Sara, OŠ Franceta Prešerna: "Odločam se med šolo za aranžerskega tehnika v Ljubljani ter gostinsko in turistično šolo v Radovljici. Za aranžerstvo sem se odločila, ker zelo rada rišem in ustvarjam, obenem pa me zanimajo tudi poklici v gostinstvu, kot je recimo strežba ali poklic kuharja in peka." (Foto: Tina Dokl)

Brez prevelikih pričakovanj

V proces zbiranja informacij glede nadaljnjega šolanja naj se vključijo tudi starši, saj otroke najbolje poznajo, svetuje socialna pedagoginja v Osnovni šoli Franceta Prešerna v Kranju Urška Ude.

Na podlagi česa se otroci odločajo za vpis v določeno srednjo šolo?

»Na izbiro srednje šole najbolj vplivajo učni uspeh, zanimivost področja in priporočila staršev, pa tudi vrstnikov. Velik pomen ima še obisk na informativnem dnevu, kjer dobijo veliko informacij, odločajo pa se tudi na osnovi posvetovanja z našo svetovalno službo. To je proces, ki se začne že v osmem razredu, pa tudi prej s predstavitvijo določenih poklicev, kot je recimo obisk policistov v šoli. Izbira je na koncu odvisna še od osebnega zanimanja in informacij, ki jih pridobijo v procesu poklicne orientacije.«

Koliko na izbiro vpliva učenčev učni uspeh?

»Sposobnosti niti niso več tako pomembne, saj tudi z dobrim uspehom že prideš na gimnazijo. Šolske ocene in nacionalni preizkusi znanja imajo pomen le še pri vpisu na tiste šole, na katerih je vpis omejen.«

Kakšno vlogo naj pri otrokovi končni odločitvi za določeno srednjo šolo odigrajo starši?

»Predvsem je pomembno, da znajo otroka usmeriti glede na njegov učni uspeh, sposobnosti, interese … Da pričakovanja niso prevelika. Starši naj se aktivno vključijo v proces zbiranja informacij in naj gredo skupaj z otrokom pogledat šolo, v katero naj bi se vpisal.«

Ali imajo učenci že v devetem razredu pred očmi tudi svoj prihodnji poklic ali večina z izbiro gimnazije želi odložiti to odločitev še vsaj za štiri leta?

»Tisti, ki za odločijo za poklicne oziroma strokovne šole, imajo že bolj jasno izoblikovane predstave, kaj bi počeli v življenju. Z izbiro gimnazije pa si nekateri vzamejo čas za dokončno odločitev glede študija. Za nekatere je to mogoče najbolj pametna rešitev, sploh če še nimajo pred očmi svoje poklicne poti.«

Kaj bi torej svetovali mladim, ki so se znašli pred tako pomembno izbiro v svojem življenju?

»Predvsem naj poskušajo pridobiti čim več informacij, posvetujejo pa naj se tudi s starši, ki jih zagotovo najbolje poznajo. Starši naj ob tem poskušajo realno videti otroka, njegove osebnostne lastnosti, učne, delovne navade in interese. Veliko informacij je mogoče dobiti tudi na svetovnem spletu, zato naj si recimo ogledajo spletne strani ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter portala mojaizbira. si in filternet.si. In seveda naj izkoristijo tudi možnost individualnega svetovanja v šoli, ki se začne že v osmem razredu osnovne šole.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / ponedeljek, 7. julij 2008 / 07:00

Čestitka društva diabetikov

Sladkorni bolniki iz Škofje Loke, Poljanske in Selške doline iskreno čestitamo zdravniku diabetologu dr. Tomažu Camleku za visoko občinsko priznanje – zlati grb občine, ki mu ga je podelila Občin...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / sreda, 28. maj 2008 / 07:00

Že več kot milijon Toyotinih Priusov

Japonska Toyota je objavila, da je svetovna prodaja modela Prius, prvega bencinsko-električnega hibridnega vozila masovne proizvodnje na svetu, presegla milijon enot. Skupna prodaja ob koncu leto...

Avtomobilizem / sreda, 28. maj 2008 / 07:00

Srečanje lastnikov Renaultov Avantime

Zadnjo majsko soboto se bo v Ljubljani že tretjič zbrala skupina lastnikov avtomobilov Renault Avantime, med katerimi jih bo spet nekaj prišlo iz tujine. Srečanje lastnikov in ljubiteljev tega ek...

Mularija / sreda, 28. maj 2008 / 07:00

Plavalna šola v Čateških Toplicah

V Čatežu mi je bilo najbolj všeč, ko so prišle babice. Kupile so mi sendvič, štručko, vodno pištolo, sok, vodo, kopalke, žogico, sladoled in majici. V Čateških sem se potapljal in spuščal po tobo...

Prosti čas / sreda, 28. maj 2008 / 07:00

Odpiramo zelena vrata

V sodelovanju Turistične zveze Medvode in TV Medvode so posneli prvo izmed štirih turističnih oddaj o občini Medvode z naslovom Odpiramo zelena vrata.

Zanimivosti / sreda, 28. maj 2008 / 07:00

Srečanje starejših v Gorenji vasi

Gorenja vas - Tokratnega srečanja starejših, starih 75 let ali več, se je udeležilo približno 120 upokojencev, kar je največ med vsemi srečanji, ki jih je organiziral Rdeči križ...