Dijaki vse bolje ločujejo
Dijaki in učitelji gorenjskih srednjih šol, ki sodelujejo v akciji Pozor(!)ni za okolje, so od začetka šolskega leta do zadnjega ocenjevanje močno izboljšali ločevanje odpadkov v šolah.
Kranj - Pred tednom je gorenjske srednje šole, ki sodelujejo v akciji Pozor(!)ni za okolje družbe Goodyear Dunlop Sava Tires, obiskala EKOmisija in preverila, kako uspešni so dijaki pri ločevanju odpadkov. Tokrat se je komisija, ki jo sestavljajo predstavniki gorenjskih komunalnih podjetij, Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj, družbe Dinos in pobudnika akcija, na ocenjevanje podala že tretjič to šolsko leto.
V primerjavi s prvim obiskom so bili tokrat zelo zadovoljni, v šolah so opazno izboljšali ločevanje. »Kakovost ločenega zbiranja odpadkov na šolah se je v začetku šolskega leta na nekaterih šolah nekoliko poslabšala v primerjavi s stanjem po koncu lanskoletnega tekmovanja. Predvidevamo, da dijaki med počitnicami nekoliko pozabijo na pravila ustreznega ločevanja odpadkov, čeprav so prejšnje šolsko leto že ravnali v skladu s pravili ločevanja,« je ob koncu zadnjega ocenjevanja EKOmisije povedala Anja Komatar, vodja projekta Pozor(!) ni za okolje.
Na začetku šolskega leta se vsakokrat pojavlja več napak – tako pri ločevanju odpadkov kot tudi v samem sistemu, ki ga vzpostavi šola – vendar se med šolskim letom stanje izboljšuje. »Dijaki skozi leto še vedno potrebujejo stalno spodbudo in ozaveščanje,« še pravi Anja Komatar. Na večini šol se je med šolskim letom izboljšal sistem ločevanja odpadkov, kar gre na račun upoštevanja nasvetov članov EKOmisije, ki imajo na tem področju bogate izkušnje.
Zelo pomembna je tudi vloga osveščanja tako dijakov kot učiteljev in koordinatorjev projekta na šolah o pravilih ločevanja v posameznih občinah. »Izboljšave skušamo doseči s pomočjo ozaveščanja, zato šolam ponujamo tudi izobraževanje oziroma predavanja in strokovne ekskurzije. Na naši poti smo že veliko dosegli, zavedamo pa se pomanjkljivosti, ki ostajajo pred nami in je stanje še mogoče izboljšati,« pove vodja projekta.
Med tovrstnimi izboljšavami, ki bistveno pripomorejo k boljšim rezultatom, je tudi pravilno in jasno urejen sistem zabojnikov za ločeno zbiranje dijakov. V EKOmisiji ugotavljajo, da tak sistem dijake spodbuja, da že na poti do zabojnika razmišljajo, kam bodo odvrgli posamezen odpadek.
Učinki kampanje so dolgoročni – ne samo, da kampanja ozavešča dijake; šolam s pomočjo izboljšanja sistema ločevanja odpadkov posredno prinaša tudi nižje stroške. Obenem kampanja k odgovornemu ravnanju z odpadki spodbuja tudi učitelje in druge zaposlene na šoli. EKOmisija poleg ločenega zbiranja odpadkov v šoli ocenjuje tudi ločevanje v zunanjih zabojnikih in v zbornici ter sam sistem ločevanja odpadkov, ki ga je vzpostavila šola.
Šola, ki je v šolskem letu 2012/13 na podlagi treh ocenjevanj oziroma obiskov EKOmisije zbrala največje število točk, bo zmagovalka tekmovanja med gorenjskimi srednjimi šolami. Zmagovalka bo razglašena na zaključnem dogodku, ki bo letos v maju, ko bodo znani tudi rezultati tekmovanja v zmanjševanju količine odpadkov šol iz ostalih slovenskih regij ter zmagovalna skupina EKOfrendov, ki tekmujejo v urejanju EKOkotičkov na različne teme, povezane z varovanjem okolja.