Ne, to ni šipek.

Glog krepi krvni obtok

Če ste spomladi zamudili glogove cvetove in liste, vam narava v zgodnji jeseni ponuja še eno priložnost. V tem času še lahko naberete rdečih plodov, katerih zdravilne odlike so identične tistim, ki jih premorejo cvetovi in listi: povečajo moč srčne mišice, krepijo krvni obtok in uravnavajo srčni utrip.

Glog je do 14 metrov visoko listopadno drevo, ki ga pri nas pogosto najdemo kot sred­nje velik grm. Razširjen je po skoraj vsej Evropi, kjer raste okrog 20 različic gloga. Pri nas poznamo tri vrste: navadnega (Crataegus laevigata), enovratnega (Crataegus monogyna) in ostogastega (Crataegus crus-galli). V gozdnih sestojih ga najpogosteje najdemo na obronkih.

V ljudskem zdravilstvu …

Že od nekdaj se glog rabi kot sredstvo za krepitev oslabelega srca. Srednjeveški človek je glog čislal kot tonik za pomiritev. Prvi znani zapisi o uporabi gloga segajo v leto 1305, ko je bil priporočen kot zdravilo za zdravljenje protina oz. vnetje sklepov. Uporab­ljali so ga tudi kot sredstvo proti ledvičnim kamnom, želodčnim težavam in za dvig odpornosti, saj vsebuje obilo vitamina C. Glog je bil dobrodošlo zdravilo pri splošni telesni oslabelosti, povezani z živčnos­tjo, ter pri božjastnih napadih. Naši predniki so glogov čaj srkali še pri vročinskih boleznih, kot so gripa, pljučnica, bronhitis, in pri kašlju.

… in v moderni fitoterapiji

Glog vsebuje procianidine, flavonoide, kvercetin, rutin, biogene amine, eterično olje, sladkorje, čreslovine in mnoge druge koristne snovi. Glavno vrednost mu dajejo fenolne sestavine, s flavonoidi na čelu. Dokumentirano farmakološko delovanje pojasnjuje učinke, zaradi katerih se rabi po Ijudskem izročilu. Krepi oslabelo srce pri starejših in vzdržuje normalno delovanje preobremenjenega srca zaradi debelosti, duševnih in telesnih naporov in zvišanega krvnega tlaka. V pomoč je tudi pri blagih oblikah motenega srčnega ritma, zlasti počasnem utripu srca. Glog se uporablja za blažitev bolečine v prsih, preprečevanje aritmije srca in uravnavanje krvnega tlaka. Krvnega tlaka neposredno ne zniža, zaradi blagodejnega učinka na srce pa le-ta lahko upade, če je previsok, in se zviša, če je prenizek. Ker pospešuje dotok krvi do srca in regeneracijo krvnih žil, ga je mogoče uporabiti po srčnem infarktu. Glog naj bi ščitil pred nevarnostmi holesterola in poapnenja žil ter lajšal simptome menopavze.

Proti telesnemu in duševnemu stresu

Živimo v stresnem času in ljudje so vse pogosteje žrtve stresa, depresije, tesnobe … Da bi preprečili resnejše težave s srcem, naj ljudje s stresnim načinom živ­ljenja po ustreznem posvetu z zdravnikom uživajo glogov čaj dvakrat do trikrat dnevno. Glogov čaj in tinktura se dobro obneseta pri nespečnosti in občutkih strahu. Če glog uživamo redno, se bo tudi bolj celostno uravnalo naše počutje, lažje bomo premagovali telesni in duševni napor. Za glogove nesporne pozitivne pomirjevalne učinke jamči veliki provansalski zeliščarski mojster Maurice Messegue, ki pravi: »Vsi, ki se počutijo utrujeni, ki nimajo prave volje, slabo spijo, težko dihajo, imajo težave zaradi vrtoglavice, razbijanja srca, ki jih mučijo stiske, živčnost, šumenje v ušesih …, lahko upravičeno računajo, da jim bo glog pomagal.«

Preliv in poparek

Čaj iz rdečih jagod pripravimo v obliki preliva: vzamemo žličko stolčenih plodov na skodelico vode. V mrzli vodi strte jagode namakamo do 8 ur, potem na kratko zavremo in odcedimo. Popijemo dve do tri skodelice čaja na dan. Lahko mu dodamo še žličko medu. Čaj iz plodov pa lahko pripravimo tudi kot poparek: dve žlički strtih plodov poparimo s skodelico vrele vode in po 15 minutah precedimo. Pijemo do 3-krat na dan. Učinek se pokaže po 3 do 4 tednih.

Posvet z zdravnikom

Ljudje z blagimi boleznimi srca lahko uporabljajo glog, čeravno je treba pri vseh srčnih boleznih prej poiskati zdravniško pomoč. Glede na naravo delovanja glog ni primeren za samo­zdravljenje brez predhodnega zdravstvenega nasveta. Poročajo, da glogovi izvlečki znižajo maternično napetost in gibnost, zato naj se ne uporabljajo med nosečnostjo in dojenjem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 18. julij 2012 / 07:00

Kmečki praznik na Zilji

Na tradicionalnem kmečkem prazniku na avstrijskem Koroškem tudi številni Gorenjci

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.