Folklorna Alpe–Adria
Kranj je gostil 10. Mednarodni CIOFF folklorni festival Alpe–Adria 2014. Nastopile so folklorne skupine iz Avstrije, Hrvaške, Italije in Slovenije.
Folklornike ste lahko spremljali na sprevodu v središču mesta in ob večernem nastopu v gradu Khislstein, kjer sta med drugimi prisotne pozdravila tudi predsednik mednarodnega CIOFF-a Philippe Beaussant in Marjutka Hafner, direktorica Urada za UNESCO. Slovenska nacionalna Komisija za UNESCO je bila namreč častna pokroviteljica festivala.
Plesni del je bil sestavljen iz dveh delov: v prvem so se kot zadnji predstavili domači FS Brdo s svatbenim obredom na belo nedeljo v Gruži in ga zaključili z razigranim Đambarskim kolom. Drugi del nastopov pa je s plesi alpskega področja zaključila FS Sava. Videli smo štajeriš, mazurko in zibenšrit ter plodnostni ples s svatbeno pogačo na glavi. Avstrijo so zastopali člani folklornih skupin vzhodnotirolskega plesnega okrožja. V prvem delu so zaplesali tri plese, med njimi tudi Landler iz Zillertala, tipičen alpski ples, kje izražajo plesalci moško spretnost, plesalke pa ljubkost. Drugi del pa je bil sestavljen iz figurativnega tirolskega Landlerja, ki ga plešejo po vsej deželi enako; sledila pa sta še Masolka iz Iseltala kot naslednica prvotne poljske mazurke in Verbandsschlag. Furlanska folklorna skupina Pasian di Prato iz okolice Vidma/Udine je zaplesala goriški štajeriš, tudi Furlansko četvorko; med drugimi plesi še Šotiš, pa Pasianote, celotno predstavitev pa sklenila s plesom Vinca, ki jo v sosednjih deželah poznajo kot špic polko. Hrvaški Folklorni ansambel Filip Dević pa je prikazal Linđo, poskočen ples iz okolice Dubrovnika, ki ga plešejo ob spremljavi 'lijerice', starinskega glasbila s tremi strunami, na katero igra godec v sredini kroga. Zanimiva je bila še odrska priredba starih splitskih plesov etnokoreologa Branka Šegovića, ki obsega tri plese: monfrino, četvorko in šaltin polko.