovem mnenju imamo danes znova tak vtis, a nas zaradi previdnosti prevevajo protislovni občutki.

Za dokončen preboj iz krize bo odločilno, da krhkega gospodarskega okrevanja ne zaduši politična paraliza, je pristavil Pahor, pri čemer da nima v mislih le oblikovanja nove vlade po volitvah, pač pa tudi pozitivno družbeno vzdušje.

To splošno družbeno in politično strpno vzdušje pa mora biti odvisno zlasti in najprej od ustanov pravne in politične države, meni Pahor. Slovenija se je namreč »poleg običajne vladne krize znašla v nekakšnem krču zaradi diametralno nasprotnih občutkov ljudi glede temeljnih človekovih pravic in krivic«. Za popuščanje tega krča bi bilo zelo pomembno, ko bi ustanove pravne države odločitve sprejemale »v razumnih rokih in s prepričljivo razlago«, a je Pahor ob tem poudaril, da ustanove pravne države ne morejo reševati političnih težav in obratno.

Zato je za uspešno delovanje ustanov politične države po njegovih besedah pomembno, da volilna kampanja omogoči razlikovanje in razumevanje programov strank, da izidi volitev izrazijo dovolj jasno voljo ljudstva glede smeri nadaljnjega razvoja Slovenije, da DZ v novem sklicu izvoli programsko čim bolj enotno vlado in da se z izbiro županov ter občinskih in mestnih svetov do konca leta v celoti konsolidira politični prostor. Obenem je obljubil, da bo v okviru pristojnosti pri teh naporih sodeloval po najboljših močeh.

Za posebno nalogo Pahor razume nadaljnje spodbujanje spravnega dialoga o polpretekli zgodovini. »Začel bom umirjeno ter spoštljivo razpravljanje o nekaterih delikatnih domovinskih oz. domoljubnih zadevah, kot je uporaba simbolov, ki zelo vznemirjajo ene ali druge, ali vse. Simboli nas morajo povezovati, ne ločevati,« je dejal.

Po Pahorjevem mnenju imamo nocoj precej enake sanje, upanja in mestoma tudi strahove, kot pred 23 leti, a imamo tudi prav toliko let izkušenj več. Kot je dodal, nas bodo slabe opozorile pred ponavljanjem napak, dobre pa vlile pogum in samozavest. Postajamo država s tradicijo in smo na doseženo lahko ponosni, prav pa je tudi, da smo kritični, je povedal.

Ustvarjamo nov svet, ki ga želimo zapustiti svojim otrokom boljšega in bolj pravičnega, je še poudaril Pahor in slavnostni nagovor sklenil z besedami, da bomo skupaj uspeli.

Proslave se je udeležil bolj ali manj ves politični vrh, med drugim tudi premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek in predsednik DZ Janko Veber, ni pa bilo predstavnikov SDS. Kot je v izjavi za medije po včerajšnji slavnostni seji DZ pojasnil podpredsednik stranke Zvone Černač, se proslave udeležujejo ljudje, ki slovenske države ne spoštujejo, zato stranki SDS med njimi ni mesta.

Černač je spomnil, da se praznovanja ne more udeležiti prvak SDS Janez Janša, »človek, ki je eden od utemeljiteljev samostojne Slovenije. To pa zato, ker je bil z najbolj grobo zlorabo pravosodja fizično odstranjen tudi iz političnega delovanja«. Med slavnostno sejo DZ so sicer poslanci SDS oblečeni v bele majice tvorili napis »svoboda Janši«.

Prav tako na slovesnosti na Kongresnem trgu ni bilo praporščakov Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / četrtek, 3. januar 2013 / 07:00

Denar tudi za dražgoško šolo

Občina Železniki se bo letošnje leto dodatno zadolžila za 200 tisoč evrov. V proračunu tudi 70 tisoč evrov za obnovo dražgoške šole.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 11. marec 2017 / 18:39

Hčerka, preberi in me razumi

»Zdi se mi, da sem naredila vse, da bi ji odprla oči. Da bi videla tudi mojo plat resnice. Če kaj, si želim, da bi hudobni uroki, s katerimi jo je začaral očim, nekega dne popustili in bi spoznala,...

Gospodarstvo / sobota, 11. marec 2017 / 18:28

Zbirna vloga je tudi denar

Ob koncu februarja se je tudi na Gorenjskem začela subvencijska kampanja, to je elektronsko izpolnjevanje in oddajanje zbirnih vlog za kmetijska plačila. Le redki kmetje, predvsem so to ml...

GG Plus / sobota, 11. marec 2017 / 18:27

Živalstvo v knjižnem muzeju

»Takega muzeja še nisi obiskal. Odprt je 24 ur na dan, sedem dni v tednu, ob tem pa se lahko pohvali z neprekosljivim izborom najbolj zanimivih in nenavadnih živih bitij na svetu. Živali, razstavlj...

Kronika / sobota, 11. marec 2017 / 18:24

Gasili so travniški požar

Slatna – Radovljiški policisti so v sredo popoldan v Slatni obravnavali travniški požar, ki ga je povzročilo nekontrolirano kurjenje suhega rastlinja. Ker je med kurjenjem pihal tudi veter, je to p...

GG Plus / sobota, 11. marec 2017 / 18:20

Ko iz kosa lesa nastane violina ...

Daniel Musek ima redek, lep poklic, ki je hkrati obrtniški in umetniški. Je goslar, izdelovalec violin, viol in violončel. Pravi, da ni težko narediti violine, težko pa je narediti dobro violino in vs...