Nepremičninske družbe pozivajo k pridobitvi energetske izkaznice
Do januarja 2015 je dogovorjeno prehodno obdobje, ko se dopušča oglaševanje nepremičnin brez navedbe kazalnikov.
Kranj – Z začetkom prihajajočega leta bodo uvedeni inšpekcijski ukrepi proti kršiteljem, ki ne bodo pridobili energetske izkaznice. Predvidena globa bo najmanj 300 evrov.
S pomočjo energetske izkaznice je na enem mestu podan pregled potrebnih energentov za delovanje stavbe in na tej osnovi je nepremičnina razvrščena v enega od devetih energijskih razredov. Bistveni del izkaznice je predlagani nabor ukrepov za racionalnejšo rabo energije in predlog za investicijsko vzdrževanje stavbe. Izdelujejo jo neodvisni licencirani strokovnjaki, izdajajo pa izdajatelji s pridobljenim pooblastilom Ministrstva za infrastrukturo in prostor. Obstaja energetska izkaznica, ki se izda za nestanovanjske stavbe, in izkaznica, ki se izda za vse stavbe, stanovanjske in nestanovanjske. Po veljavnem energetskem zakonu pri prodaji in oddaji stanovanjskih in poslovnih nepremičnin za dobo nad enim letom velja obveznost predložitve energetske izkaznice najkasneje pred sklenitvijo pogodbe in obveznost navedbe kazalnikov energijske učinkovitosti pri oglaševanju nepremičnine. Iz nepremičninskih družb AJP, d. o. o., in Fesst, d. o. o., so nam sporočili, da je do januarja 2015 dogovorjeno prehodno obdobje, ko se dopušča oglaševanje brez navedbe kazalnikov, z letom 2015 pa bodo uvedeni inšpekcijski ukrepi in izrečene globe. Zato nepremičninske družbe pozivajo svoje stranke, da pravočasno pridobijo energetsko izkaznico. Ena prvih stavb v Kranju s pridobljeno veljavno izkaznico je poslovna stavba Stara pošta na vhodu v staro mestno jedro. Problemi lahko nastanejo pri stanovanjih v večstanovanjskih zgradbah, saj korektne izkaznice le za posamezno stanovanje, ki nima zagotovljenega ločenega ogrevanja, ni mogoče izdelati. Torej je smiselna izdelava izkaznice za celo stavbo in nato za posamezne dele, kar je povezano s stroški, ki padejo tudi na lastnike, ki stanovanja ne nameravajo prodati ali oddati. Na ta problem opozarjata tudi nepremičninski podjetji AJP in Fesst ter upravniki, ki si v svojih stanovskih združenjih v okviru Gospodarske zbornice Slovenije prizadevajo za spremembo zakonodaje v smislu, da bi se strošek izdelave kartice lahko kril iz sredstev rezervnega sklada.
Energetske izkaznice predstavljajo na eni strani strošek, na dolgi rok pa bodo doprinesle k preglednosti in na enem mestu zbranemu naboru ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti nepremičnine. Ti ukrepi predstavljajo koristen napotek, kaj je priporočeno na nepremičnini narediti najprej, da se investicija v energetsko učinkovitejšo stavbo čim prej povrne. Dejstvo je, da se po Gorenjskem v zadnjem času kar precej vlaga v energetsko sanacijo stavb, predvsem v obliki obnov fasad in streh, kar je seveda dobrodošlo. Tako bo sanirana nepremičnina v višjem razredu (označenem na energetski izkaznici) in s tem tudi več vredna ob mogoči oddaji ali prodaji.