S srčnico nad krvni tlak
Srčnica je rastlinica precej podobna koprivi s to razliko, da ne peče. Njene zdravilne moči so, kot nakazuje že ime, najbolj učinkovite pri težavah s srcem, zlasti pri povišanem krvnem tlaku in pospešenem srčnem utripu.
Ni najbolj prijetnega duha, niti okusa …
Srčnico oziroma srčnik (Leonurus cardiaca) uvrščamo med imenitnejše podivjanke, ki so se včasih pogosto pojavljale v naravi, pa tudi na vrtu so jih gospodinje rade gojile. Ustrezajo ji z dušikom bogata, suha tla v okolici človekovih bivališč. Čeprav ni več tako pogosta kot nekoč, jo še srečamo ob poteh, železniških progah, živih mejah, na suhih pašnikih, po sončnih kamnitih pobočjih in še kje. Nabiramo cvetočo rastlino, zlasti zgornji del. Posušimo jo v senci. Suha droga ima oster, dokaj neprijeten vonj in prav tak okus. A to nas ne bi smelo odvrniti od tega, da si tu in tam privoščimo kakšno skodelico njenega čaja – seveda, če želimo blažiti kakšno od težav, ki jim je kos. Bogata je z eteričnim oljem, čreslovinami, grenčinami, glikozidi in flavonoidi.
Umirja utrip, preganja strah
V antiki so s srčnico zdravili želodčne, ne pa še srčnih težav. Zoper slednje so jo začeli uporabljati šele v srednjem veku. Ugotovili so, da je izjemno zdravilo zoper premočni srčni utrip, kot koristna pa se je izkazala tudi pri zasluzitvi pljuč. Kitajci z njo že tisočletja lajšajo bolezni rodil, v Ameriki pa jo uporabljajo podobno kot baldrijan – pri občutkih strahu in zoper močno bitje srca.
Za nemirne
Ljudsko zdravilstvo ceni srčnico kot učinkovito zel zoper želodčne in težave srca. Zanjo je značilno, da znižuje krvni tlak, zmanjšuje število srčnih utripov in deluje pomirjevalno. Obnese se pri težavah živčnega izvora, zlasti pri pospešenem srčnem utripu, pri povečanem delovanju žleze ščitnice in pri težavah v menopavzi, kot so napadi strahu in notranji nemir. Dobrodejna je še pri histeriji, nespečnosti, razdraženosti, nemiru, občutkih tesnobe in nervoze. Stare zeliščarske bukve omenjajo, da naj bi s srčnico uspešno zdravili pijansko blaznost, zvezano s strahom in drhtavico (delirium tremens).
Proti napenjanju
Pomaga pri pojavih srčne nervoze, ki so posledica napetega trebuha. Zdravi napenjanje in želodčne krče. Koristno se izkaže pri težavah z dihanjem, astmo in zasluzenostjo dihal. Kot smo že omenili, njeno zdravilno delovanje opisujejo podobno baldrijanovemu – pomirja živce in krče.
Pripravimo čaj
Pri pripravi čaja srčnice se odločimo za poparek: dve žlički drobno narezane posušene zeli prelijemo s skodelico vrele vode. Počakamo deset minut, nato čaj odcedimo in neoslajenega pijemo počasi, po požirkih. Pijemo ga v obliki kure dva do štiri tedne, po dve skodelici na dan. Pri srčnih nervozah se zelo obnese čajna mešanica iz srčnice, baldrijana (Valeriana officinalis) in cvetov gloga (Crataegus monogyna). Pripravimo poparek iz dveh žličk mešanice in pijemo po eno do dve skodelici čaja pred spanjem. Z uporabo srčnice pa ne smemo pretiravati, saj je lahko nevarna, če jo zaužijemo preveč. Če jo uživamo v navedenih količinah, ne povzroča stranskih učinkov. Oboleli na ščitnici naj se pred uporabo srčnice posvetujejo z zdravnikom.