Sovraštvo, vredno usmiljenja

Sem vaš naročnik in tako sem dobil GG tudi v petek, 3. januarja letos. Že iz navade ga pričnem listati v soboto zjutraj pri kavi. Lahko rečem, da preberem vse prispevke, nekatere bežno, večinoma pa kar vse. Tako sem pričel z branjem prispevka December avtorja Staneta Boštjančiča. Verjemite, pričel sem brati, pa sem kaj hitro tudi nehal, v soboto. Spet sem začel brati prispevek v nedeljo in ga tudi v celoti prebral. Moram priznati, da mi še včeraj, v ponedeljek, ni šel popolnoma iz glave, zato vam to tudi pišem. To vam pač moram povedati; da se nekdo spusti tako nizko, s takim sovraštvom v mislih in besedah, do vsega drugačnega, kot je bil vse svoje življenje navajen in kot razmišlja, ne nazadnje do slovenstva. Da je njegovo razmišljanje njegov velik intelektualni napor, bi morali ugotoviti že v uredništvu GG, ki takšno pisunstvo objavlja. Ob branju prispevka sem bil in sem še vedno prizadet in ponižan! Ne nazadnje mi ni vseeno za slovensko pesem in besedo, na katero sem ponosen, tudi ali pa še posebno na domoljubno. Česa nam najbolj manjka? Domoljubja!

Z velikim zanimanjem sem bral potopis vaše urednice ge. Volčjak o potovanju po Argentini, kjer so se s pevskim zborom Lubnik srečevali s Slovenci v Argentini. Koliko ponosa imajo ti ljudje do vsega slovenskega. In ne nazadnje, kako srečno, če­prav skromno ti ljudje živijo. Zato ker med seboj ne trosijo takšnega sovraštva kot avtor omenjenega prispevka v GG. Potem pa še pomislim, da je mestni svetnik in da je bil oziroma je mogoče se vedno sodnik – porotnik!? Kako je lahko objektiven na sodišču ali v mestnem svetu? Je pa, to moram priznati, še vedno najboljši komunist, s čimer se je v nekem svojem prispevku že pohvalil. Ima namreč dva glavna sovražnika: zunanjega – evropske desničarje, h katerim na delo hodi vedno več mladih, v Sloveniji izobraženih ljudi, in notranjega – Janševci, slovenska Cerkev, celo Karel Erjavec in njegov DeSUS, na občinski ravni zlasti Igor Velov. Takšno sovraštvo je resnično usmiljenja vredno.

Potem pa berem intervju z Mirkom Volkom z Bleda, zanimiv sogovornik in resnično vsestranski človek, ki lepo pove: »Ni desnih in levih, so le dobri in slabi ljudje.«

Brane Čelik, Škofja Loka

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Ohraniti želijo čiste vode

V vrtcu v Žirovnici so v minulem šolskem letu izvajali inovacijski projekt Ohranimo naše vode čiste, ki je potekal pod okriljem zavoda za šolstvo. Zanj so se odločili, ker otroci pred tem spl...

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 14:05

O poravnavi bo še razmislil

S poravnavo, če bo ta uspela, naj bi Pavel Rupar v tržiško občinsko blagajno vrnil 57 tisoč evrov in pol. Rupar odgovarja: »Spravili so se name, zahtevki so nemogoči.«

Gorenjska / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:56

Cepljenje proti gripi

Za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. Slovenija je po precepljenosti proti gripi na repu Evropske unije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:11

Prevzem Alpetourja že uspel

Direktorica Alpetourja Potovalne agencije Ivanka Zupančič Gaber ocenjuje, da prevzemna ponudba Arrive zagotavlja nadaljnji razvoj kranjske družbe. Znižan prag uspešnosti (75 odstotkov) je že dosežen.

Kranjska Gora / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:06

Vid Černe izdal šesto knjigo

Tudi nova knjiga častnega občana Kranjske Gore Vida Černeta je posvečena njegovim domačim krajem. Tokrat je pisal tudi o težkih časih druge svetovne vojne.

Kamnik / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:05

Lažji dostop do Vetrnic

Jami Mala in Velika Vetrnica na Veliki planini sta odslej še dostopnejši obiskovalcem.