Preden čisto pregorimo, dajmo, zase poskrbimo.

Izčrpani in utrujeni, izgoreli in pregoreli

Da današnji z delom preobremenjen človek ne izgori in povsem ne pregori, se mora znati pri delu ustaviti, se spočiti, si priznati, da je preutrujen, in si vzeti prosto, a kaj, ko to ni vedno mogoče. No, za rahlo olajšanje so tu vsaj prazniki. Živel torej 1. maj! Odklopimo skrbi, izklopimo telefon, razvajajmo telo in dušo! V zdraviliščih, centrih zdravega počutja, v naravi ali preprosto – doma – ob zeliščnem čaju, ki nas bo sprostil ali poživil. Kar je komu bolj potrebno …

Izgorel človek pride do stanja močnega upada telesne energije, težko ohranja budnost in se ne more skoncentrirati na nobeno stvar. Trga se mu miselni tok, je tesnoben, neodločen, pozabljiv, razdražljiv ... Preden se ujamemo v začarani krog, iz katerega je težko najti pravi izhod, naredimo nekaj zase. Med čaji, ki so v pomoč pri izgorelosti, izčrpanosti, preutrujenosti, šibkosti, stresu so nam v odlično pomoč bazilika, materina dušica, melisa, pasijonka, sivka, žajbelj, žanšen, baldrijan, šentjanževka …

Bazilika

Bazilika (Ocimum basilicum) že iz davnine velja za čudežno rastlino, ki krepi, poživlja ter izboljšuje vitalnost, varuje srce pred stresom, pomaga pri premagovanju depresivnih stanj, melanholije, sentimentalnosti, nervoznih stanj, utrujenosti, brezvoljnosti, izčrpanosti, predanosti v usodo. Poparek pripravimo tako, da dve žlički posušenih listov prelijemo z vročo vodo in po 15 minutah precedimo. Čaj učinkuje izjemno krepčilno in poživljajoče. Ko nas spremlja občutek nemoči, strahu ali šibkosti, si privoščimo dvajsetminutno bazilikino kopel.

Melisa

Čaj iz melise (Melissa officinalis) je zelo primeren za melanholike ter bolnike, ki imajo pogoste glavobole. Pomaga pri tesnobnosti in depresiji, odpravlja razbijanje srca, zmanjšuje živčno napetost. Čaj pripravimo po istem postopku kot bazilikinega.

Pasijonka

Pasijonka (Passiflora incarnata) odpravlja nespečnost in je ena najboljših rastlin za pomirjanje živcev, odpravo panike, občutka tesnobnosti, depresije. Poparek iz pasijonke pripravimo iz dveh žlic posušenega zelišča, ki ga prelijemo s četrt litra vroče vode in 15 minutah precedimo. V večjih odmerkih lahko povzroči zaspanost, zato bodimo pri uporabi zmerni.

Sivka

Posušene vejice sivke (Lavandula angustifolia) veljajo kot odlično kadilo za obrambo pred negativnimi valovanji. Sivkini napitki, kopeli in eterično olje se izkažejo predvsem pri premagovanju depresivnih stanj in pomirjanju živčne napetosti, saj zelo sprošča in pripomore k mirnemu spancu. Sivka je dobrodejna tudi pri težavah in bolečinah s prebavo ter pri blaženju glavobola. Poparek pripravimo iz dveh žličk posušenih cvetov, ki jih prelijemo s skodelico vroče vode in po 15 minutah precedimo.

Šentjanževka

Pri premagovanju depresije, melanholije in izčrpanosti je šentjanževka (Hypericum perforatum) ena najboljših zeliščnih terapevtk, ki nam vrača tudi trden spanec. Dve žlički posušenih cvetov prelijemo s četrt litra vrele vode ter po 10 minutah precedimo. Priporočljivo je popiti skodelico čaja zjutraj in zvečer.

Žajbelj

Čarobne lastnosti žajblja (Salvia officinalis) se razkrijejo, ko ga uporabimo kot kadilo, saj nam izboljša spomin, koncentracijo in splošno psihično počutje. Ameriški Indijanci so ga uporabljali predvsem za zaščito, osvobajanje od negativnih duhov, bistritev duha in postavitev notranje harmonije.

Poparek pripravimo tako, da žličko posušenega žajblja prelijemo s skodelico vroče vode ter po 5 minutah precedimo. Dnevno popijemo do dve skodelici žajbljevega čaja.

Ženšen

Ženšen, ki ga bolj poznamo pod imenom ginseng (Ginseng panax), je izjemna rastlina, ki pomaga pri živčni izčrpanosti, stresu, povečuje spolno moč, krepi imunski sistem, zavira staranje in pomaga pri obnavljanju telesnih moči. Ta domala čudežna orientalska korenina vrača vitalnost, bistri um, pomirja živce in preskrbuje sen, močno tudi izboljšuje vzdržljivost pri psihičnih in fizičnih obremenitvah. Čaj pripravimo tako, da žličko ženšenove korenine prelijemo s četrt litra vroče vode ter po 15 minutah precedimo. Dnevno ga pijemo samo enkrat in največ tri mesece skupaj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / četrtek, 21. maj 2020 / 10:36

Čistili bodo Blejsko jezero

Bled – Društvo za podvodne aktivnosti Bled v soboto, 23. maja, organizira 27. čiščenje Blejskega jezera z okolico. Pobirali bodo odpadke iz jezera in odstranjevali vsiljive tujerodne školjke potujo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 14. maj 2019 / 18:17

Inšpekcija Publikusu odredila ukrepe

Suhadole – Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor je po četrtkovem požaru v Publikusovem centru za ravnanje z odpadki v Suhadolah ugotovila, da je zagorelo okoli dva ti...

Nasveti / torek, 14. maj 2019 / 15:55

Pametna oziroma aktivna električna omrežja

Poraba električne energije po svetu se v splošnem povečuje. Prebivalstvo oziroma države Evropske unije in tudi nekateri drugi deli sveta se soočajo ne le s stalnim povečanjem porabe električne ener...

Rekreacija / torek, 14. maj 2019 / 15:55

Posledice žleda še vedno vidne

Čelkov vrh (1106 n. m.) in Javornik (1240 n. m.) – Vrhov v Sloveniji, ki imajo v imenu besedo Javornik, je ogromno. Če le malo pomislim: Veliki Javornik, planina Javornik, Javorniki na Notranjskem itd...

Žiri / torek, 14. maj 2019 / 15:26

Najboljša škofjeloška ekipa

V Žireh je minulo soboto potekalo 24. regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa.

Kronika / torek, 14. maj 2019 / 15:23

Cesta na Ljubelj je odprta

Po zaprtju ceste zaradi podora promet na cesti Tržič–Ljubelj in nazaj sedaj poteka izmenično enosmerno in je urejen s semaforjema.