Za enakopravnost in svobodo
Zveza koroških partizanov in prijateljev protifašističnega odpora je v Celovcu praznovala sedemdeseto obletnico ustanovitve.
Celovec – Kljub nasprotovanju dela angleške okupacijske oblasti so 3. decembra leta 1948 po številnih zapletih in zavrnitvah, dobro leto po občnem zboru, Zvezo koroških partizanov vpisali v društveni register na Koroškem. Razlogi za zavlačevanje niso znani, domnevajo pa, da so bile za Britance moteče tudi jugoslovanske zahteve po priključitvi Koroške k Jugoslaviji. Zveza koroških partizanov je pod vodstvom dosedanjih predsednikov Karla Prušnika - Gašperja, Janeza Wutteja - Luca in Petra Kucharja (ti trije so pokojni), dr. Katje Šturm Schnabl ter sedanjega Milana Wutteja vsa leta delovanja stala na braniku slovenstva na Koroškem, zagovarjala pravice in enakopravnost slovensko govorečih in drugih ljudi na Koroškem, nasprotovala širjenju nacionalističnih in nacističnih idej ter dejanj ter ohranjala spomin na protinacistični boj Slovencev na Koroškem. Koroški Slovenci so bili prvi in edini, ki so si upali upreti nacizmu, zato plačali krvav davek in s tem prispevali k pogojem za ustanovitev nove demokratične druge avstrijske republike. Kljub obljubam po prvi in drugi svetovni vojni so bili vselej izigrani in oškodovani, najprej že leta 1957, ko je bilo kljub zagotovilu v Avstrijski državni pogodbi ukinjeno obvezno dvojezično šolstvo.
Ta dejstva je v svojem govoru na nedavni svečanosti ob 70-letnici Zveze koroških partizanov na celovškem sejmišču posebej poudaril sedanji predsednik Milan Wutte. Zagotovil je, da bo organizacija, tudi ob sodelovanju mladih, še naprej vztrajala pri teh stališčih. Dvorana celovškega sejma je bila nabito polna in med udeleženci so bili številni gostje iz Slovenije, tudi z Gorenjskega. V imenu Zveze borcev za vrednote NOB Slovenije je zborovalce nagovoril predsednik Tit Turnšek, predstavnik Zveze ruskih vojnih veteranov pa je koroškim partizanom izročil častni znak ruske zveze. V kulturnem programu so sodelovali združeni moški pevski zbori Slovenske prosvetne zveze pod vodstvom Boža Hartmana in partizanski pevski zbor Pinko Tomažič iz Trsta ter glasbeniki in recitatorji iz Koroške in Slovenije.