Kuzmiču porušili hišo
Gradbena inšpekcija je v torek in sredo porušila brunarico Darka Kuzmiča v Ribčevem Lazu. Domačini in Kuzmičevi prijatelji rušenja niso mogli preprečiti niti z živim ščitom.
Ribčev Laz – Gradbena inšpekcija je v torek izpolnila napovedi o nadaljevanju rušenja črnih gradenj v Bohinju. Tako so zjutraj pred Dom Centra šolskih in obšolskih dejavnosti pri Svetem Duhu v Ribčevem Lazu pripeljali delovne stroje in tovornjake, okoli hiše Darka Kuzmiča za domom pa napeljali trakove. Rušenje je poskušalo preprečiti več kot trideset domačinov in prijateljev Darka Kuzmiča, ki so se z inšpektorjema zapletli v vrsto besednih obračunov. Med njimi so bili tudi veterani vojne za Slovenijo, ki so večkrat poudarili, da jih je sram, da so se borili za takšno državo. Zbrani Bohinjci so inšpektorja poskušali prepričati, naj preloži rušenje do pomladi, ko bo predvidoma sprejet zakon o legalizaciji črnih gradenj, vendar jim je ta pojasnil, da tega ne more storiti, dokler velja stari zakon. »Očitno so v naši državi dvojna ali trojna merila. Kako to, da Jaklič v osmih letih še ni izčrpal vseh pravnih možnosti, pa čeprav so bili bagri že petkrat pripravljeni za rušenje objektov,« je dejal Kuzmič ob začetku rušenje brunarice, v kateri je preživel trideset let svojega življenja. »Rušijo objekt, ki je zame življenjskega pomena in iz mene delajo brezdomca,« je še dodal.
Na pozive inšpektorjev, naj se umaknejo, so domačini odgovorili s petjem himne in ostali pred hišo, zato so inšpektorji zaprosili za policijsko posredovanje. Prvotnim petim policistom se je pridružilo še okoli trideset policistov, ki so protestnike pozvali, naj se umaknejo za trak, kjer so nadaljevali miren, a glasen protest in prepričevanje inšpektorjev. Ko so videli, da je bitka izgubljena, so se pridružili Kuzmiču ter mu pomagali izprazniti hišo, na katero so napisali, da je s tem dejanjem umrla država. Kuzmiču so inšpektorji dovolili, da je iz hiše odpeljal svoje stvari, nato pa je razočaran in strt pred hišo prižgal svečo in kraj zapustil, saj ni mogel gledati začetka rušenja. Ljudem je ob odhodu še sporočil, naj se zamislijo. »Danes sem bil na vrsti jaz, jutri boste lahko že vi.« V popoldanskih urah so delavci začeli odstranjevati azbestno kritino, brunarico pa so dokončno podrli v sredo.
Porušena hiša je bila Darku Kuzmiču dodeljena leta 1985, potem ko je kot vodja delovišča in delovne brigade obnavljal mladinski dom. Tedanji sekretar Zveze socialistične mladine Slovenije mu je ponudil službo in možnost, da si izbere enega od bungalovov in ga preuredi v hišniško stanovanje. Objekt je bil po pričevanju Bohinjcev postavljen že leta 1964, Kuzmič pa je hiško po Jazbinškovem zakonu tudi prijavil in jo vrsto let poskušal legalizirati, a mu ni uspelo.
Kot je včeraj na tiskovni konferenci povedal bohinjski župan Franc Kramar, so stanovanjsko problematiko Darku Kuzmiču za zdaj rešili s stanovanjem, ki so ga imeli na razpolago, in sicer na Gorjušah v prostorih nekdanje šole. Darko Kuzmič je zelo hvaležen občini in županu za najlepše darilo ob rojstnem dnevu, s katerim so mu priskočili na pomoč. »Te dve noči sem prespal pri prijatelju v planinski koči, kjer je tudi večina mojih stvari, in tam bom ostal dotlej, dokler se stanovanje na Gorjušah do konca ne uredi, saj je trenutno brez ogrevanja in v njem še ni mogoče bivati,« je dejal Kuzmič in dodal, da bo tako preživel zimo, nato pa bo verjetno zapustil Bohinj. O tožbi zoper državo v primeru, da bo sprejet zakon o legalizaciji črnih gradenj, ne razmišlja. »To je kot don Kihotov boj z mlini na veter. Preden bi dosegel pravico, bi verjetno že umrl. Vsega tega sploh ne bi bilo treba, če bi zmagal razum, ne pa moč inšpektorjev.«