Nekateri so tudi jezni
Občinsko redarstvo Občine Radovljica je v javnosti znano predvsem po kaznovanju napačnega parkiranja, vendar to ni vse, kar počnejo možje v temno rdečem.
Radovljica – »Med naloge redarstva sodijo nadzorovanje mirujočega prometa v naseljih, varstvo okolja – nadzor divjih odlagališč, zapuščenih vozil in podobno, varstvo naravne in kulturne dediščine, skrb za varnost na javnih poteh in drugih javnih površinah,« pojasnjuje Marijan Ješe, vodja referata za zaščito in redarstvo. Občinsko redarstvo deluje kot del občinskega inšpektorata in je tudi prekrškovni organ. Zaposluje tri občinske redarje. Ker je obseg pristojnosti, ki jih redarstvu nalaga država, vse večji, pogoste pa so tudi spremembe zakonodaje, je za učinkovito opravljanje dela zelo pomembno redno dodatno usposabljanje.
Na vprašanje, kakšne so njihove izkušnje pri delu z občani in kakšna je kaznovalna politika, Marijan Ješe odgovarja: »Občani so opazili naš trud pri zagotavljanju reda, saj je urejeno okolje v skupnem interesu. Ozaveščenost se kaže v večjem številu prijav zapuščenih vozil, divjih odlagališč odpadkov, neurejenega parkiranja in slabo vzdrževanih živih mej, po drugi strani pa žal ne tudi pri zmanjšanju števila kršitev. Občani nas sicer najbolj poznajo po kaznovanju prekrškov v zvezi z mirujočim prometom. Pri tistih, ki napačno parkirajo, pogosto naletimo na nekaj jeze. Kazni določajo zakoni in občinski odloki. V polovici primerov kršitev zaleže že opozorilo. Najmanj popustljivi smo pri kršitvah, povezanih z varstvom okolja, pa tudi na področju urejanja mirujočega prometa; te kršitve predstavljajo kar 90 odstotkov vseh naših zadev. Še posebej smo pozorni na parkirana vozila na pločnikih, šolskih poteh, kolesarskih stezah, prehodih za pešce in parkirnih mestih za invalide. Vsako leto odstranimo približno dvajset zapuščenih vozil, ki jih nevestni lastniki praviloma pustijo celo na težko dostopnih mestih. Odpadke z manjših divjih odlagališč s pomočjo lastnikov zemljišč pogosto odstranimo kar sami. Najbolj kritična so tista, ki so na vodovarstvenih območjih. Za njihovo sanacijo poskrbimo v sodelovanju z oddelkom za infrastrukturo in Komunalo Radovljica, pri tem pa je potrebno tudi dobro sodelovanje z okoljsko inšpekcijo.«