Sladki dunaj (2)
Sacherca z marmelado, kuhano vino, dunajski zrezek, dišeči masleni piškoti ... Dunajske znamenitosti, enostaven sistem podzemne železnice in Rubikova kocka.
Večerjo smo s sobotnega večera prestavili na petek. V prijetnem vzdušju smo si dunajski zrezek, krompir v oblicah, nekaj solate, ki je na trenutke tipično avstrijsko zasladila, sacher torto – tisto z marmelado, privoščili v Grinzingu pri Alter Bach in Henglu. Na prvi pogled bi mislil, da gre za pivnico, a sta nam Ankica in Ana iz strežbe 'po naše' in v 'avstrijščini' razložili, da je pri njih na prvem mestu vino.
Tako smo že prvi večer spoznavali uporabo vozovnice za mestni promet, v soboto dopoldne pa je potem sledila glavna lekcija. Kdor je želel, si je v skupini ogledal najbolj razvpite znamenitosti Dunaja, potem pa je sledilo prosto popoldne, ki se je zelo hitro zavleklo pozno v večer.
Na najbolj znanem božičnem sejmu, tudi najbolj razvpitem pri obiskovalcih božičnega Dunaja – tistim pred mestno hišo – stoji stojnica z malce drugačnimi božičnimi okraski. Brigitte Sirakaya dela novoletne okraske, predvsem bunkice za smrečico, iz gline. Umetnost gline jo zanima že več kot 22 let in jo vedno najdemo na istem prodajnem mestu. Kulinarične tržnice na sejmu so najbolj obiskane. 'Tenstan' krompir z različnimi dodatki, pa 'Reisenbrezel' ali preste velikanke na tisoč in en način – slane, s cimetom, jabolki … Dišeči masleni velikanski buhteljni, kosi sladic in seveda značilno kuhano vino, kjer sicer za skodelico položite kavcijo enega evra, če bi jo slučajno pozabili vrniti, vendar nič zato, se pa potem vračate domov s 'šalčko' več za spomin.
Tokrat je z nami na Dunaj potovalo tudi nekaj mladih družin. Pravi simpatični razigranki sta bili Bitenčevi deklici, Gregorčičevi trije pa so bili že malce starejših let. Vsem trem, pa tudi mami in očetu, so blizu miselne igre. Predvsem smo vsi strmeli v hitro rokovanje trinajstletnega Matica z Rubikovo kocko. Povprečno fant potrebuje kakšnih 45 sekund, da jo sestavi, uspelo pa mu je tudi že v 36 sekundah. Običajni kocki pa so delale družbo na vlaku – in vsakič, ko smo kje stali, čakali na kaj – še druge. Recimo taka trikotne oblike, pa kakšna s še več ploskvami …
Naša najstarejša popotnica pa je bila tokrat osemdesetletna Genovefa Rogelj iz Stražišča. Na Dunaj jo je pospremil sin Brane, mimogrede pa smo izvedli, da bo konec tedna Genovefa dopolnila 81 let. In glede na to, kako se gospa pri svojih letih dobro drži, upamo, da jo v prihodnosti še srečamo na kakšnem od Glasovih izletov.
(Se nadaljuje)