Deveterica ne priznava krivde
Trije člani hudodelske združbe, ki je tihotapila orožje in preprodajala mamila, za sodišče še nedosegljivi.
Kranj - Na kranjskem okrožnem sodišču se je v sredo nadaljeval predobravnavni narok proti obtožencem v tako imenovani zadevi Očistimo Slovenijo, ki jim obtožnica očita trgovino z mamili in orožjem. Devet obtoženih je pred sodnico Andrijano Ahačič stopilo že prejšnji teden, sedem jih je priznalo krivdo, najvišjo kazen dveh let in osmih mesecev zapora pa je sodišče prisodilo Aleksandru Vodopiji, ki mu bodo odvzeli tudi denar, pridobljen iz poslov s preprodajo drog.
Ob poostrenih varnostnih ukrepih se je nadaljeval predobravnavni narok še za enajsterico obtoženih. To so 28-letni Senad Pavleković, 35-letni Velibor Popović, 31-letni Darko Palević, 32-letni Zoran Matović, 31-letni Bojan Rodić in 30-letni Milan Rikanović, ki so od maja v priporu, ter 47-letni Rade Bubanja, 29-letni Darko Radonjić in 27-letni Jasmin Džafić, ki niso priznali krivde, medtem ko sta se 40-letni Tržičan Almir Halavać in 22-letni Kranjčan Mladen Samardžija, ki je v priporu, raje odločila za priznanje in s tem tudi nižje kazni. Prvemu je sodišče za kurirsko vlogo pri prevozu drog odmerilo pogojno zaporno kazen enega leta zapora s preizkusno dobro treh let, Samardžija pa bo zaradi preprodaje drog moral za rešetke za dve leti in pol. Obema je sodišče naložilo tudi plačilo stroškov postopka. Zagovorniki ostalih so predlagali izločitev nekaterih dokazov, prav tako tudi izločitev sodnice Ahačičeve, zaradi okuženosti z informacijo, kdo od obtoženih se ni pogodil s tožilstvom in posledičnega sklepa za krivdo, kar pa je sodnica zavrnila.
Po dobrih dveh urah se je predobravnavni narok nadaljeval s povzetkom kar 148 strani dolge obtožnice, ki obtoženim očita precejšnje število kaznivih dejanj tihotapljenja orožja in preprodaje mamil. V zvezi z eno največjih policijskih akcij v Sloveniji so organi pregona na Gorenjskem sredi lanskega maja v samo enem dnevu opravili 33 hišnih preiskav, v katerih so zasegli 2,5 kilograma konoplje in 195 sadik konoplje, 1440 gramov amfetaminov, 560 gramov sredstev za redčenje droge, 475 gramov heroina, 81 gramov kokaina, dve ročni bombi, pet pištol in drugo. Skupno so tedaj pridržali osemnajst oseb, sodišče pa je kasneje odredilo pripor za enajst osumljencev, zoper enega pa hišni pripor.
Poleg obtoženih, ki so že stopili pred sodni senat, so v obtožnici navedeni še trije domnevni člani naveze, ki pa za zdaj sodišču niso dosegljivi. Še vedno je na begu 33-letni Črnogorec Miloš Šćekić, ki je bil domnevni vodja hudodeske združbe, Željko Knežević ima prebivališče v Črni gori, Josip Delija pa na Hrvaškem. Sodni postopek proti njim je tako izločen, glavna obravnava pa se bo na kranjskem sodišču nadaljevala 6. februarja.