EKOmisija ugotavlja, da dijaki po medlem ločevanju v začetku šolskega leta po mesecih ozaveščanja in dela vse bolje ločujejo.

Dijaki vse bolje ločujejo

Dijaki in učitelji gorenjskih srednjih šol, ki sodelujejo v akciji Pozor(!)ni za okolje, so od začetka šolskega leta do zadnjega ocenjevanje močno izboljšali ločevanje odpadkov v šolah.

Okoljska kampanja Pozor(!)ni za okolje je v Bruslju prejela mednarodno nagrado za odličnost v komuniciranju EMEerald, ki v tržnem svetu predstavlja najvišje standarde komuniciranja v regiji Evropa, Bližnji vzhod in Severna Afrika (EMENA). S tem se potrjuje komunikacijska učinkovitost kampanje, ki je v treh letih osveščanja dijakov o odgovornem ravnanju z okoljem združila že več kot deset tisoč srednješolcev in 36 partnerskih organizacij iz vse Slovenije. »Kampanja Pozor(!)ni za okolje je bila zasnovana na podlagi pobude sodelavcev družbe Goodyear Dunlop Sava Tires, ki so želeli dobro prakso ravnanja z odpadki v podjetju prenesti v širšo lokalno okolico – in verjamemo, da nam to zelo dobro uspeva. Zelo nas veseli, da je naš projekt kot odlično komunikacijsko prakso priznalo tudi združenje IABC,« je povedala vodja korporativnih komunikacij Ana Verčko Grilec.

Kranj - Pred tednom je gorenjske srednje šole, ki sodelujejo v akciji Pozor(!)ni za okolje družbe Goodyear Dunlop Sava Tires, obiskala EKOmisija in preverila, kako uspešni so dijaki pri ločevanju odpadkov. Tokrat se je komisija, ki jo sestavljajo predstavniki gorenjskih komunalnih podjetij, Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj, družbe Dinos in pobudnika akcija, na ocenjevanje podala že tretjič to šolsko leto.

V primerjavi s prvim obiskom so bili tokrat zelo zadovoljni, v šolah so opazno izboljšali ločevanje. »Kakovost ločenega zbiranja odpadkov na šolah se je v začetku šolskega leta na nekaterih šolah nekoliko poslabšala v primerjavi s stanjem po koncu lanskoletnega tekmovanja. Predvidevamo, da dijaki med počitnicami nekoliko pozabijo na pravila ustreznega ločevanja odpadkov, čeprav so prejšnje šolsko leto že ravnali v skladu s pravili ločevanja,« je ob koncu zadnjega ocenjevanja EKOmisije povedala Anja Komatar, vodja projekta Pozor(!) ni za okolje.

Na začetku šolskega leta se vsakokrat pojavlja več napak – tako pri ločevanju odpadkov kot tudi v samem sistemu, ki ga vzpostavi šola – vendar se med šolskim letom stanje izboljšuje. »Dijaki skozi leto še vedno potrebujejo stalno spodbudo in ozaveščanje,« še pravi Anja Komatar. Na večini šol se je med šolskim letom izboljšal sistem ločevanja odpadkov, kar gre na račun upoštevanja nasvetov članov EKOmisije, ki imajo na tem področju bogate izkušnje.

Zelo pomembna je tudi vloga osveščanja tako dijakov kot učiteljev in koordinatorjev projekta na šolah o pravilih ločevanja v posameznih občinah. »Izboljšave skušamo doseči s pomočjo ozaveščanja, zato šolam ponujamo tudi izobraževanje oziroma predavanja in strokovne ekskurzije. Na naši poti smo že veliko dosegli, zavedamo pa se pomanjkljivosti, ki ostajajo pred nami in je stanje še mogoče izboljšati,« pove vodja projekta.

Med tovrstnimi izboljšavami, ki bistveno pripomorejo k boljšim rezultatom, je tudi pravilno in jasno urejen sistem zabojnikov za ločeno zbiranje dijakov. V EKOmisiji ugotavljajo, da tak sistem dijake spodbuja, da že na poti do zabojnika razmišljajo, kam bodo odvrgli posamezen odpadek.

Učinki kampanje so dolgoročni – ne samo, da kampanja ozavešča dijake; šolam s pomočjo izboljšanja sistema ločevanja odpadkov posredno prinaša tudi nižje stroške. Obenem kampanja k odgovornemu ravnanju z odpadki spodbuja tudi učitelje in druge zaposlene na šoli. EKOmisija poleg ločenega zbiranja odpadkov v šoli ocenjuje tudi ločevanje v zunanjih zabojnikih in v zbornici ter sam sistem ločevanja odpadkov, ki ga je vzpostavila šola.

Šola, ki je v šolskem letu 2012/13 na podlagi treh ocenjevanj oziroma obiskov EKOmisije zbrala največje število točk, bo zmagovalka tekmovanja med gorenjskimi srednjimi šolami. Zmagovalka bo razglašena na zaključnem dogodku, ki bo letos v maju, ko bodo znani tudi rezultati tekmovanja v zmanjševanju količine odpadkov šol iz ostalih slovenskih regij ter zmagovalna skupina EKOfrendov, ki tekmujejo v urejanju EKOkotičkov na različne teme, povezane z varovanjem okolja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 25. junij 2017 / 08:49

Puhasta blejska družinica

Na Blejskem jezeru je ta čas mogoče opazovati prikupno labodjo družinico. Sredi maja se je namreč labodjemu paru, ki je gnezdil na otoku, izvalilo šest mladičev, zdaj so ostali še trije.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 13. oktober 2014 / 13:44

Prisluhnejo bodočim staršem

V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj so po novem brezplačne epiduralna porodna analgezija in druge vrste lajšanja porodne bolečine. Znova uvajajo hipnozo in še nekaj drugih novosti.

Humor / ponedeljek, 13. oktober 2014 / 13:23

Volitve med vrsticami

Lokalne volitve so skoraj končane. Ponekod nas čaka še drugi krog. Iz imen poražencev in zmagovalcev pa je moč razbrati marsikaj.

Razvedrilo / ponedeljek, 13. oktober 2014 / 13:19

Alpski zrak in surova riba

Justinovi so organizirali simpatičen večer, kjer so tokrat kraljevale morske dobrote, se pa tako kot še nekatere gorenjske restavracije tudi pri njih že pripravljajo na jesenski Teden restavracij, ki...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2014 / 13:10

V življenju potrebuje izzive

Ta teden bo županovanje nad nekaj manj kot sedemstotimi dušami na Jezerskem prevzel 39-letni Jurij Rebolj. Z rahlo tremo, pravi, saj gre za odgovornost do nekaj sto ljudi.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2014 / 13:08

Pomembna je vsaka sekunda

V primeru da kdo v vaši bližini doživi nenadni zastoj srca in dihanja, takoj pokličite 112 in začnite s postopki oživljanja. Ne poglejte stran, ampak osvestite v sebi, da s tem lahko rešite življenje!...