Ples hudičev ali 'diablada' v Andih

Likam svojo uniformo za radolški pustni sprevod, na katerem so stalnica predtrške humorne panjske končnice. Navada je, da Hudič na poti v staro mestno jedro ustavi Pustnega župana, ki je v spremstvu Hude soproge in Mične ljubice, in ga spove, da župan izda vse mestne velenovice. Za evropske razmere sem črno-rdeč butični hudič, v mestu Oruro v bolivijskih Andih pa bi bila kot ubog zlodej-nebodigatreba na najnižje možni družabni lestvici. Takih razkošnih, barvitih, divje plešočih luciferjev in hudičevk in nadangelov Mihaelov z velikanskimi krili ni nikjer na svetu in karneval v Oruru je od 2001 na UNESCO-vem seznamu svetovne kulturne dediščine. Zdi se, kot da so se v Luciferjeve krone ujele vse barve rastlinja in živali pragozda in kordiljer z zlatom in srebrom vred. Mesto srebra, kakor pravijo kraju z nekaj več kot 260.000 prebivalci na višini 3765 m, je bilo ustanovljeno 1606. Rudo so tod kopali že staroselci, indijanska plemena Uri, Kečua in Ajmara, ki so jih do skrajnosti izčrpavali španski zavojevalci. Zanimivo je, da je 'diablada' sprimek starih indijanskih verovanj v bogove in demone ter čaščenja svečniške Marije, ki ima tu svoj hram od 1781, ko so se Indijanci uprli srebrnim španskim baronom. Prvi karneval je bil zabeležen že v XVIII st. Zdaj na 'diabladi' v Oruru sodeluje več kot štirideset izvrstnih folklornih skupin in pihalnih godb z različnimi, do kraja izpiljenimi plesi, ritmi pa so zvečine bolivijsko-afriški. Če imajo naši kurenti obešene zvonce okoli pasu, imajo andski hudiči močne kraguljčke na zunanji strani nizkih škorenj­cev, kar ustvarja ob glasbi še odmevajoč ritmičen hrup. Seveda ima Oruro tudi svoje kulinarične posebnosti, kot je na primer 'charquekan'. To je jed iz soljenega, na soncu posušenega govejega ali lamjega mesa, ki ga čez noč namočijo, da se razsoli, nato pa ga prepečejo in nastrgajo z vilicami. Ponudijo ga z mladim kravjim sirom, s krompirjem v oblicah 'llajwo', pekočo bolivijsko omako iz pekočih paprik in paradižnika. In ker nimam ustreznega mesa, za pusta ga bo tako in tako povsod dovolj, se raje ozrem h kvinoji, ki v Andih bogato obrodi in zraste od enega do dva metra visoko, pri nas pa se vztrajno udomačuje. Minil bo pust, prišel bo post!

S kvinojo polnjene paprike

Za 4 osebe potrebujemo: 120 g kvinoje, 450 g očiščenih šampinjonov, 2 žlici lešnikov, 1 žlico rozin, 1 čebulo, 1 strok česna, 6 srednje velikih paprik, 2 žlici peteršilja, 2 žlici koriandra, oljčno olje, sol, poper, 3–4 dl zelenjavne juhe.

Kvinojo dobro operemo. Skuhamo jo v zelenjavni juhi, vre naj približno 15 minut. Odcedimo. Na oljčnem olju prepražimo sesek­ljano čebulo in strt česen ter sesekljane lešnike. Nato dodamo šampinjone in rozine ter kvinojo, dišavnice, sol in poper. Pražimo nekaj minut. Paprikam odrežemo pokrovčke, odstranimo semenje in bele kožice, jih rahlo solimo in jih znotraj in zunaj premažemo z oljem. Napolnimo jih s kvinojinim nadevom, damo na vrh z oljem premazane pokrovčke in pečemo v pečici, ogreti na 180 °C, 40 do 45 minut. Ponudimo s solato.

Pa dober tek!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 28. julij 2019 / 17:58

Šopek in voščila za najstarejšo Kamničanko

V ponedeljek, 22. julija, je svoj stoprvi rojstni dan dopolnila Izabela Hribar.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Lahko sem strog urednik

Urednikovanje oddaje ŠKL, ki jo v nedeljo dopoldne predvajajo na POP TV, je v novi sezoni prevzel Kranjčan Adi Omerovič.

Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Prva glaska Gorenjske

Osemletni Ana Skumvač iz Zgornjih Gorij in Aleksandra Vovk iz Mojstrane sta zmagali na prireditvi Prvi glasek Gorenjske 2008.

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Stvarnost fantastike

Za t. i. zdravo pamet je fantastika nasprotje stvarnosti. Med slovenskimi umetniki pa smo imeli enega, ki je fantastiko doživljal kot stvarnost in jo zmogel kot tako tudi naslikati: Franceta Miheliča...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Črno-belo v barvah

Nejč Slapar je eden tistih kranjskih umetnikov, ki ga poznajo vsi. Ljubitelji likovne umetnosti ne le po sivobradi pojavi, ampak tudi po njegovih delih, na primer črno-belih geometrijah, ki se v optič...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Sedmica: Podalpski cinizem

Končno. Cirkusa je konec. Američani so izvolili štiriinštiridesetega predsednika po vrsti.