Slovarček izrazov
Izrazi v računalništvu so navadnim smrtnikom pogosto nerazumljivi, kopica kratic pa dela ta svet še bolj nedostopen in nedojemljiv. Kljub temu da nekatere izraze, ne da bi vedeli, uporabljamo že skoraj vsak dan, je za laike to področje še vedno španska vas.
Da pa ne bi bilo tako, so za vsakdanjo rabo v nadaljevanju navedene ter razložene najpogosteje uporabljeni izrazi in kratice.
HTML v angleščini pomeni »Hyper text Markup Language« ali slovensko jezik za označevanje nadbesedila. HTML je nabor označevalnih simbolov ali šifer, ki so umeščene v datoteko in opisujejo strukturo teksta v dokumentu. Oznake spletnemu brskalniku povedo, kateri del teksta so naslovi, odstavki, seznami, slike in kako jih je potrebno prikazati uporabniku.
IP je internetni protokol ali angleško »Internet Protocol« in je zbirka pravil, ki jih je treba upoštevati pri pošiljanju podatkov med dvema računalnikoma po internetu. Vsak računalnik, ki je povezan z internetom, ima vsaj en IP naslov, po katerem se razlikuje od drugih računalnikov v mreži.
LAN pomeni »Local Area Network«, kar v slovenščino prevedemo kot lokalno omrežje. To je mreža povezanih računalnikov na manjšem geografskem območju. Najpogosteje pokriva področje ene zgradbe, pisarne, domače hiše ali šole. Omogoča visoke prenosne hitrosti.
WLAN je brezžično lokalno omrežje ali angleško »Wireless LAN«. Gre za povezavo dveh ali več računalnikov brez uporabe kablov. WLAN za komunikacijo med napravami uporablja tehnologijo na podlagi radijskih valov. To omogoča uporabnikom, da so kljub premikanju znotraj območja pokritosti s signalom še vedno povezani v omrežje.
WWW ali »World Wide Web« je kratica za svetovi splet, ki je zbirka HTML strani na strežniku povezanem v internet. Na internetu je več kot 20 milijard javno dostopnih WWW strani.
SSL ali »Secur Socket Layer« je protokol, ki omogoča šifriran prenos podatkov med strežnikom in odjemalcem, s čimer je onemogočeno nepooblaščeno branje informacij. SSL certifikat je potrdilo, ki ga mora strežniku izdati za to pooblaščena organizacija, in obiskovalcem strani zagotavlja, da je komunikacijski kanal varen. Uporablja se na vseh spletnih straneh, kjer se od uporabnikov zahteva vnos osebnih podatkov.
DSL ali »Digital Subscriber Line« pomeni digitalno naročniško linijo, ki v domove prinaša informacije velike pasovne širine preko običajne bakrene telefonske parice. DSL omogoča velike hitrosti prenosa podatkov in zajema več različic: ADSL, HDSL, IDSL, VDSL. Linija DSL lahko prenaša podatke in glas, del linije s podatki pa je nenehno povezan.
Forum je spletna aplikacija, ki omogoča razpravo, izmenjavo mnenj, komentarjev in nasvetov med uporabniki interneta. Forum je običajno razdeljen na forumske mape, ki se tičejo posameznih tematskih sklopov, ki jih lahko moderirajo uporabniki sami ali pa moderator foruma. Klepetalnica pa je klepet v živo na daljavo med uporabniki interneta.
Širokopasovne tehnologije ali povezave, angleško »broadband«, omogočajo hiter prenos podatkov preko omrežja. Na splošno so to povezave, ki zmorejo hitrost večjo od 2 Mbit/s. »Online / Offline« sta izraza za osebo, ki je trenutno povezana ali trenutno ni povezana v internet.
Strežnik je računalniški program, ki omogoča storitve drugim računalniškim programom na istem ali drugem računalniku. Požarni zid pa je kombinacija strojne in programske opreme, ki ščiti podatke in računalnik pred škodljivimi vplivi ter nevarnostmi internetnega omrežja.
Internet je svetovno omrežje povezanih računalnikov, ki se povezujejo po standardiziranem protokolu in omogočajo, da si uporabniki na različnih mestih izmenjujejo besedilne, zvočne in slikovne informacije. Intranet pa je zasebno podatkovno omrežje za interno uporabo v organizaciji. Namenjen je izmenjavi informacij med uslužbenci. Ekstranet je nadgradnja intraneta, ki dovoljuje zunanjim uporabnikom dostop do nekaterih informacij v organizaciji.