Manj nesreč, a še vedno preveč
Poziv lastnikom gozdov: Upoštevajte priporočila za varno delo v gozdu.
Kranj – Kmetje in lastniki gozdov izkoristijo zimski in spomladanski čas tudi za sečnjo drevja in spravilo lesa, takrat se običajno poveča tudi število nesreč. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zato skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poziva lastnike, da upoštevajo priporočila za varno delo v gozdu. Del naj se lotijo le tisti, ki so za to dobro usposobljeni in primerno opremljeni. Pri delu naj uporabljajo brezhibno opremo in orodje, zaščitno gozdarsko čelado, rokavice, obutev, hlače in drugo varovalno opremo ter dobro vidni delovni jopič. Del naj ne izvajajo sami, poskrbijo naj za primerno varnostno razdaljo in že pred začetkom del razmislijo o tem, kako bi ukrepali v primeru nesreče.
Podatki kažejo, da se je varnost pri delu v zasebnih gozdovih med nepoklicnimi izvajalci del v zadnjih letih izboljšala. Medtem ko je bila v zadnjih letih v zasebnih gozdovih povprečno na vsakih 375 tisoč kubičnih metrov posekanega drevja ena smrtna nesreča, je bila pred letom 1994 na vsakih nekaj več kot sto tisoč »kubikov« lesa. V zadnjih letih je pri nesrečah v gozdu umrlo povprečno dvanajst nepoklicnih izvajalcev.
V Zavodu za gozdove ocenjujejo, da je na izboljšanje varnosti pri delu pomembno vplivalo izobraževanje in usposabljanje. Od 1994. leta dalje se je namreč usposabljanja za varno delo z motorno žago in s traktorjem udeležilo okoli petdeset tisoč lastnikov gozdov in njihovih družinskih članov. Za izboljšanje varnosti pa so še drugi razlogi. Povečala se je uporaba osebne varnostne opreme, na trgu je vedno več dobro usposobljenih in opremljenih izvajalcev, lastniki lahko na razpisih iz programa razvoja podeželja sodelujejo za nakup sodobne in varnejše gozdarske opreme in mehanizacije, vse več je tudi strojne sečnje.