Zaradi združitve ne bo odpuščanj
Tako zatrjuje Jože Drenovec, v. d. ravnatelja novega Šolskega centra Kranj, pod okriljem katerega je vlada minuli teden združila ESIC Kranj in Tehniški šolski center Kranj (TŠC).
Kranj - Mnogo bolj skeptični so do združitve omenjenih dveh šolskih centrov pri kranjskem območnem odboru Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz). »Verjamem, da ta racionalizacija ne bo brez posledic, in to ne samo pri vodstvenih kadrih,« je prepričana predsednica kranjskega Sviza Vlasta Sagadin. Ob tem se obetajo še spremembe normativov in standardov ter večanje učne obveznosti za učitelje, je še dodala, zaradi česar bo po njenem v prihodnje kar nekaj učiteljev preveč. »Začetek novega koledarskega leta bo za nas zelo stresen. To je res grdo darilo vlade za božič in novo leto,« je še dejala Vlasta Sagadin.
Neutemeljena se ji zdi tudi naglica pri tako zahtevnem projektu, v okviru katerega so obenem izločili organizacijsko enoto gimnazija iz ESIC Kranj in oblikovali samostojni zavod Gimnazija Franceta Prešerna. »Razočarani smo, ker je vlada to sprejela na hitro, brez argumentov in sredi šolskega leta. Spremembe bodo začele veljati že 1. januarja 2013, kar je prekratko obdobje, da bi se šole statusno preoblikovale,« je opozorila Vlasta Sagadin. Nerazumljivo se ji zdi tudi, da nekatere šole združujejo, po drugi strani pa eno postavljajo na novo. »Tu gre verjetno za osebne interese posameznikov na ministrstvu,« domneva Vlasta Sagadin in dodaja, da nikakor nima nič proti ustanovitvi gimnazije, a bi morali to storiti bolj premišljeno. Podobnega mnenja je dosedanja ravnateljica ekonomske trgovske šole Nada Šmid, ki je zaradi tega ostala brez delovnega mesta. »Naj se osamosvojijo, če imajo svojo vizijo, ampak ne na račun drugih šol,« je poudarila in dodala, da so po reorganizacijah, ki so jih izpeljali že v preteklosti, ravno postali prepoznavni, zdaj pa bodo spet na začetku. Prepričana je tudi, da s tem podirajo izobraževalno mrežo na Gorenjskem, saj programi centrov ESIC in TŠC niso kompatibilni - pri enih gre za storitvene, pri drugih pa tehnične programe. Obenem je opozorila, da je bilo že za združitev s trgovsko šolo potrebno precej energije za enovito delovanje, zdaj pa se to spet podira. »Negotovost, ki jo vse to potegne za seboj, vpliva tudi na kakovost našega dela, pa če hočemo ali ne,« je še dodala Nada Šmid. Verjame, da bo združitev prinesla tudi kadrovske presežke, pri čemer bodo po njenem najbolj na udaru mlajši učitelji, ki niso tako zaščiteni kot starejši delavci.
Ob tem Jože Drenovec poskuša miriti in zatrjuje, da po dosedanjih analizah odpuščanje ne bo potrebno. »Sam sem nasprotnik radikalnih posegov, zato bomo v čim večji meri poskušali izkoristiti notranje rezerve z manjšimi prerazporejanji zaposlenih,« je napovedal.