Velika noč je praznik pomladi

Velika noč je največji praznik kristjanov po vsem svetu, a se ni po naključju znašel v spomladanskem času. Kristusovo vstajenje od mrtvih predstavlja novo upanje in nov začetek - vse to, kar prinaša prav pomlad.

Velika noč - poimenovana po res veličastni noči, ko je Kristus vstal od mrtvih, je najstarejši in največji krščanski praznik, določen po luninem koledarju, kar pomeni, da ga vsako leto praznujemo na drug datum - prvo nedeljo po pomladni polni luni. A gre za praznik, ki je tudi najdaljši, saj velikonočno obdobje v širšem pomenu traja od pepelnične srede pa vse do binkošti.

Krščanski svet veliko noč praznuje že od devetega stoletja, a praznik je vesel tudi za neverujoče, gotovo zato, ker s seboj nosi globoke poganske korenine. V tem obdobju so naši predniki praznovali prihod pomladi, z rastlinjem pa so dobre sile prosili za plodnost zemlje, zdravje, varovanje pred naravnimi nesrečami ipd. Eden najbolj prepoznavnih elementov velikonočnega časa, ki sicer traja od cvetne nedelje pa vse do velikega ponedeljka dober teden kasneje, so danes cvetnonedeljske butare, ki so nadomestile nekdaj sveto zelenje. Prav tako velik pomen ob veliki noči že od nekdaj posvečamo hrani, kako tudi ne, saj velika noč nastopi po dolgem 40-dnevnem postu, ko naj ne bi jedli mesa. In čeprav se tega danes držijo le še redki, je prav zaradi hrane velika noč številnim zelo ljub praznik. Šunka, pobarvana jajca, hren, potica … in še marsikaj se danes znajde v košari za velikonočni žegen, za tem pa tudi na mizi. Šunka za vernike ponazarja Kristusovo telo, hren žeblje, potica njegovo krono, jajca pa kaplje krvi. Pirhi – prvotno so jih barvali le v rdečo - so ena najstarejših velikonočnih jedi, hkrati pa tudi prastar simbol pomladi, rodovitnosti in življenjske moči, ki ga najdemo v vseh religijah sveta, v različnih izročilih in mitologijah. Pirhe so včasih barvali samo z naravnimi barvami, a so kljub temu uporabljali pestro paleto odtenkov. Rumeno barvo so dobili iz žafrana in češminovih korenin, črno iz jelševega in hrastovega lubja, rjavo iz čebulnih listov ipd. Pobarvana jajca pa niso le del velikonočnega žegna, ampak so že od nekdaj namenjena predvsem obdarovanju. Zamenjava pirhov je na Slovenskem namreč že prastara navada, s tem so dekleta izkazovala ljubezen fantom, danes pa si jih izmenjamo s sorodniki in prijatelji.

Pomladi kot take danes ne praznujemo več, a spomladansko hrepenenje v tem obdobju oživi v vsakemu, zato je velika noč, pa naj si bomo verujoči ali neverujoči, pravzaprav za vse nas (tudi) praznik pomladi.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sreda, 7. julij 2021 / 07:21

Turistični avtobus na destinaciji Kranjska Gora

Kranjska Gora – Na destinaciji Kranjska Gora so znova uvedli turistični avtobus, t. i. shuttle bus, s katerim želijo z javnim prevozom prispevati k manjšemu onesnaževanju zraka v alpskem okolju in...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 28. januar 2021 / 17:08

Veliko je skrbnih lastnikov gozdov

Zavod za gozdove Slovenije vsako leto podeli priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozdov. Z Gorenjskega so priznanje za lansko leto prejeli Mojca Dijak Grmek s Koprivnika v Bohinju, Branko Kavčič iz Dr...

Gorenjska / četrtek, 28. januar 2021 / 17:02

Vrtci in šole na Gorenjskem ostajajo odprti ...

... a šole še naprej le za učence od prvega do vključno tretjega razreda. Po oceni prof. dr. Bojane Beović je bilo pri nas s koronavirusom verjetno že okuženih od petsto do šeststo tisoč ljudi.

Kranj / četrtek, 28. januar 2021 / 16:51

Prijazen dom mamicam z otroki

Pred desetimi leti so na Jesenicah v okviru Društva za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske odprli prvi materinski dom na Gorenjskem. Junija 2017 se je ta preselil v Kranj.

Slovenija / četrtek, 28. januar 2021 / 16:50

Cepljenje – dragulj sodobne medicine

Če se bo cepilo zadosti prebivalcev Zemlje, so strokovnjaki prepričani, da bodo prav vakcine odločilno zatrle tudi najnovejšo nadlogo, ki jo je povzročil virus, imenovan SARS-CoV-2.

Razvedrilo / četrtek, 28. januar 2021 / 16:37

Nagrajence razglasili po spletu

Kljub za gostince turbulentnemu letu 2020, ki se kar noče končati, so inšpektorji Gault&Millau Slovenija uspeli opraviti obiske restavracij in popularnih zbirališč ter s tem zagotoviti izdajo v...