O mestu, njenem in našem
Minuli četrtek so na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju odprli razstavo grafik Suzane Brborović. Dobitnica prestižne evropske nagrade Essl je lani prejela tudi študentsko Prešernovo nagrado.
V avli z letošnjim letom novo imenovane Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju se predstavlja mlada slikarka, absolventka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, domačinka iz Kranja Suzana Brborović. Zagotovo gre za eno najobetavnejših mladih slikark pri nas, saj se je v zadnjih dveh letih kot študentka predstavila z nekaj izjemnimi likovnimi projekti, za katere je prejela tudi ugledne nagrade. Prva izmed njih je nedvomno nagrada za mlade umetnike srednje Evrope, tako imenovana Essl Award, ki jo je prejela leta 2011, leto kasneje pa še Prešernovo nagrado za študente na akademiji. Nagrado Essl podeljujeta Avstrijca, zakonca Essl, in sicer mladim, še šolajočim se umetnikom z območja srednje Evrope. Suzana Brborović je ena najmlajših prejemnic te nagrade. Njene tri slike, s katerimi se je prijavila na natečaj, pa sta Esslova tudi odkupila in so dobile mesto v stalni zbirki Klosterneuburg na Dunaju, ki sodi v Essl Museum. Zmagala je tudi na natečaju za razstavo v novomeški galeriji Simulaker z večmedijskim projektom Od temeljev do strehe.
Tokratno razstavo del, gre za izbor grafik različnih formatov, je avtorica naslovila s preprostim naslovom O mestu. »To je serija grafik o mojem mestu Kranju in njegovem spreminjanju. Želela sem izpostaviti odnos med starim in novim. Stara šola - nova šola, stari Globus - nova knjižnica, stari hotel Jelen - nov stanovanjski kompleks …,« je povedala Suzana Brborović, ki je najprej po mestu fotografirala stare in nove stavbe, motive pa je potem ustrezno grafično obdelala.
Na razstavi, ki je sicer tudi prodajnega značaja, je o mladi umetnici spregovoril tudi umetnostni zgodovinar ddr. Damir Globočnik. »Pri razstavljenih grafikah, izdelanih v tehniki originalne foto gravure, je fotografija samo eden od pripomočkov. Suzana Brborović je lastne fotografije na različne načine preoblikovala s pomočjo računalnika. Nekateri motivi nastopajo v zrcaljeni podobi, posamezni deli so lahko okrepljeni, drugi dobijo transparenten videz, na enem grafičnem listu so lahko prisotni različni pogledi na isti mestni del. Poglede na kranjske stavbe, ulice in mestne predele (Globus, Hotel Jelen, Prešernov spomenik) spremljajo linijske strukture, ki jih srečamo tudi pri avtoričinih slikah,« je povedal Globočnik in dodal: »Statični motivi so dopolnjeni z dinamičnimi poudarki. Likovnica je na medmrežju našla satelitske posnetke Kranja, ki vsebujejo prenekateri likovni učinek, ki ga je že doslej pri slikarstvu in grafiki želela posebej okrepiti. Mesto je na grafičnih listih predstavljeno kot urbani sistem, kot mozaična, medsebojno prepletena celota, pri kateri konkretne oblike lahko prestopajo v abstraktni vzorec.« Razstava bo na ogled do 22. februarja vsak dan med tednom.