Jeleni skoraj »ujeli« prašiče
Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so lani za škodo po divjadi izplačali 18.068 evrov in opravili še 626 delovnih ur. Ker je bila lani precej huda zima, je bila škoda po jelenih spet večja od običajne in se je po vrednosti precej približala škodi po divjih prašičih.
V zavodu za gozdove ugotavljajo, da škoda po jelenjadi ne predstavlja dejanske škode v gozdovih, saj jo lastniki gozdov prijavljajo le v manjšem obsegu.
Kranj – V Gorenjskem lovsko upravljavskem območju, ki obsega štirideset lovišč in dve lovišči s posebnim namenom (Kozorog in Brdo) s skupno 213.175 hektarjev lovne površine, so lani škodo po divjadi ovrednotili na 21.198 evrov, pri tem pa je 18.068 evrov predstavljalo izplačilo v denarju in 3130 evrov vrednost delovnih ur, ki so jih lovci opravili pri ravnanju travne ruše po divjem prašiču ali kot nadomestilo za povzročeno škodo od jelenjadi. V skupnem znesku je bilo 10.569 evrov odškodnine po divjih prašičih, 8064 evrov po jelenih, 1931 evrov po srnjadi, ostalo škodo pa so povzročili siva vrana, poljski zajec, jazbec in muflon. Ovrednotena škoda je bila le malo višja kot predlani, vendar pa se je v primerjavi z letom prej občutno zmanjšala škoda po divjih prašičih in zelo povečala odškodnina po jelenjadi. Kot je ob tem dejal Miran Hafner, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v kranjski območni enoti zavoda za gozdove, je bila škoda po jelenih lani precej višja od običajne zaradi hude in precej dolge zime, v kateri so se jeleni (podobno kot v zimi 2006) dlje časa zadrževali v zimovališčih in pri tem delali škodo – jedli popke in poganjke ter lubje mladih dreves. Škode po divjih prašičih je bilo manj kot leto prej, razlog je v tem, da se je njihovo število nekoliko zmanjšalo.
Vseh primerov, v katerih je divjad lani povzročala škodo in so škodo oškodovanci tudi prijavili, je bilo 117, od tega 76 po divjem prašiču, v 24 primerih je bil povzročitelj jelen, v sedmih srna, v petih siva vrana, v dveh poljski zajec, v enem pa jazbec, muflon in lisica. Divji prašič je v 48 primerih povzročil škodo na travni ruši, v 28 primerih pa na kmetijskih pridelkih, zlasti na koruzi. V 92 primerih so upravljavci lovišč oškodovancem izplačali odškodnino, v 25 primerih pa so škodo poravnali z delom – z ravnanjem travne ruše, z zaščito mladja in ograjevanjem silosov. Največ prijav škodnih primerov je bilo v loviščih Medvode (petnajst), Kropa (štirinajst), Kozorog (trinajst) in Toško Čelo (deset).