Lani z visokim dobičkom
Modra zavarovalnica, največja upravljavka pokojninskih skladov pri nas, je minulo leto zaključila s 14 milijoni evrov dobička. Med prvimi želijo biti tudi pri prilagoditvi novi pokojninski zakonodaji, ki na področju dodatnega pokojninskega zavarovanja prinaša nekaj pomembnih novosti.
Ljubljana - Modra Zavarovalnica, ki je bila ustanovljena jeseni 2011 z izčlenitvijo od Kapitalske družbe, ima trenutno v upravljanju blizu 1,1 milijarde evrov sredstev, s čimer ostaja največja upravljavka pokojninskih skladov v Sloveniji. Upravlja pet vzajemnih pokojninskih skladov, med katerimi je daleč največji zaprti vzajemni pokojninski sklad za javne uslužbence, v katerem se je doslej zbralo že dobrih 600 milijonov evrov denarja od več kot pol milijona zavarovancev.
»Čeprav je bilo leto 2012 prvo celo poslovno leto Modre zavarovalnice in primerjave s predhodnim letom niso mogoče, je za nami odlično leto. Ostajamo največji izplačevalec pokojninskih rent v Sloveniji. Naša sredstva upravlja lastna ekipa, ki je izkušena in vrhunsko izobražena, naši procesi so zelo natančno izdelani, notranja regulativa je stroga. Eden glavnih razlogov za dobro delo v lanskem letu pa je tudi uspešna stava na relativno velik delež (pretežno tujih) podjetniških obveznic v našem portfelju, ki so v 2012 res zabeležile izjemno rast,« je poslovanje Modre zavarovalnice v minulem letu predstavil predsednik uprave Borut Jamnik in poudaril, da letošnje leto prinaša bistveno spremembo za upravljavce pokojninskih skladov, saj ministrstvo za finance spreminja pravilnik, ki ureja zajamčeno donosnost. »Če tega ne bi spremenili, bi donosnost znatno poskočila, to pa bi bilo veliko tveganje za vse upravljavce. Pravilnik bo zajamčeno donosnost omejil, sicer relativno visoko, to pa bo tako za upravljavce kot za zavarovance premik na boljše,« ugotavlja Jamnik, ki priznava, da njihov pogled na leto 2013 ni optimističen, saj pričakujejo še eno leto krize z možnostjo poslabšanja gospodarskih razmer.
Pogoji za pridobitev rente po novem blažji
Zato bodo še toliko bolj izkoristili spremembe in priložnosti, ki jih z letošnjim januarjem prinaša novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Vodstvo Modre zavarovalnice poudarja, da so bile spremembe zakona potrebne, da je ministrstvo upoštevalo njihove predloge in da so šle spremembe v celoti v pozitivno smer. »Ključna sprememba, ki jo uvaja nova zakonodaja, je krovni pokojninski sklad. Ta bo sestavljen iz najmanj treh podskladov, ki se bodo razlikovali po naložbeni politiki, vsaj en podsklad bo zagotavljal zajamčen donos, ki pa bo, kot že rečeno, omejen navzgor. Prehajanje med podskladi bo za zavarovance brezplačno, mlajšim zavarovancem pa ta sprememba zagotavlja manj konzervativen način varčevanja. Spremembe prinašajo tudi strožje pogoje za dvig privarčevanega denarja v enkratnem znesku. Za vsa sredstva, ki so bila vplačana do 31. decembra 2012, se ohranja dosedanja pravica, torej se po izteku 120 mesecev lahko kadarkoli izplačajo v enkratnem znesku, medtem ko so vsa vplačana sredstva po 1. januarju 2013 namenjena dodatni pokojninski renti, razen če le-ta znašajo manj kot 5.000 evrov. V teh primerih zavarovanec še vedno lahko izkoristi možnost enkratnega izplačila, « je nekaj sprememb predstavil član uprave Matija Debelak. Spreminjajo se tudi pogoji za pridobitev pokojninske rente, ki so po novem blažji - dovolj je že pravica do starostne, vdovske ali invalidske pokojnine in ne več deset let varčevanja in vsaj 58 let starosti, kot je veljalo doslej. Po novem se v kolektivno zavarovanje zdaj lahko vključujejo tudi samostojni podjetniki in pretežni lastniki podjetij. Upravljavci skladov imajo na prilagoditev novi pokojninski zakonodaji časa dve leti.