Le nekaj klikov do branja
Poskusnemu delovanju v prvi slovenski spletni knjižnici z elektronskimi knjigami Biblos se je pridružilo pet gorenjskih splošnih knjižnic. Trenutno je na voljo 106 knjižnih naslovov, do julija jih bo preko tisoč.
Kranj - Imam veljavno člansko izkaznico knjižnice v mojem mestu, uporabniško ime ali elektronsko geslo za vstop v Mojo knjižnico sistema Cobiss, in mobilno napravo za branje knjig: tablični računalnik, pametni telefon, sicer pa si bralnik lahko izposodim tudi v knjižnici. Na spletnem distribucijskem portalu Biblos si izberem želeni knjižni naslov, opravim nekaj klikov in e-knjiga mi je štirinajst dni na voljo v branje. To omogoča portal biblos, ki so ga pri Študentski založbi najprej zasnovali prav v sodelovanju z gorenjskimi knjižnicami v Škofji Loki, Kranju, Radovljici, Tržiču in na Jesenicah, ki so konec marca pristopile k poskusnemu delovanju prve slovenske spletne knjižnice. V projektu zaenkrat sicer deluje deset knjižnic, knjige pa ponuja kakih petnajst slovenskih založb. Trenutno je na voljo največ slovenskih avtorjev, nekaj pa je tudi prevodne literature z različnih področij in žanrov od leposlovja do strokovnih knjig za odrasle in otroke. Testno obdobje bo trajalo do konca junija, ko naj bi sistem šel v funkcionalno uporabo po celotni državi in bo na voljo več kot tisoč naslovov. »V poskusnem obdobju predvsem želimo izvedeti, kako k spletni knjižnici pristopajo posamezniki, dovzetni smo za vse predloge in vprašanja, ki jih imajo uporabniki,« je na predstavitvi povedal Marko Hercog, tehnični direktor pri Študentski založbi, ki skrbi za razvoj sistema Biblos, hkrati pa dodaja, da bo od poletja naprej sistem poleg izposoje omogočal tudi nakup e-knjig.
Od začetka obratovanja so v bazo pridobili okrog 6000 uporabnikov, od tega več kot tretjino mobilnih uporabnikov. Trenutno najbolj brana knjiga je Nemška loterija Mihe Mazzinija, ki od marca beleži 188 izposoj. »S sistemom Biblos smo uspešno zakorakali v novo tehnološko obdobje in za knjižnice je zelo pomembno, da smo zraven. Bralniki sicer ne morejo zamenjati šelestenja papirja, so pa mnogo bolj praktični in priročni,« je povedal Matjaž Eržen, direktor Knjižnice Ivana Tavčarja iz Škofje Loke, Božena Kolman Finžgar, direktorica Knjižnice A. T. Linharta iz Radovljice, pa dodala, da v novosti vidi predvsem spodbujanje bralnih navad. Da ni pomembno, ali je knjiga v elektronski obliki ali na papirju, ampak da ljudje berejo. Katarina Perič, ki za uvajanje e-knjige skrbi v Mestni knjižnici Kranj, pa je povedala, da izposojajo 20 bralnikov in da je trenutno izposojenih okrog sto knjižnih enot.