Sunita Williams / Foto: Tina Dokl

Lešani v pričakovanju Sunite

Ameriška astronavtka s slovenskimi koreninami Sunita Williams jutri, 18. maja, znova prihaja v Slovenijo. Med drugim bo obiskala Bled, Ljubljano, Naklo, Tržič in seveda Leše, rojstno vas njenih prednikov.

Zavod za kulturo Bled in Muzejsko društvo Bled vabita na večer s Sunito Williams, ki bo v nedeljo ob 19. uri v blejski Festivalni dvorani. Ameriška astronavtka bo razkrila, kako je Slovenija videti iz vesolja.

Leše – Sunita Williams je že ob prvem obisku Slovenije septembra 2009 obljubila, da se bo v našo državo in Leše, kjer je bila rojena njena prababica Marija Bohinjec, še vrnila, zdaj pa bo ameriška astronavtka indijsko-slovenskega rodu obljubo tudi izpolnila. Jutri, v soboto, na povabilo Zavoda Slovenski astronavt, ki so ga lani v želji po promociji slovenskih astronavtov in poklica astronavta ustanovili v Lešah, prihaja na osemdnevni obisk naše države.

»Decembra smo z Nase prejeli dopis, da si Sunita ponovno želi v Slovenijo in ali bi jo sprejeli. Seveda smo bili takoj za, nato pa smo morali Nasi poslati uradno povabilo. Kar tri mesece so se vlekli postopki, da smo zbrali vso potrebno dokumentacijo in da nam je Nasa sredi aprila potrdila Sunitin obisk,« je pojasnila predsednica Zavoda Slovenski astronavt Metka Kokalj. Nato so začeli načrtovati program in iskati sponzorje njenega obiska v Sloveniji. »Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij iz Vitanj je prispevalo za povratno letalsko vozovnico, Slovenska znanstvena fundacija jo bo dva dneva gostila v Ljubljani, občina Bled je priskrbela prenočišče s hrano zanjo in njeno mamo, župan občine Tržič bo pokrovitelj prireditve v Lešah,« je Kokaljeva naštela glavne podpornike projekta.

V sklopu osemdnevnega obiska bo znana astronavtka obiskala Ljubljano in Inštitut Jožef Stefan, Bled, Vitanje, Biotehniški center Naklo, ajdovsko podjetje Pipistrel, srečala se bo s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem, povsem na koncu pa bo 25. maja obiskala še Tržič in Leše. Lešani se zelo veselijo obiska znane astronavtke, pravi Kokaljeva: »Za našo vas je to izjemno velik dogodek. Sunita je izjemna ženska. Čeprav je velika znanstvenica, je neverjetno preprosta. Pripravili ji bomo lep sprejem, zaigrala bo tržiška godba, domačini pa se bomo predstavili s kulturnim programom, da si bo lažje predstavljala, kako živimo in kaj se dogaja v vasi njenih prednikov.« Ker je Sunita leta 2006 na mednarodno vesoljsko postajo ponesla kranjsko klobaso, bodo te stregli tudi na prireditvi v Lešah, kamor so povabili tudi etnologa Janeza Bogataja, dobrega poznavalca te jedi. »V Leše smo sicer povabili vse, ki sodelujejo pri projektu, upamo, da se bo povabilu odzval tudi predsednik države, vabimo pa seveda tudi vse ostale, ki se želijo srečati s to izjemno žensko,« je dejala Kokaljeva.

Vesela je, da so Lešani po Sunitinem prvem obisku z njo ostali v tako dobrih odnosih: »Poslala nam je kup zahvalnih pisem, kako je bilo lepo v Lešah, da si lepšega kraja svojih prednikov ne bi mogla želeti. Pišemo si tudi ob drugih priložnostih. Veliko ji pomeni, od kje izvira, vidi se, da želi z nami ohraniti trdne vezi.« K temu veliko pripomore tudi v Ameriki živeča Metkina hči Jasmina, ki je zadnja leta stalno v stiku z Naso in s Sunito, s katero sta postali prijateljici. »Lani je bila hči skupaj z možem povabljena tudi na poslovilno zabavo pred Sunitinim odhodom na mednarodno vesoljsko postajo. Zabava je bila v hiši njene mame, zunaj pa je visela slovenska zastava, kar se mi je zdelo res lepo,« pripoveduje Kokaljeva. Sunitino lansko izstrelitev v vesolje so Lešani sprem­ljali na velikem platnu v nekdanji šoli, ob tej priložnosti pa so jim iz Nase poslali 40 majic z logotipom ekspedicije in dragocene značke te odprave. Sunita je Lešanom poslala tudi precej osebnih predmetov, ki so jih razstavili v njeni spominski sobi v nekdanji šoli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / nedelja, 8. julij 2012 / 07:00

Naši ljubi božji delci

V navalu različnih preimenovanj, ki jih te dni izvaja naša "ablast", kot bi rekli v Žireh, nas čaka še nekaj presenečenj. Kot naročen, se je pojavil Higgsov bozon, tako imenovani božji delec. Nič več.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 26. maj 2019 / 13:22

Med obrtjo in umetnostjo

V Sloveniji že več let ni srednješolskega izobraževanja za poklic zlatarja. In tudi to je bil eden od razlogov, da sta se David Kramarič in Tina Mežek odločila svoje znanje predajati mlajšim generacij...

Gospodarstvo / nedelja, 26. maj 2019 / 13:19

Uspehi, a tudi težave

V Čebelarski zvezi Slovenije so ob svetovnem dnevu čebel opozorili tudi na nekatere probleme, ki čebelarjem otežujejo delo in poslovanje.

Zanimivosti / nedelja, 26. maj 2019 / 13:17

Labodja družina

Tudi labodja družina na Brdu se je razveselila po vseh deževnih dneh tako pričakovanih sončnih žarkov. Labodi pa niso le simbol dostojanstvene miline in poetične skladnosti, temveč nam v temnih tre...

GG Plus / nedelja, 26. maj 2019 / 13:15

Drugačna organizacija pouka

V zadnjem prispevku sem govorila o nekaterih nujnih pogojih, ki bi morali biti izpolnjeni, če želimo v šolo uvesti več sodobnih oblik in metod poučevanja. Eden od pogojev za večjo učinkovitost pouk...

Kronika / nedelja, 26. maj 2019 / 13:11

Drzna tatova ukradla denar in denarnico

Cerklje, Radovljica – Gorenjski policisti so v začetku tedna obravnavali dve drzni tatvini. V Cerkljah je moški vstopil v prostore podjetja, jih med krajšo odsotnostjo lastnikov pregledal in pri te...