Ko učim, gradim
V Biotehniškem centru Naklo je potekal 2. festival Ko učim, gradim z mednarodno udeležbo.
Naklo – Tema festivala, ki je potekal v petek, dan pred mednarodnim dnevom učiteljev, je bila Zanimivo učno okolje – naš izziv. Učitelji, svetovalni delavci in knjižničarji osnovnih in srednjih šol so prikazali primere dobre prakse v šoli. »Kako naj učitelj udejanji cilje ob vsej količini informativnega znanja in jih na pravi način posreduje mladi generaciji, je vsakokrat ali vedno znova nov izziv. Šola se mora postaviti ob bok hitrim tehnološkim spremembam, ob tem pa posredovati znanje, spretnosti in tehnologijo, da bodo mladi znali ločevati zrnje od plev. V procesu učenja želimo mladino navduševati za nove, ustvarjalne in inovativne ideje. Treba jo je opremiti, da si bo želela in se znala realizirati v družbo,« je v nagovoru izpostavila Andreja Ahčin, ravnateljica Biotehniškega centra (BC) Naklo – Srednja šola.
»Namen festivala je prikazati dobre zglede učiteljevega dela v slovenskem šolskem prostoru kot tudi v tujini. Udeleženci so iz Avstrije, Hrvaške, Srbije, s Cipra in iz Slovenije. Predstavili so delo z nadarjenimi, delo z otroki s posebnimi potrebami, medpredmetno povezovanje, svetovalno delo v šoli, izvedbo programov v okviru interesnih dejavnosti oziroma obveznih izbirnih vsebin, knjižnico kot učno okolje, delovno mesto – učno okolje pri delodajalcu in izmenjavo dijakov,« je povzela Sandra Žvagen, koordinatorka festivala, profesorica angleščine v BC Naklo.
Odprtja festivala sta se udeležili tudi Elvira Šušmelj, generalna direktorica Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih, in dr. Nataša Potočnik, predstojnica kranjske območne enote Zavoda RS za šolstvo, ki sta bili navdušeni nad idejo in izvedbo festivala. »Učite se kritičnega prijateljevanja, da najboljše ideje prenesete v svojo učno prakso,« je dejala Potočnikova. Med udeleženci je bil Peter Krištof iz Kmetijsko gozdarske zbornice avstrijske Koroške, ki je pristojen za čezmejno sodelovanje. »V projektu Agrar Network povezujemo kmetijske šole, od tod tudi kontakt z BC Naklo. Današnji dogodek po svoje prezentira tudi to dejavnost, sodelovanje,« je pojasnil. Zbrane je v plenarnem delu nagovoril dr. Sotos Voskarides, profesor na tehnični univerzi na Cipru, ki je doživeto predstavil delo učitelja kot »arhitekta-graditelja«.