Daljave odslej z odbitki
Pomadi naj bi namesto tekme poletov (velikanka še ne bo nared) v Planici izvedli tekme na stari prenovljeni Bloudkovi velikanki. Slovenija dobila dovoljenje tudi za nov način obračunavanja daljav in s tem doseženih točk.
V začetku oktobra naj bi se na sestanku Mednarodne smučarske zveze pri nas na obali dogovorili o novih terminih skakalnih tekem za prihodnjo pomlad, saj naši iz Planice predlagajo, da polete tokrat prestavijo na prihodnje leto, v skakalni koledar pa vprežejo običajno tekmo na veliki skakalnici, prenovljeni stari Bloudkovi velikanki. Zadeva je menda že dogovorjena, v javnosti manj znan pa je predlog slovenske vlade, da bi na tej tekmi prvič uvedli tudi nov način merjenja doseženih daljav.
Kot smo izvedeli iz preverjenih govoric blizu slovenske vlade in premierke, novi predlog je menda že usklajen na medresorski komisiji za daljave in razvoj, naj bi izračun daljav po novem potekal v skladu z varčevalnimi ukrepi, ki jih na slovenskih tleh zahteva Evropa. Odslej naj bi skokom skakalcev iz posameznih držav dodajali oziroma odbijali metre pri njihovih doseženih daljavah. Pri tem bodo skakalcem, ki izhajajo iz držav, kjer so se že nekoliko izvili iz gospodarske krize, metre odbijali, skakalcem iz držav, ki so še vedno v globoki krizi, pa bodo metre dodajali. Plastični prikaz ocenjevanja bi bil tak: Nemcem bi odbijali 10 do 15 odstotkov doseženih metrov, Avstrijcem še za odstotno točko ali dve več, saj krize sploh nikoli niso imeli. Po drugi strani pa bi recimo našim skakalcem metre dodajali, prav tako recimo Italijanom. Kot smo izvedeli, menda Evropska trojka že preučuje zanimiv predlog, v posameznih državnih smučarskih zvezah in med skakalci samimi pa smo že zasledili prve znake iznajdljivosti. Tako se je že več nemških skakalcev odločilo, da bodo v novi sezoni nastopili pod zastavo Grčije, ker bodo tu pribitki metrov največji, prav tako je vse več zanimanja za skakanje v Španiji in na Portugalskem, kjer pribitki ne bodo dosti zaostajali za grškimi. Za selitev v smučarske skakalne reprezentance te države se že zanimajo nekateri avstrijski skakalci, Švicarji, Norvežani … Menda pa bo za svojo državo kljub temu, da živi v Avstriji, še vedno skakal Vladimir Zografski, ne glede na to, ali mu bodo metre odbijali ali dodajali. Pomembno je, da se spusti dol po špuri, ker tako prijetno piha. Kot kaže, bo Slovenija s Planico tako kot v preteklosti spet krojila prihodnost smučarskih skokov v svetu, ne glede na to, da je tekstilna industrija v državi večinoma že propadla.