Napotek dr. Grishina je, da naj bi vadili na travi, pod drevjem, če je le možnost, pod listnatim drevjem, in ob vodi. / Foto: Tina Dokl

Jutranja vadba za lepši dan

Projekt Šole zdravja je razvil zdravnik Nikolay Grishin. Šola zdravja poteka v več slovenskih krajih, tudi v Škofji Loki.

Pri taborniškem domu, ob sotočju Sor, se vsako jutro ob pol osmih, razen nedelje, zbere pisana druščina s skupnim ciljem: razmigati celo telo. »V Škofji Loki smo Šolo zdravja začeli 16. septembra. Smo kar pridni, dvajset in tudi več nas je skoraj vsak dan. Ljudje vse bolj ugotavljajo, kako pomembno je jutranje gibanje za zdravje. Napotek dr. Grishina je, da naj bi vadili na travi, pod drevjem, če je le možnost, pod listnatim drevjem, in ob vodi. Tu imamo krasno lokacijo. Po vadbi naj bi šli še bosi v vodo in računam, da bomo spomladi začeli tudi to,« je povedala Marija Štrekelj, ki se je za Šolo zdravja navdušila v Šmarjeških toplicah in tedaj povprašala, ali se je za to v Škofji Loki že kdo zanimal. Tako je izvedela za Olgo Avguštin. Hitro sta se dogovorili, Štrekljeva je prevzela organizacijski del, Avguštinova pa vadbo in po dveh mesecih imajo v skupini že štiri usposobljene vaditeljice. Predavanje o tej vadbi so imeli tudi na tretji življenjski univerzi v Škofji Loki.

Idejni vodja in ustanovitelj projekta je ruski zdravnik dr. Nikolay Grishin, ki se je leta 2002 odzval povabilu in začel delati v Sloveniji. Kot zdravnik je opazil, da pisanje receptov ni rešitev za izboljšanje zdravja človeka. Ljudje se premalo gibajo, nezdravo prehranjujejo in imajo slabe življenjske navade. Zato je več let razmišljal, kako pomagati preprostemu človeku. Leta 2006 je organiziral v Celju prvo skupino Šole zdravja v Sloveniji. Leta 2009 so se registrirali kot društvo s sedežem v Domžalah, novembra 2011 pa jim je ministrstvo za šolstvo in šport dodelilo status društva, ki deluje v javnem interesu na področju športa. Nikolay Grishin je tudi avtor knjig Vsak trenutek je lahko nov začetek in Resnične zgodbe Šole zdravja. Motivira, izobražuje in spodbuja člane po vseh skupinah Šole zdravja po Sloveniji.

Skupin je že veliko, trenutno jih je v Sloveniji petdeset oziroma imajo 1230 registriranih članov. Vadba poteka ob vsakem vremenu, vse letne čase od 7.30 do 8. ure. »V Škofji Loki nam je prisluhnil župan, tako imamo v slabem vremenu lahko vadbo »pod streho« ob lokaciji nekdanje čistilnice. Drugače pa je namen vadbe, da se izvaja zunaj, da se prebudimo,« je povedala Marija Štrekelj in dodala: »Jutranja vadba je prostovoljna in brezplačna. Društvo Šola zdravja sicer ima letno članarino dvajset evrov, in kdor se želi, se lahko vpiše v društvo. Prej ali slej pa vsak ugotovi, da se splača vpisati, ker je Šola zdravja že prerasla »otroško« obdobje in veliko ponuja, npr. v zadnjih dveh letih tudi poletne aktivne počitnice na Visu.«

Jutranja telovadba izboljšuje fizično in psihično stanje posameznika. »Šole zdrav­ja v Škofji Loki se udeležujem, ker je treba nekaj narediti zase, in če je to zjutraj, še toliko bolje, ker si potem čez dan razgiban in razpoložen. Tu je dobra družba in človek gre dobre volje domov,« je povedala Nuša Zupančič. »Imel sem operacijo hernije in sem ugotovil, da je treba zase še nekaj več narediti. Veliko hodim po gozdu, sem lovec, ampak to ni to. Ta jutranja vadba mi koristi, tu je gibov še in še, ki jih čez dan ne narediš. Ti gibi pomagajo za celodnevno energijo,« pa je dejal Milan Cankar. Telovadba ni zahtevna, kar pomeni, da ni potrebna predhodna kondicijska pripravljenost, draga športna oprema tudi ne. Vsak dela po svojih zmožnostih in svojih sposobnostih. Gre za sklepne vaje, ki jih je sestavil dr. Nikolay Gri­shin, in se imenujejo 1000 gibov. Vse vaje se izvajajo stoje. V tridesetih minutah se razgibajo vsi sklepi telesa in vse mišične skupine. Začne se pri dlaneh, konča pri podplatih. S tem se ohranjajo funkcionalne sposobnosti in se doseže boljša gibljivost, okretnost telesa ter ravnovesje. Namen Šole zdravja je torej posameznike naučiti, kako čim bolje in zdravo živeti. Zato organizirajo tudi poučna predavanja in praktične delavnice, ki jih izvajajo strokovnjaki z različnih področij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 15. november 2013 / 10:00

Horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 28. december 2011 / 07:00

Z dobrim delom manj žrtev

Slovesno proslavili štiri desetletja preventive v cestnem prometu.

Šport / sreda, 28. december 2011 / 07:00

Priznanji za življenjsko delo Rebcu in Brezniku

Kranj – Balinarska zveza Slovenije praznuje šestdeseto obletnico delovanja. Zaznamovali so jo s slavnostno skupščino, na kateri so razglasili najboljše v sezoni. Za najuspešnejšega balinar...

Kranj / sreda, 28. december 2011 / 07:00

Najbolj so veseli računalniške učilnice

Tik pred božično-novoletnimi počitnicami so v prenovljeni podružnični šoli na Trsteniku pripravili slovesnost, učenci pa so povedali, da so najbolj veseli prenovljene računalniške učilnice.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 28. december 2011 / 07:00

V Cerkljah načrtujejo medicinski center

Občina Cerklje je z vložitvijo stvarnega vložka v obliki zemljišča podprla pobudo zasebnega investitorja, ki namerava ob načrtovanem domu starejših občanov zgraditi sodoben medicinski center.

Šenčur / sreda, 28. december 2011 / 07:00

Dvorec Visoko vsaj delno na ogled

Visoko - Dvorec dr. Ivana Tavčarja, letos smo praznovali 160. obletnico pisateljevega rojstva, bo občina Gorenja vas-Poljane v sodelovanju s Kulturnim društvom Poljane delno obno...