Vlagali bodo in varčevali
Proračuna občine Škofja Loka za prihodnji dve leti sta po eni strani razvojna, po drugi strani pa varčevalna. Leta 2013 bo proračun vreden 39, leta 2014 pa 33 milijonov evrov.
Škofja Loka - Dveletnega proračuna so se po besedah vodje oddelka za finance Špele Justin v občini Škofja Loka lotili zaradi projekta Urejanje porečja Sore, ki se bo nadaljeval še v prihodnja leta, zaradi pridobivanja nepovratnih sredstev in zaradi medsebojne odvisnosti obeh.
Najvišjo prioriteto v proračunu ima omenjeni projekt, ki je tudi evropsko podprt. Varčevalna pa sta proračuna zaradi zmanjševanja stroškov, saj so prilivi v proračun nižji, med drugim tudi zaradi državnih varčevalnih ukrepov, ki so znižali povprečnine občinam. Že lani so se v Škofji Loki lotili reorganizacije občinske uprave, kar se bo v dveh letih poznalo za 15 odstotkov. Sicer pa bodo za različne projekte v Škofji Loki še naprej iskali možnost sofinanciranja. Skupna vrednost kohezijskih sredstev (skupaj z občinskim vložkom) je 43 milijonov evrov, sicer pa se bodo poleg projekta za urejanje porečja Sore za kohezijske vire potegovali tudi za energetsko sanacijo vrtca Najdihojca. Kandidirali bodo tudi za strukturne vire (za obnovo Cankarjevega trga, kolesarske povezave in širokopasovno omrežje), za sredstva iz kmetijskega sklada (za obnovo lokalne ceste Strmica, podružnično šolo Gabrk), iz švicarskega mehanizma (za projekt energetske sanacije šol), za denar izobraževalnega ministrstva (za socialno podjetništvo). Justinova je napovedala tudi, kako se bo občina v prihodnjih dveh letih zadolževala. Sedaj je občinski dolg 11,4 milijona evrov, za leto 2012 novega zadolževanja ne bo in bo konec leta dolga še za 10,5 milijona, v letu 2014 pa bodo za dokončanje kohezijskega projekta najeli še tri milijone evrov in bo konec leta občinski dolg znašal 12,6 milijona.
V razpravi so svetniki nanizali več predlogov, od potrebe za sofinanciranje dnevnega centra Šent (Zorica Škorc), zakupa medijskega prostora in uvedbe novega brezplačnika (Anton Peršin), večje financiranje Loškega muzeja (Mirjam Jan Blažič) in Loškega odra (Gregor Hostnik), okrepitve financiranja za Škofjeloški pasijon, katerega vnovična izvedba v letu 2015 je vse bližja (Tomaž Paulus), smiselnosti energetske sanacije več kot 40 let starega vrtca Najdihojca (Igor Draksler), do prepočasnega vzpostavljanja širokopasovnega omrežja (Marko Murn). Svetniki so v prvem branju podprli predlagana proračuna, sedaj bosta še v javni obravnavi, tako da je mogoče nanju še dajati pripombe.