Olga Voglauer

Tudi sosed marsikaj zna

Koroški kmetje, še posebej slovenski, dobro poznajo Olgo Voglauer, kmetico iz vasi Bilnjovs/Fellersdorf v dvojezični občini Bilčovs/Ludmannsdorf. Vselej nasmejana dama povsod, kamor pride, seje dobro voljo in optimizem, brez zavor pa zna tudi povedati, kar se ji zdi narobe. Olgi je kmetijstvo kruh. Skupaj z možem, oba sta pustila službo in ostala doma, in staršema kmetujejo na posestvu, ki obsega 25 hektarov obdelovalne zemlje in prav toliko gozda. Mleko, jogurti in skuta so njihovi glavni pridelki, ki jih vsak dan z »mlekomobilom« pripeljejo na domove kupcev. Na vprašanje, kako jim gre, odgovarja: »Zelo dobro. Odlično.« Taki odgovori so vsaj pri nas zelo redki.

Olga Voglauer je zagovornica »socialnih inovacij« na podeželju, ki obsegajo številna področja, od skrbi za ostarele do drugih dejavnosti, ki lahko prispevajo k njegovemu razvoju. Sama deluje pri Kmečki izobraževalni skupnosti, ki je društvo slovenskih kmetic in kmetov na Koroškem in skrbi za strokovno izobraževanje v slovenščini, česar druge slovenske organizacije na Koroškem ne počnejo. Izobraževalna skupnost je partner Skupnosti južno koroških kmetov in kmetic, ki ima kar tri svetnike v Koroški deželni kmetijski zbornici. Njen direktor je Slovenec Hanzi Mikl, po domače Gamsov iz vasi Hart ali Ločilo po slovensko. Olga je pri Kmečki izobraževalni skupnosti (KIS) zadolžena za pripravo projek­tov za razvoj podeželja in za čezmejno izmenjavo dijakov in študentov.

O pomembnosti takih izmenjav študentov in dijakov kmetijskih in živilskih šol je Olga Voglauer govorila tudi na torkovem sestanku predstavnikov Biotehniškega centra Naklo, Kmetijsko gozdarske zbornice za Gorenjsko iz Kranja, Kmetijske zbornice Koroške ter časopisa Gorenjski glas v Strahinju. »Izmenjava mladih je velika priložnost in prednost, še posebej za sosedi Koroško in Gorenjsko. V osmih letih smo organizirali čezmejno prakso nad 70 študentom in dijakom, ki so tudi kasneje ohranili vezi in sodelujejo tako po osebnostni kot po poslovni plati, kjer odkrivajo razvojne možnosti za njihove kmetije. To moramo spodbujati. Mlad koroški kmet se mora pri štirinajstih letih vpisati v kvalitetno kmetijsko šolo, lahko tudi v Sloveniji, se nato šolati v Avstriji ali Nemčiji ter s 23 leti vrniti na domačo kmetijo, kjer bo lahko s svojim znanjem in izkušnjami motor razvoja. Za dekleta in fante iz Slovenije velja enako. Najprej je treba iti k sosedu, ki v primeru Gorenjske in Koroške ni daleč in je tudi dom zelo blizu, v zrelejših letih pa si mladi že upajo malo dlje. Pri tem imajo veliko vlogo starši, ki morajo biti sprejemljivi za ideje mladih in jim dovoliti, da si ogledajo svet,« je povedala Olga Voglauer.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Loški čebelarji dobili svoj dom

V soboto so v Brodeh slavnostno odprli nov čebelarski dom, ki ne bo služil le škofjeloškemu čebelarskemu društvu, pač pa čebelarjem iz vse Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Štruklji

Štruklji so zelo znana slovenska specialiteta in verjetno najstarejša slovenska jed, saj omenja pehtranove štruklje neka stara kuharska knjiga, ki je leta 1589 izšla v Gradcu, kjer je tedaj živelo vel...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Karmen se radi spominjajo

Škofjeloški šahovski turnir v spomin na mlado šahovsko velemojstrico Karmen Orel je z udeležbo blizu dvesto šahistov postal pravi praznik slovenskega šaha.

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Našim tri zmage in tretje mesto

Garmisch- Parternkirchen - Drugo letošnje tekmovanje v paraskiju za točke evropskega pokala v nemškem Oberammergau je minilo v znamenju slovenskih padalcev, ki so še enkrat potrd...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Anže Šetina naš najboljši v Innsbrucku

Kranj - Konec minulega tedna je v avstrijskem Innsbrucku potekalo svetovno mladinsko prvenstvo v bobu in skeletonu, na njem pa so prvič nastopili tudi slovenski reprezentanti. Pr...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Sto ljudi iskalo otroke, ki so sami šli v Ljubljano

Trije otroci iz Srednjih Bitenj so včeraj pošteno prestrašili svoje starše. Ne da bi komu povedali, so se z avtobusom odpeljali k teti v Ljubljano in tako doma povzročili obsežno iskalno akcijo.