Ernest Petrič s Kugyjevim priznanjem

Na Karavankah nič več ne straši

Skupnost koroških Slovenk in Slovencev je v torek v Železni Kapli podelila Ernestu Petriču, rojenemu v Tržiču, Kugyjevo nagrado.

Na naše vprašanje, ali mu Koroška, ki jo je kot gimnazijec na svojo pest prvič obiskal leta 1954, še tako leži na srcu kot nekdaj, je odgovoril pritrdilno. »Koroška je lepa, čudovita. Urejanju zadev pa se izogibam. Če me pa kdo vpraša za mnenje, ga mu rade volje povem,« je povedal. Tudi v rodni Tržič še prihaja. Najpogosteje na pokopališče. Včasih se oglasi pri sorodnikih, vendar jih je vedno manj. »Bom pa o Tržiču tole rekel. Upam, da mi ne bodo zamerili. Še vedno se počutim Tržičana in kadarkoli me bodo povabili, bom rade volje prišel. Ampak me ne vabijo prav pogosto.«

V gostišču Podobnik na začetku Železne Kaple se je le malokrat doslej zbralo toliko pomembnih gostov kot v torek zvečer, ko je Skupnost koroških Slovenk in Slovencev, ki je ena od treh krovnih političnih organizacij Slovencev na Koroškem, podelila letošnjo Kugyjevo nagrado. Prejemnik je ugleden Slovenec, raziskovalec, politik, diplomat in sedanji predsednik Ustavnega sodišča Republike Slovenije Ernest Petrič. Leta 1936 rojenemu Tržičanu so na slovesnosti, ki jo je s pesmijo polepšal Kvintet bratov Smrtnik, čestitali slovenska ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel, koroški deželni glavar Peter Kaiser in še številni drugi. Čast predstavitve Ernesta Petriča je pripadla znanstveniku, prijatelju in nekdanjemu ministru za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjanu Žekšu. Župan Železne Kaple Franc Jožef Smrtnik je žarel od veselja, da je bila za kraj tako pomembnega dogodka izbrana njegova občina.

Ernest Petrič, ki je bil tudi slovenski veleposlanik na Dunaju, je prejel Kugyjevo nagrado zaradi prizadevanja za sožitje, sporazumevanje in sodelovanje različno govorečih narodov na Koroškem in na celotnem alpsko–jadranskem območju, kjer sobivajo trije narodi, tri kulture in, če upoštevamo še furlanščino, štirje jeziki. Za enake vrednote se je konec 19. in v začetku 20. stoletja zavzemal pisatelj, občudovalec in varuh tega dela sveta in gornik Julius Kugy, rojen v slovenski družini v Gorici.

Nagrajenčeva zahvala za priznanje ni bila le gola zahvalna beseda, ampak domišljena analiza nekdanjih in sedanjih razmer na Koroškem in odnosov z matičnim narodom ter njegovo videnje slovenske in evropske prihodnosti.

»Nekoč, pred približno petdesetimi leti, ko sem začenjal svojo poklicno pot, je bil obstoj slovenstva na Koroškem vprašljiv. Danes, leta 2013, lahko ugotovim, da je slovenstvo tu in da bo ostalo v prijateljskem sožitju z nemškim delom Koroške. Ko se zahvaljujem za dano priznanje, se posebej želim zahvaliti tudi vsem tistim Korošicam in Korošcem, ki se na terenu kot učitelji, kulturni delavci, vzgojitelji in delavci v drugih dejavnostih v dialogu s preostalim delom koroškega prebivalstva trudijo, da se slovenstvo ohrani. Vedno sem verjel v to, saj ima obstoj kogarkoli smisel le v sožitju, prijateljstvu in medsebojnem spoštovanju. Prizadevanja za obstoj slovenstva so bila tudi prizadevanja za napredek Koroške,« je povedal Ernest Petrič.

Ko je govoril o težkih, krutih in surovih časih vojne in tudi po njej, še posebej za manjšine, od katerih so nekatere izginile, je povedal, da danes ni več razlogov za strah pred nacionalističnimi pritiski s te ali one strani, ki so delali Slovencem na Koroškem življenje težko. Danes ni treba biti nikogar strah, da se bodo meje spreminjale in da bo močna, do zob oborožena Jugoslavija znova ogrozila mejo na Karavankah. To se je zgodilo dvakrat, tretjič pa se v novem kontekstu Evrope ne more. Na Karavankah nič več ne straši,« je povedal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 8. julij 2014 / 17:38

Zadrege z osebnimi dokumenti

Poletje je čas, ko se mnogi odpravijo na počitnice v tujino. Neveljavni osebni dokument lahko prepreči odhod, zato je potrebno predhodno preveriti njegovo veljavnost.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 6. junij 2013 / 14:46

Ranjak poživi in poceli

Kaj lahko na kratko zapišemo o ranjaku, rastlinskem krasotcu z velikimi rumenimi cvetnimi glavicami, ki poživi domala sleherni travnik? Zdravju koristen, prelep in živahen, pa vendar prezrt pri zelišč...

Kranj / četrtek, 6. junij 2013 / 14:31

Več linij za več potnikov

Kranjski mestni potniški promet naj bi v tem in prihodnjem letu poživili z nekaterimi spremenjenimi in novimi linijami, spremembe pa so nastale tudi v sodelovanju z domačini v oddaljenejših krajevnih...

Kronika / četrtek, 6. junij 2013 / 14:25

Motorist zapeljal med otroke

Na srečo je bila to le režirana situacija na regijskem preverjanju usposobljenosti iz prve pomoči, na katerem se je najbolje odrezala prva ekipa Območnega združenja Rdečega križa Kranj. Toliko prijavl...

Jesenice / četrtek, 6. junij 2013 / 14:21

S starim papirjem nad socialno stisko

Na jeseniški osnovni šoli, kjer imajo veliko socialno ogroženih otrok, z zbiranjem starega papirja – na leto ga zberejo kar 40 ton, polnijo šolski sklad. Pomagajo jim tudi stanovalci ene od stolpnic,...

Zanimivosti / četrtek, 6. junij 2013 / 14:17

Veliko slavje Anje Koračin

Petnajstletna Anja Koračin je na prazniku frajtonaric v Zgornji Besnici s svojim nastopom prepričala tako strokovno komisijo kot komisijo občinstva.