Previdnost ni odveč
O nevarni drogi burundanga na vizitkah in v obeske vgrajenih čipih, ki naj bi jih delili zmikavti, policija ni seznanjena, a previdnost ni nikoli odveč.
Kranj - »Nujno preberi!!! Te dni se na raznih parkirnih prostorih in bencinskih servisih brezplačno delijo obeski za avtomobilske ključe ali drugi manjši dodatki za vozilo. Ne jemljite teh stvari! V njih je vgrajen manjši čip, s katerim kriminalci sledijo vašemu gibanju do hiše in na tak način ugotovijo, kdaj ste doma. Ko ste odsotni, pa vam vlomijo. To naj bi bili romunski kriminalci, ki so iznašli nov način vlamljanja. Obvestite prijatelje.« Takšno ali podobna obvestila je najbrž prejel že vsak uporabnik elektronske pošte in marsikdo jih tudi jemlje smrtno resno, čeprav na policiji pravijo, da doslej še niso obravnavali takega primera, vseeno pa svetujejo previdnost.
»Po do sedaj opravljenem preverjanju policija ni prejela prijave ali obravnavala primera, ki ga omenjate (obeski, čip ...). Sicer nam tak način tudi ni poznan glede na izkušnje naših kolegov iz tujine,« je odgovoril Drago Menegalija z Generalne policijske uprave.
Že kar lep čas po elektronski pošti kroži tudi obvestilo o novi drogi burundanga. Na bencinskih servisih in podobnih krajih naj bi se moški predstavljal kot pleskar in občanom delil svoje vizitke. Te naj bi bile prepojene z mamilom burundanga, ki povzroča vrtoglavico, precej je oteženo tudi dihanje. Mamilo naj bi uporabljali storilci, da omamijo svoje žrtve posilstva ali ropa, droga je menda nevarnejša od običajne droge ali uspavala, prenosljiva pa naj bi bila tudi preko kartic, papirja … »Bodite previdni, ti ljudje vam lahko potisnejo vizitke pod vrata, vržejo v nabiralnik, ostanejo v bližini in vas opazujejo in kasneje napadejo,« svari elektronsko opozorilo. Tudi nazadnje opisanega primera slovenska policija še ni obravnavala, niti ni prejela kakršnekoli podobne prijave, je razložil Menegalija. Na Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije pa so nam pojasnili, da gre v opisanem primeru za snov skopolamin, t. j. alkaloid, ki deluje na možgane in vegetativne živce. A kot dodaja Lucija Perharič, dr. med.: »Skopolamin ima zagotovo dramatične učinke na možgane, vendar menim, da ga na vizitko ni možno nanesti dovolj, da bi lahko prišlo do centralnih učinkov.« Del učinkov je podoben kot pri atropinu, ki je tudi v halucinogenih razhudnikovkah, del učinkov pa je drugačen, še dodaja. Skopolamin namreč deluje bolj pomirjevalno, uspava in povzroča zelo barvite sanje. Se pa kot učinkovito mamilo pri posilstvih uporablja rohipnol in še nekatere druge psihoaktivne snovi.
Že dlje časa po spletu kroži tudi opozorilo pred sumljivimi neodgovorjenimi klici iz tujine, pri čemer se številka klicatelja začne z +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., 394... Uporabnika mobilnega telefona naj bi povrnjen klic stal vsaj dva tisoč evrov. Ker naj bi elektronsko pošto razposlala Pošta Slovenije, smo se pri njih pozanimali o podrobnostih. »Pošta Slovenije z vsebino e-pošte ni povezana (gre za neresnično vsebino) in je o tem že pred več kot letom dni obvestila policijo. Zadeva je bila aktualna že pred časom in očitno še kroži,« so nam odgovorili.
Naj bodo vsebine različnih opozoril, ki krožijo po elektronski pošti, resnične ali ne, policija vseeno svetuje občanom, da v različnih situacijah upoštevajo preventivne nasvete in se samozaščitno obnašajo. Poiščete jih lahko tudi na njihovi spletni strani.