Jernej Bernik, dr. med., specialist ginekologije in porodništva

Bolezen, ki je še vedno tabu

Zaradi sramu in neprijetnega vonja se ljudje zapirajo vase, ne družijo se več s prijatelji, ne obiskujejo več družabnih dogodkov. Njihova težava je urinska inkontinenca. O tej bolezni smo se pogovarjali z Jernejem Bernikom, dr. med., specialistom ginekologije in porodništva v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Katere skupine ljudi najbolj prizadene urinska inkontinenca?
"Urinska inkontinenca je nehotno uhajanje urina in je socialni in higienski problem. Zbolevajo tako moški kot ženske, čeprav je pri ženskah težava pogostejša. Težave se pojavljajo pri ljudeh vseh poklicev, družbenih slojev in starosti, se pa z višjo starostjo pogostnost inkontinence povečuje. Za tem trpi skoraj štirideset odstotkov žensk, pogostnost zelo narašča med nosečnostjo in po porodu.

Več vrst inkontinence obstaja. Prvi tip imenujemo stresna urinska inkontinenca, ki se kaže kot nehoteno uriniranje pri kašljanju, kihanju, dvigovanju bremen, smejanju ter pri drugih aktivnostih, ki zvečajo pritisk v trebušni votlini. Drugi tip je urgentna urinska inkontinenca, ki jo opredeljuje nenadno nehoteno uhajanje urina ob predhodni nujni potrebi po izpraznjenju mehurja, najpogosteje na poti do stranišča, ob delu z mrzlo vodo ali ob poslušanju iztekajoče vode. Tretji tip je mešana urinska inkontinenca, ki je kombinacija prej omenjenih. Vzrok za stresno urinsko inkontinenco je največkrat v slabi podpori sečnice in šibkih mišicah medeničnega dna. Za urgentno urinsko inkontinenco je "kriv" čezmerno aktiven sečni mehur, ki je posledica nepravilnega krčenja mišic mehurja."

Kdaj obiskati zdravnika?
"Inkontinenca je še vedno tabu 21. stoletja. Čeprav ima težave veliko ljudi, se o njej javno ne govori veliko. Ljudje še vedno ne poiščejo pomoči, ker jih je sram govoriti o tem. Mnogi menijo, da je v starosti inkontinenca normalen pojav. Ženske se prepričujejo, da se jim je to zgodilo samo enkrat. Ko se zgodi drugič, "okrivijo" kavo ali kozarec vina. Ko se težave stopnjujejo, ko ne morejo več skakati, hoditi po stopnicah, ne da bi jim uhajal urin, si priznajo. Žalostno je, da trpijo tudi več let, preden ženske poiščejo pomoč. Se pa stanje vseeno premika na boljše zaradi vse večje ozaveščenosti in tudi zdravniki več povprašujejo svoje paciente o teh težavah."

Kakšne so možnosti zdravljenja?
"Če imate težave, jih zaupajte svojemu osebnemu zdravniku. Ta vas bo napotil k specialistu ginekologu z dodatno specializacijo za kontinenco ali do specialista urologa, ki se posebej ukvarja s temi težavami. Zdravnik specialist vas pregleda in ovrednoti vašo težavo. Obstaja več vrst zdravljenja, različno glede na tip inkontinence. Pomembne so vaje za krepitev mišic medeničnega dna. Ob pravilnem izvajanju vaj se vsaj dvema tretjinama pacientov stanje toliko popravi, da niso potrebni nadaljnji ukrepi. Stanje se izboljša v dveh do treh mesecih, tudi po izboljšanju je potrebno z vajami nadaljevati, da ohranite pridobljeno. Kot postopek fizioterapije je pomembna tudi elektrostimulacija mišic medeničnega dna. Stanje se lahko popravi tudi z magnetno stimulacijo. Obstaja še terapija z zdravili, predvsem pri stresni urinski inkontinenci pa pride v poštev tudi operativno zdravljenje. Za način zdravljenja se lahko odločimo empirično, običajno pa prej naredimo preiskave (pogovor, klinični pregled, osnovne laboratorijske preiskave, urodinamske preiskave)."

Bolezen vpliva tudi na psiho. Kaj svetujete?
"Molčanje o teh težavah postopno vodi v izolacijo. Zaradi sramu in neprijetnega vonja se ljudje zapirajo vase, ne družijo se več s prijatelji, ne obiskujejo več družabnih dogodkov. Njihova življenjska prioriteta postane "iskanje stranišča". Zatorej ne trpite in zaupajte težave vašemu osebnemu zdravniku."

Kako ravnati preventivno, da se bolezen ne razvije oziroma se jo vsaj omeji? Katere vaje priporočate, kako pogosto naj se jih bolnik izvaja?
"Ne dvigujte pretežkih bremen, skrbite za svoj mehur. Popijte vsaj dva litra tekočine na dan, s tem boste odvajali vodo šest do osemkrat na dan, kar je pravilno. Dvakratno nočno uriniranje je po 70. letu starosti normalno. Preprečujte zaprtje blata; napenjanje med odvajanjem blata dodatno obremenjuje medenične mišice. Ne hodite na stranišče "za vsak primer". Izogibajte se kavi oziroma kofeinu na splošno. Redno izvajajte vaje za krepitev mišic medeničnega dna.

Preden začnemo izvajati vaje za mišice medeničnega dna, se je treba naučiti pravilnega stiskanja teh mišic. Predstavljamo si, da poskušamo zaustaviti uhajanje vetrov iz črevesja in istočasno zaustaviti curek urina. Občutek je, kot da bi hoteli stisniti in dvigniti navzgor predel okrog nožnice, zadnjika in sečnice. To je stisk mišic medeničnega dna. Vaje delamo tako, da stisk zadržimo šest do osem sekund in naredimo deset zaporednih ponovitev. Vaje izvajamo trikrat na dan."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

Najboljša v svoji generaciji

S 1. julijem se je v policiji na novo zaposlilo 121 policistov in policistk. Med njimi je tudi Katja Grum iz Tržiča, ki je bila najboljša v deseti generaciji kandidatk in kandidatov za policiste.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 24. januar 2020 / 07:00

Jeseničani in Kranjčani igrajo v polfinalu

Kranj – V ponedeljek so hokejisti odigrali druge tekme četrtfinala članskega državnega prvenstva. V Celju so hokejisti HK Triglav še drugič premagali HK True Celje, tokrat s 5 : 4 (4 : 1, 1 : 1, 0...

Nasveti / petek, 24. januar 2020 / 22:34

Rak, ki je izjema

Skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu je mogoče preprečiti.

Radovljica / petek, 24. januar 2020 / 22:30

Vojaški gorniki v Poljčah

Člani Združenja vojaških gornikov Slovenije so na občnem zboru sklenili, da bo združenje še naprej vodil Slavko Delalut.

Šenčur / petek, 24. januar 2020 / 22:29

Slovesnost v spomin ustreljenih talcev

Šenčur – Območno združenje Zveze borcev za vrednote NOB Kranj in krajevni borčevski združenji Šenčur in Visoko v sodelovanju z Občino Šenčur v soboto, 25. januarja, ob 11. uri vabijo na spominsko s...

Gospodarstvo / petek, 24. januar 2020 / 22:21

Finančna uprava poziva k elektronski oddaji vloge

Kranj – Finančna uprava (Furs) vsako leto dobi približno 250 tisoč vlog za vzdrževane družinske člane, od tega tri četrtine v papirni obliki. Ker obrazci predstavljajo veliko administrativno breme,...