
Jeseniški Pilaster gre v stečaj
Za jeseniški Pilaster-I so lastniki podali vlogo za stečaj. Sodišče stečaja še ni oklicalo, znano pa je, da bo brez dela 69 zaposlenih, ki so ostali brez februarskih plač in lanskega regresa, plačila nadur in nadomestila za prevoz in malico.
Jesenice - »Razlogi za stečaj podjetja so klasični. V gospodarski krizi je zmanjkalo naročil, imamo težave s plačili kupcev, ves čas se ubadamo z likvidnostnimi težavami, sledila je tudi blokada računov s strani Davčne uprave,« je vzroke za stečaj jeseniškega podjetja Pilaster-I razložil njen direktor Rudi Polak. Predlog za stečaj je podjetje podalo pred tednom, sodno takso za kritje začetnih stroškov stečajnega postopka pa so poravnali v sredo.
Polak dodaja, da so obratovalni stroški za nadaljevanje proizvodnje v obsegu, kot je v zadnjih mesecih, premalo za nadaljevanje dela, vendar bo o tem odločal stečajni upravitelj, ko bo oklican stečaj. »Pričakujem, da bo do oklica stečaja prišlo kmalu, vendar je to odvisno od sodišča,« še pravi direktor podjetja Pilaster-I.
Z direktorjem se je sredi tedna sestal tudi Marjan Uršič, predsednik jeseniškega dela sindikata SKEI: »Nekateri delavci nimajo več niti denarja za preživetje, kaj šele, da bi prihajali na delo in ne prejeli plačila, vendar morajo do prihoda stečajnega ali prisilnega upravitelja hoditi v službo. Podjetje jim je že izdalo odločbo o čakanju na delo na domu, vendar ne vsem. To je krivično.« Med zaposlenimi je velika nejevolja, saj jim je podjetje dolžno februarsko plačo in lanski regres, decembrske nadure, prevoz na delo in stroške za malico, odpravnine in jubilejne nagrade, marčevske plače zato najbrž ne bo več.
»Delavci so obupani, denarja ni, ne vedo, kako naprej,« razpoloženje v podjetju opiše Uršič, ki je v sodelovanju z njimi pred časom zaradi suma nepravilnosti pozval k ukrepanju tudi inšpektorja za delo, vendar rezultatov še ni. Zaposleni se čudijo, da so še decembra opravili kup nadur, danes pa naročil ni več. Sumijo, da gre za nečedne igre lastnikov.
Po prijavi na zavod za zaposlovanja bodo delavci iz jamstvenega sklada prejeli denarno pomoč, za neplačane nadure in lanski regres pa morajo vložiti terjatve, za člane sindikata bo to urejal sindikat. Ali so zaposleni lahko optimistični, da bi delo pridobili v drugih jeseniških podjetjih, je za zdaj preuranjeno ugibati. Marjan Uršič pove, da gre družbam iz Skupine SIJ – Slovenske industrije jekla dokaj dobro: »Tržna situacija je slaba, končne cene in cene materiala pa žal zbijajo dobiček. Odpuščanj ni, so pa prehodni odhodi med upokojenci, večjega zaposlovanja ni.«