Tegobe v tovarni na prostem
Če koga letos zanima vreme, so to zanesljivo kmetje, ki so »v tovarni na prostem« zelo odvisni od padavin, temperatur in sončnega obsevanja.
Kranj – Vreme namreč vpliva na rast rastlin pa tudi na pojav bolezni in škodljivcev ter na spravilo pridelkov. Kmetje so upali, da jim bo po vremensko slabem juliju in avgustu vsaj september bolj naklonjen, a so se očitno zmotili. Tako kaže tudi poročilo agencije za okolje za prvih deset dni septembra, iz katerega povzemamo glavne ugotovitve: Kmetijska tla po vsej državi so že več kot mesec dni obilno založena z vodo, na severovzhodu države so že celo preveč zasičena. S težkimi stroji je zelo težavno dostopanje na kmetijske površine. Setev dosevkov zamuja, potekati bi moralo že tudi siliranje koruze. Zorenje koruze za zrnje zaostaja, zamuja tudi priprava tal za jesensko setev. V polnem teku je obiranje jablan. Posledice neugodnih vremenskih razmer v času zorenja se poznajo tudi na plodovih, ki marsikje niso primerno obarvani in so slabše kvalitete. Več je tudi gnitja plodov, še posebej na mestih, ki so jih poškodovale ptice in insekti.
V prvih desetih dneh septembra je bilo vsaj sedem deževnih dni, količina dežja je povsod presegla dolgoletno povprečje, na vzhodnem robu države za več kot trikrat. Sonca je bilo nekoliko več, do štirideset ur, le na zahodu države, na skrajnem jugozahodu še kakšno uro več. Najnižje temperature zraka so se v nižinah spustile do 11 stopinj Celzija, na Gorenjskem in Koroškem tudi nižje, najvišje so se dvignile do 28 stopinj, v Osrednji Sloveniji še za stopinjo višje. Vodna bilanca je bila povsod po državi pozitivna, vrednosti so tudi povsod presegle dolgoletno povprečje, še posebno na zahodu države.