Bančnika ovadena zaradi suma oškodovanja banke pri financiranju ljubljanskega holdinga
Kranjski kriminalisti so zaradi suma oškodovanja banke ovadili dve osebi v vodstvenem organu ene od bank, ki poslujejo na Gorenjskem. Osumljenca naj bi v povezavi z menedžerskim prevzemom podjetja preko korporacije, ki se ukvarja s kovinsko predelovalno dejavnostjo, omogočila 10-milijonsko obvodno financiranje ljubljanske holdinške družbe.
Kranj - Preiskava, ki jo je usmerjalo kranjsko okrožno državno tožilstvo, je potekala v smeri utemeljitve sumov storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednostnih papirjev, so sporočili s kranjske policijske uprave. Za obe kaznivi dejanji je zagrožena zaporna kazen do osem let.
V primeru zlorabe položaja so kriminalisti ugotovili, da sta osumljenca v nasprotju s predpisi v povezavi z menedžerskim prevzemom podjetja preko korporacije, ki se ukvarja s kovinsko predelovalno dejavnostjo, omogočila 10-milijonsko obvodno financiranje ljubljanske holdinške družbe. S tem sta tej družbi omogočila pridobitev protipravne premoženjske koristi, banko pa oškodovala za najmanj 10 milijonov evrov.
Holdinška družba posojila namreč ne bi dobila, ker je banka že pred tem poslom do skupine povezanih oseb, v kateri je bila tudi družba, skoraj dosegla zgornjo mejo dopustne izpostavljenosti. Če pa bi bil posel formalno sklenjen s to ali katero od drugih družb v skupini, pa bi bila zakonsko še dopustna izpostavljenost do te skupine znatno presežena.
Korporaciji, ki je po mnenju kriminalistov predstavljala samo vmesni člen za zagotavljanje navidezno zakonitega poslovanja banke, sta osumljenca zagotovila še, da ne prevzema nikakršnega tveganja z naslova posojilnega razmerja.
Po insolventnosti holdinške družbe pa sta s ponarejanjem in uporabo ponarejenega vrednostnega papirja dolg, ki je presegel 10 milijonov evrov, terjala od te korporacije.
Po poročanju spletnega Dnevnika so kriminalisti zaradi obvodnega financiranja menedžerskega prevzema Merkurja kazensko ovadili dva člana uprave Gorenjske banke. Po informacijah Dnevnika bi lahko šlo za predsednika uprave Gorenjske banke Gorazda Trčka in člana uprave Srečka Korberja.
Gorenjska banka naj bi družbo Merfin, sicer nekdanjo večinsko lastnico Merkurja, med drugim financirala preko Alposa, saj je že pred tem dosegla mejo maksimalne možne izpostavljenost do skupine Merkur. Tako je Gorenjska banka Alposu odobrila posojilo v višini 10 milijonov evrov, slednji pa je celoten znesek v istem dnevu posodil naprej Merfinu.
V Gorenjski banki so tedaj Alposu celo zagotovili, da ne bodo zaradi teh poslov prevzeli nikakršnega tveganja, vendar so te obljube - potem, ko je Merfin končal v stečaju - prelomili, še poroča Dnevnik.