
Pomembna tudi usklajenost
Tradicionalnemu skupnemu usposabljanju kranjskih gasilcev ter reševalcev in zdravnikov Nujne medicinske pomoči Kranj so se letos pridružili tudi policisti in uslužbenci Regijskega centra za obveščanje Kranj. V množičnih nesrečah je namreč zelo pomembna tudi njihova uskaljenost.
Kranj – V Gasilsko reševalni službi Kranj (GRS Kranj) so v četrtek končali vsakoletno usposabljanje, ki se ga je v dveh tednih udeležilo okoli 120 kranjskih poklicnih gasilcev, reševalcev, medicinskih sester in zdravnikov iz Prehospitalne enote nujne medicinske pomoči Kranj (NMP Kranj), policistov in uslužbencev regijskega centra za obveščanje. Letošnje urjenje je bilo posvečeno reševanju v primeru množičnih nesreč.
V vsakoletnih skupnih usposabljanjih, ki so se začela pred približno petnajstimi leti, so v preteklosti sodelovali le gasilska enota in služba NMP Kranj, letos pa sta se jim pridružila še policija in Regijski center za obveščanje Kranj. »Pri množičnih nesrečah je poleg tehnične in strokovne usposobljenosti različnih reševalnih enot zelo pomembna tudi njihova koordinacija oziroma usklajenost,« je glavni razlog »razširitev« kroga udeležencev vaje predstavil Matej Kejžar, poveljnik operative v GRS Kranj.
»Pri množičnih nesrečah je aktiviranih več različnih reševalnih enot, policije in drugih služb, zato so, kot se je pokazalo na preteklih reševalnih vajah, skupna usposabljanja zelo dobrodošla. Na tokratnem usposabljanju so se nekatere rešitve, ki smo jih ugotovili že na zadnji množični vaji na Ljubelju, pokazale kot dobre. Kjer je večje število ponesrečencev, namreč pogosto vlada precejšnja zmeda, zato se dogaja, da imajo na koncu različne službe različne podatke o številu ponesrečencev, kar policistom otežuje delo pri ugotavljanju okoliščin nesreče. Zato sedaj preizkušamo rešitev, da bi policisti pomagali tudi pri evidentiranju ponesrečencev, ki jih sprejmejo v triaži in jih odpravijo v bolnišnico,« je pojasnil Aljoša Jazbec iz Policijske uprave Kranj.
Na usposabljanju so uporabili tudi prikolico z opremo za množične nesreče, ki so jo gorenjski reševalci prejeli šele pred kratkim in so jo prvič preizkusili na aprilski mednarodni reševalni vaji na Ljubelju. »V prikolici so shranjeni štirje šotori za potrebe triaže in nekaj sanitetnega materiala,« je razložil Andrej Štremfelj, vodja izmene v GRS Kranj, kjer prikolico tudi hranijo in zanjo skrbijo. Vodja NMP Kranj Mitja Mohor je dodatno pojasnil, da šotori koristijo predvsem za zaščito zdravnikov in ponesrečencev pred vremenskimi nevšečnostmi, pa tudi pred radovednimi pogledi.
Omenjeno usposabljanje sicer sodi v sklop internega izobraževanja, ki ga morajo vsako leto opraviti vsi reševalci in medicinske sestre v NMP Kranj, v zadnjih letih pa je preraslo tudi v redna usposabljanja oziroma prikaze reševanja v prometnih nesrečah tudi za dijake srednje zdravstvene šole ter študente visoke šole zdravstva in medicine.