Storilci se včasih tudi predajo
Na sojenju domnevnim trgovcem z orožjem v Kranju so zaslišali kriminalista, ki je na vprašanje domnevnega naročnika orožja Veliborja Popovića, kje je že videl, da bi se storilec sam predal, odgovoril, da sta to pred kratkim storila Hilda Tovšak in Sintalov varnostnik Borut Hriberšek.
Kranj – Z zaslišanjem kranjskega kriminalista Luke Kisovca se je v petek na kranjskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje Veliborju Popoviću, Senadu Pavlekoviću, Darku Paleviću in Radetu Bubonji, ki jim obtožba očita, da naj bi 17. novembra 2011 kot člani hudodelske združbe organizirali prevoz vojaškega orožja, streliva in eksploziva iz Slovenije v Francijo, a so nevarno pošiljko predčasno zasegli italijanski policisti, voznika Denijala Stojanovića pa priprli.
Kranjsko tožilstvo je prepričano, da je bil naročnik orožja prvoobtoženi Popović, ki pa krivdo vztrajno zavrača. V Cannesu živeči Črnogorec je zato kriminalista Kisovca pobaral, kako je policija prišla do ugotovitve, da je prav on naročnik orožja. »Na podlagi konkretnega kaznivega dejanja in sosledja zbranih dokazov – tudi zato, ker ste po telefonu dajali navodila Darku Paleviću, do kdaj pripeljati tovor, naj delajo počasi, da ne bodo kaj storili narobe, in podobno,« je odvrnil kriminalist in pojasnil, da je običajno, da ob razkritju kriminalne aktivnosti vso krivdo nase prevzame eden od nižje rangiranih članov kriminalne združbe, v tem primeru torej Palević. Naj pojasnimo, da Palević edini od obtoženih priznava krivdo in za soobtožene zatrjuje, da v kaznivo dejanje niso bili vpleteni. »Ali ste v dosedanji policijski praksi že doživeli, da je kdo napravil kaznivo dejanje in se prišel sam prijavit?« ga je dodatno povprašal Popović, ki so ga gorenjski kriminalisti prijeli nekaj dni po množičnih aretacijah osumljenih trgovanja z orožjem in drogo v maju 2012, ko se je iz Francije pripeljal v Slovenijo. »Osebno tega še nisem doživel, ampak ravno danes se je policistom prijavila Hilda Tovšak in pred časom je podobno storil tudi varnostnik, ki je ukradel milijon evrov. Tudi to se torej dogaja,« je mirno odvrnil Kisovec. »Ne govorite mi sedaj o Hildi, ona je samo ena,« je Popovića nekoliko zmedel kriminalistov odgovor.
Še več vprašanj je imel za pričo obdolženi Palević, ki ga je med drugim zanimalo, kako je lahko policija v poldrugi uri ugotovila novo telefonsko številko, ki jo je uporabljal voznik kombija z orožjem Stojanović, ko pa je ta med vožnjo pošiljal samo kratka sporočila. »Telefonske številke smo pridobivali na podlagi komunikacije med osumljenimi. Ko si boste vzeli čas in prebrali vse dokumente, boste izvedeli,« je odgovoril Kisovec. Tudi Palevića je zanimalo, zakaj je policija sklepala, da je navodila za prevoz orožja prejemal od Popovića. »Nobenih dokazov nimate, tožilko pa ste obremenili, da se ukvarja z nepotrebno zgodbo, saj ste nakup avtomobila ocenili kot nakup orožja. Če bi bil jaz tožilec, bi z vami takoj nehal sodelovati,« je bil ogorčen Palević. Na njegovo vprašanje, zakaj so gorenjski kriminalisti zaseg orožja raje prepustili italijanskim organom, namesto da bi ga izvedli sami, pa je Kisovec odgovoril, da so do zadnjega čakali, ali bo morda Stojanović tik pred mejo zavil drugam. Ko so ugotovili, da pot nadaljuje v Italijo, so o tem takoj obvestili njihovo policijo, ki je Stojanovića tudi hitro aretirala. Na vprašanje odvetnika Jake Šarabona, zakaj niso čakali, da orožje pripelje v Francijo, če so že sumili, da je tja namenjeno, pa je odgovoril, da bi v tem primeru lahko prišlo do zapletov s pravočasno pridobitvijo dovoljenj za tajno opazovanje v tujini. »Sicer pa sem domneval, da je v kombiju droga. Šele kasneje smo izvedeli, da je prevažal orožje,« je dodal Kisovec.
Sojenje se nadaljuje v začetku julija, ko bo sodnica Andrijana Ahačič najbrž tudi že odločila, ali bodo voznika kombija z orožjem Denijala Stojanovića neposredno zaslišali na sodišču oziroma preko videokonference, ali pa bo zadostovalo branje zapisnika z njegovega zaslišanja v Trstu.