
Zakon »potrdila« prenizka udeležba
Po neuradnih delnih izidih se je nedeljskega referenduma udeležilo 11,68 odstotka volivcev, kar je bilo premalo za zavrnitev novele zakona o arhivih.
Kranj – Pobudnikom referenduma o noveli zakona o arhivih ni uspelo: volivci so se sicer v nedeljo z dvotretjinsko večino izrekli za njeno zavrnitev, vendar pa zaradi prenizke udeležbe na referendumu, ki je bila na državni ravni po neuradnih podatkih zgolj 11,68-odstotna, niso dosegli predpisanega kvoruma (petina vseh volivcev oziroma dobrih 343 tisoč volivcev), da bi zakon zavrnili. Novela arhivskega zakona tako ostaja v veljavi. Na nedeljskem referendumu je sicer za uveljavitev novele zakona o arhivih glasovalo 32,67 odstotka volivcev, proti njeni uveljavitvi pa 67,33 odstotka.
Prvopodpisana pod referendumsko zahtevo 46 tisoč volivcev, poslanka SDS Eva Irgl je za nizko volilno udeležbo naštela več vzrokov. Po njenem smo »še vedno mlada demokracija in se še ne zavedamo dovolj, kako pomembno je, da odidemo na volišča in izrazimo svoje mnenje«, svoje pa je dodalo tudi prizadevanje koalicije, da referenduma ne bi izvedli skupaj z evropskimi volitvami. Krivdo za nizko udeležbo Irglova pripisuje tudi (nekaterim) medijem, ki da so volivce še v petek pozivali k bojkotu referenduma.
Kot četrti razlog pa je poslanka navedla oceno, »da se ljudje, ko govorimo o vprašanjih, ki so vezana na nekdanjo Službo državne varnosti, še vedno bojijo«. »Treba je pošteno priznati, da kvoruma nismo dosegli, bo pa tudi kulturni minister moral pošteno priznati, da novela ni dobila podpore,« je poudarila in napovedala, da bodo v SDS skrbno spremljali, kako se novela arhivskega zakona izvaja, posebej pa, ali se bodo uresničile napovedi kulturnega ministra Uroša Grilca, da bomo imeli v Sloveniji najbolj odprte arhive v Evropi.
Minister za kulturo, ki opravlja tekoče posle, Uroš Grilc je zadovoljen, da so državljani prisluhnili njihovim argumentom in potrdili novelo arhivskega zakona. Kot pravi, so v skladu z novo referendumsko zakonodajo volivci izrazili svojo voljo tako, da so prišli na volišča in glasovali za uveljavitev zakonske novele, in tudi tako, da na volišča niso prišli. O nizki volilni udeležbi, ki je bila precej pod predpisanim kvorumom in druga najnižja na dosedanjih referendumih, je dejal, da predlagateljem referenduma očitno volivcev ni uspelo prepričati z argumenti.
Na Gorenjskem se je referenduma udeležilo 26.552 oziroma 12,66 odstotka volilnih upravičencev, kar je bila tretja najvišja udeležba po volilnih enotah (najvišjo, 13,54-odstotno, so zabeležili v volilni enoti Ljubljana Center). Proti zakonu jih je glasovalo 72,88 odstotka (največ v državi), zakon pa je podprlo 27,12 odstotka volivcev. Med volilnimi okraji na Gorenjskem so najvišjo udeležbo dosegli v Škofji Loki II (17,83 odstotka), kar je četrta najvišja udeležba v državi (najvišja je bila v Ribnici – 19,46 odstotka). V drugem škofjeloškem okraju, tj. v Poljanski in Selški dolini, se je sicer proti zakonu izrekel najvišji odstotek volivcev v državi – 79,41 odstotka.