Financirajo velike naložbe
Občinski svet v Škofji Loki je sprejel letošnji proračun. Zaradi velikih infrastrukturnih naložb iščejo rezerve v oddaji plinovodnega omrežja.
Škofja Loka – Škofjeloški svetniki in svetnice so v drugem branju sprejeli letošnji proračun. K proračunu so soglasno potrdili dve dopolnili, in sicer o denarju za ureditev pločnika na železniški postaji in o dodatnih sredstvih za sofinanciranje gradnje vaških vodovodov. Tretjega je predlagala svetnica z županove liste Miha Ješe in prijatelji Loke Melita Rebič, češ naj se financiranje političnih strank v teh časih ne povečuje, znesek znižanja v višini 2000 evrov pa naj občina nameni skladu za denarne pomoči v svojih socialnih programih. Loški občinski svet poleg predstavnikov strank sestavljajo tudi svetniki, izvoljeni na neodvisnih listah, te pa niso deležne občinskega financiranja. Predlagani amandma ni bil izglasovan (13 svetnikov je glasovalo zanj, 15 pa proti), kar še vedno kaže na sestavo občinskega sveta v korist političnih strank. Svetnika Iniciative za demokratični socializem Martina Trampuža pa je zmotilo dejstvo, da bo občina oddala plinovodno omrežje. Meni, da bi bilo bolje najeti posojilo kot pa razdati občinsko premoženje, češ da koncesionar z njim ne more gospodari enako dobro. Župan Miha Ješe na to pravi, da bodo plinovodno omrežje dolgoročno oddali koncesionarju za 5,8 milijona evrov, saj morajo financirati velike infrastrukturne projekte. S posojili so že sedaj na meji, omejuje jih zlasti njihovo letno odplačilo, ki znaša 1,4 milijona evrov letno. Zadolževanje je bilo nujno zlo, če so se sploh hoteli lotiti tako zahtevnih naložb, kot je urejanje komunalne infrastrukture, ki bo letos v glavnem končana in jo morajo tudi odplačati.
Svetniki so ob proračunu, za katerega je glasovalo 18 svetnikov, osem jih je bilo proti, sprejeli tudi načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem občine. V zvezi s tem je svetnik SLS Igor Draksler predlagal, naj občina odkupi lastniško stanovanje na Mestnem trgu 35. Nanj je že med pobudami in vprašanji opozoril Tomaž Paulus, češ da je stanovanje po silvestrskem požaru in gašenju močno vlažno, starejša lastnica z več zdravstvenimi težavami pa v takih razmerah ne more živeti. Da bi se začasno preselila, je sicer odklonila, želi pa ga prodati. Paulus je predlagal, naj bi ga občina kupila, saj gre za okoli sto kvadratnih metrov v hiši (starem rotovžu), ki je spomeniško zaščitena in bi ga občina z nakupom in obnovo obvarovala propada ter potem namenila svojim dejavnostim. V okviru pravkar sprejetega proračuna tak nakup ni predviden, lahko pa se to spremeni z rebalansom in svetnikovo pobudo izpolnijo pozneje, je bilo mnenje občinskega vodstva. Tako je za predlog glasovalo le devet svetnikov, 15 jih je bilo proti.