Dr. Ludvik Karničar, rojen na Obirskem pri Železni Kapli

Slovenščina je na graški univerzi doma

Zadnji prireditvi letošnjih koroških kulturnih dni bosta današnji koncert mešanega pevskega zbora Ojsternik iz Bistrice na Zilji in tamburašev iz Zahomca ob 19. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani (vstop bo prost, nekaj sedežev je še praznih) in jutrišnja lutkovna predstava ob 11. uri v Mini Teatru v Ljubljani, v kateri nastopajo lutkarji Slovenskega kulturnega društva iz Celovca.

Prestolnica avstrijske Štajerske Graz/Gradec je drugo največje avstrijsko mesto in edino z izvirnim slovenskim imenom Gradec. Njegov nastanek in zgodovina sta povezana s Slovenci oziroma Slovani, o čemer pričajo krajevna imena v njegovi okolici, na primer Gradovina, Vinica, Bistrica, Borovnica, Čemerika, Pirn, Klanec, Gams in podobna. Leta 1905 so našteli nad 20.000 Slovencev, mnogi Slovenci pa so zasedali ugledna, celo rektorska mesta na tamkajšnji univerzi, Slovenci pa so bili zastopani tudi v štajerskem deželnem zboru.

O Gradcu in njegovem pomenu za Slovence, še posebej v 19. stoletju, je v torek v okviru letošnjih koroških kulturnih dni pred številnimi poslušalci v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani govoril koroški Slovenec z Obirskega/Ebriach pri Železni Kapli dr. Ludvik Karničar, predstojnik Inštituta za slavistiko na graški univerzi. Ugledni koroški znanstvenik in raziskovalec, sam pravi, da njegov priimek izvira najverjetneje z Jezerskega, izpeljan pa naj bi bil iz imena »krnica«, se je na izredno preprost, razumljiv, vendar strokovno utemeljen način sprehodil skozi zgodovino poučevanja slovenščine v Gradcu, kar naj bi zagovarjali celo deželni stanovi, ki so poudarjali, da sta skoraj dve petini Štajerske slovensko govoreči. Prve pobude za ustanovitev stolice (katedre) za slovenski jezik na graški univerzi segajo že v leto 1780, pobuda pa je bila po zaslugi Janeza Nepomuka Primica, rojenega leta 1785 v okolici Škofljice pri Ljubljani, uresničena leta 1811. Predavanja so bila v slovenščini, udeleževalo pa se jih je tudi do 60 študentov. Za raziskovanje in poučevanje slovenščine zelo zaslužni mož Primic je v svojem sorazmerno kratkem življenju storil za svoj materin jezik ogromno. Med drugim je v Gradcu leta 1810 ustanovil društvo Societas Slovenica, v pismu Valentinu Vodniku novembra leta 1810 pa je kot prvi uporabil besedo Slovenija. Profesorji z graške univerze so bili tudi pobudniki za ustanovitev oddelka za slovenistiko na ljubljanski univerzi.

Slovenščina je živa v Gradcu tudi danes. V mestu in okolici naj bi živelo okrog 1500 Slovencev. Največ se jih zbere pri slovenski maši v graški katedrali, dejavni pa so tudi Slovenci, ki študirajo na Dunaju. Dr. Ludvik Karničar je optimist. Vodstvo univerze mu je zagotovilo, da bo tudi v prihodnje denar za profesorja slovenščine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 5. april 2010 / 07:00

Tudi predsednik ni videl zvezd

Ob spomladanskem enakonočju so v observatoriju Golovec priredili noč odprtih vrat.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Komentar: Brezobzirni do tekaških prog

Letošnja zima je spet bolj darežljiva s snegom. Je tudi dovolj mrzla, da se je sneg ohranil. Tega so posebej veseli ljubitelji smučarskega teka, za katere so marsikje uredili proge. Posebej so ob...

Kranj / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Smeti za zdaj ostajajo Kranju

Po sredini seji poslovnega odbora konzorcija CERO je jasno le, da ima kranjska občina še štiri mesece časa, da odda vlogo za kohezijska sredstva, če ji to ne uspe, prednost dobijo Jeseničani.

Žirovnica / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Neurejen status Prešernove hiše

Leto dni po obljubi ministrice za kulturo Prešernova hiša v Vrbi še vedno ni razglašena za spomenik državnega pomena. Kje se zatika?

Prosti čas / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Slabo obiskana Urškina zabava

Million Club Prive Kranj je prejšnji konec tedna gostil petindvajseti rojstni dan Urške Hočevar Čepin, dan poprej pa smo bili na modni reviji v pristnem ambientu mrzle in jasne krvavške noči.

Humor / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Prepesnjena Zdravljica

Tako gre to. Novi časi s seboj prinašajo tudi nove umetniške dileme. Kaj je in kaj ni umetnost, nikoli ne bomo natančno izvedeli, lahko pa izvemo, kako Prešernovo Zdravljico razumejo prijatelji i...