Obramba bi izločila vse
Na sojenju v zadevi AMZS Lesce obramba trdi, da so bili vsi dokazi pridobljeni nezakonito, in zahteva njihovo izločitev. Sodnica se bo odločila kasneje.
Škofja Loka – Tri leta po izbruhu afere v poslovalnici AMZS v Lescah se je v sredo na okrajnem sodišču v Škofji Loki začel kazenski postopek zoper obdolženega nekdanjega vodjo poslovalnice Florjana Gašperina, Tanjo Kokalj, Matjaža Pernuša, Dejana Mencingerja, Janeza Odarja in Janeza Žemljo. Zaradi zdravstvenih razlogov je manjkala žena prvoobtoženega Jana Gašperin, zato je okrajna sodnica Simona Prosen kljub ostremu nasprotovanju obrambe obtožni predlog v njenem delu izločila in bo postopek vodila posebej.
Po razlagi okrožne državne tožilke Helge Dobrin je Gašperin obtožen storitve štirih kaznivih dejanj jemanja podkupnine, 34 kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic ter po eno kaznivo dejanja jemanja podkupnine in zlorabe položaja ali pravic v sostorilstvu, Mencingerju, Kokaljevi in Pernušu tožilstvo očita od devet do dvanajst kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, Odarju in Žemlji pa pomoč pri dveh oziroma treh takih dejanjih. Gašperin naj bi za denar kot vodja poslovalnice na podlagi podatkov drugih vozil omogočil registracijo vozil, ki sploh niso bila tehnično pregledana, podobno naj bi počela tudi Pernuš in Mencinger kot kontrolorja tehničnih pregledov. Kokaljeva je po zatrjevanju tožilstva kot referentka omogočila registracijo teh vozil, Odar in Žemlja pa naj bi na stezo za tehnične preglede nekajkrat pripeljala svoja vozila namesto vozil, ki so jih kasneje registrirali. Čeprav je policija po koncu kriminalistične preiskave, v kateri so uporabili tudi prikrite ukrepe in tajnega sodelavca, pojasnjevali, da so osumljeni na veliko prejemali podkupnine, pa je po naših podatkih sedaj pod obtožbo le še skupno 174 evrov domnevnih podkupnin. Vsi obdolženi sicer krivdo zanikajo.
Kot že rečeno, je obramba nasprotovala izločitvi postopka zoper Jano Gašperin, ker da so zadeve preveč prepletene, vendar je sodnica ostala neomajna. Nato so vsi zagovorniki planili še po dokaznem gradivu in v celoti želeli izločiti, ker da ga je policija pridobila nezakonito. Gašperinov zagovornik je namreč dejal, da so bila vsa dovoljenja tožilstva in odredbe sodišča o uvedbi prikritih preiskovalnih ukrepov izdana na podlagi policijskega zaznamka, v katerega je policist Stanko Pungerčar zapisal, da mu je občan Igor Bizjak povedal, da se kontrolorjem v AMZS Lesce plačuje od 50 do 200 evrov podkupnine za registracijo vozila. Ko pa je Bizjaka kot pričo zaslišala preiskovalna sodnica, ji je ta zatrdil, da tega ni nikoli izjavil. Prikriti preiskovalni ukrepi so bili tako po mnenju obrambe uvedeni na podlagi lažne vsebine policijskega zaznamka, zaradi tega pa so po teoriji sadeža zastrupljenega drevesa nezakonito pridobljeni prav vsi dokazi. Sodnica se je odločila, da bo o izločitvi dokazov odločila po predhodnem zaslišanju Bizjaka in policista Pungerčarja ter morebitnem njunem soočenju. Nad takim sklepom so je sicer zagovornik zgražal, a tudi tokrat je sodnica vztrajala pri svojem. Sojenje se ta teden nadaljuje.