Eno uro pešačile na delo
Dijaki Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole (SESGŠ) so imeli v okviru projekta Leonardo da Vinci možnost opravljati praktično usposabljanje pri delodajalcu v tujini.
Kranj – »Če bi se pokazala priložnost, bi takoj odšla na delo v tujino,« je bila po štiritedenski izkušnji na Finskem, kjer je delala v trgovini z oblačili, navdušena dijakinja četrtega letnika SESGŠ Katja Lenkič. Na Finskem je bila skupaj s tremi sošolkami v lanskem šolskem letu, pred kratkim pa so se štirje dijaki vrnili s praktičnega usposabljanja na Nizozemskem. Vsi so se strinjali, da je bila to nadvse dragocena izkušnja, saj so se med drugim naučili tudi samostojnosti. A najprej so morali premagati »kulturni šok«, je poudarila koordinatorica projekta na šoli Sanela Bešič, ki je dijake spremljala na izmenjavi v tujini. Na Finskem so tako recimo morale dijakinje med drugim kar štiri kilometre pešačiti v službo. »Samo prvi dan so se peljale s taksijem, a so ugotovile, da je to ne samo predrago, ampak so se morale soočiti tudi z začudenimi komentarji sodelavcev, ki so na delo pešačili še bistveno dlje,« je razložila Sanela Bešič. Navaditi so se morale tudi, da čas tam teče bistveno počasneje kot pri nas. »Sprva so vse delo opravile že v eni uri, a so jim takoj povedali, da si morajo delo razporediti na ves delavnik. Ni toliko pomembno, da delo opraviš hitro, ampak tudi kakovostno,« je pojasnila Sanela Bešič. Pri tem so se zelo veliko naučili, je poudarila Sema Julevič, ki je štiritedensko prakso opravljala na Nizozemskem. »Pridobili smo veliko izkušenj pri delu s strankami, imeli pa smo tudi priložnost opazovati postopek prenove trgovine,« je pojasnila. Najbolj zanimivo se ji je zdelo pozicioniranje izdelkov na police, da delujejo urejeno in pritegnejo pozornost kupcev.
Doslej se je v okviru programa Leonardo da Vinci na prakso v tujino odpravilo že 11 dijakov SESGŠ, ki se šolajo v programih trgovec in ekonomski tehnik. Prvič pa so se po besedah Sanele Bešič s partnerji na Nizozemskem dogovorili tudi, da bodo v dveh letih na šoli gostili 16 njihovih dijakov. Doslej namreč za Slovenijo ni bilo pretiranega zanimanja, je priznala.