S povečanjem kapacitet umetnega zasneževanja se na planini nadejajo, da bodo smučarsko sezono začeli že decembra. / Foto: Vilma Stanovnik

Planina vabljiva tudi poleti

Na Soriški planini vse več moči usmerjajo v razvoj poletnega turizma, v zimski sezoni pa se nadejajo tudi odprtja novega hotela s štiridesetimi posteljami.

Sorica – Soriška planina je znana kot eno izmed slovenskih zimskošportnih središč. Zaradi naravnih danosti, bogate zgodovine – po planini poteka rapalska meja – pa je zanimiva tudi v poletnem času, ko smučarje zamenjajo pohodniki, plezalci, kolesarji in drugi gostje.

»Z obiskom Soriške planine v prvih poletnih mesecih smo zelo zadovoljni. Vse namestitvene kapacitete so polne,« prve poletne mesece ocenjuje direktorica Turističnega centra Soriška planina Polona Golija. Gostom so tudi v poletnem času na voljo prenočišča v Brunarici, ki sicer stoji tik ob smučišču, sredi Sorice je Gostišče Macesen, razširiti nameravajo tudi kamp. Skupaj z Litostrojsko kočo na Soriški planini ter namestitvami v Sorici in na Nemškem Rovtu je že sedaj na voljo blizu dvesto namestitvenih kapacitet. V naslednji zimski sezoni pa bo, če bo vse potekalo brez zapletov, dokončan tudi lesen hotel, ki so ga začeli graditi konec lanskega leta in bo lahko sprejel do štirideset gostov. »Trenutno potekajo zaključna gradbena dela, napeljujejo potrebne inštalacije,« pravi Golijeva.

Zadovoljni so, da so med gosti večinoma stacionarni, med katerimi je precej tujcev. Največ je Nemcev, Belgijcev pa tudi Francozov. Prek Soriške planine vodi tudi več cest iz Selške doline in Baške grape v Bohinj, zato to območje privablja tudi kolesarje, motoriste in druge dnevne goste, ki se na planini ustavijo ob poti.

Zavedajo se, da zgolj zimska sezona ni dovolj za preživetje turističnih delavcev na Soriški planini, zato vse bolj razvijajo tudi poletno turistično ponudbo. »Imamo nekaj lepih kolesarskih poti na mulatjerah, nudimo panoramske vožnje s sedežnico, ki deluje ob koncu tedna, za večje skupine pa po dogovoru tudi med tednom. Planina pa je idealna lokacija za pohodništvo, privabljamo pa tudi ljubitelje padalstva,« našteva sogovornica, ki si želi celostne ureditve in ohranitve zgodovinskih objektov ter ureditve tematskih poti po stari rapalski meji, ki teče po planini. »Rapalska meja med gosti zbuja veliko zanimanja, še posebno stari objekti, za katere želimo, da bi se v prihodnje očistili in uredili,« pojasnjuje direktorica.

Kot poudarjajo na Soriški planini, veliko pozornosti namenjajo družinam in otrokom. »Avgusta organiziramo družinska doživetja, na katerih bomo organizirali različne brezplačne aktivnosti in animacije za otroke v naravi. Glavni avgustovski dogodek pa bo v soboto in nedeljo, 26. in 27. avgusta, ko bo na planini potekal Majerski smenj in kontrabant, etnološki, kulturni, kulinarični in zabavni program, s katerim predstavimo življenje na planini. Kot v starih časih, bomo s ''kontrabanti'' pretihotapili nekaj tihotapskih dobrin čez rapalsko mejo. Turistična društva iz okolice bodo predstavila domače izdelke in dobrote, kuharska mojstra Jože Godec in Primož Pintar pa bosta pripravila odprto kuhinjo, na kateri bodo obiskovalci lahko poskusili tradicionalne lokalne jedi, pripravljene na sodoben način. Zvečer pa bosta sledila veselica in druženje,« pravi Polona Golija.

Kljub temu da smo sredi poletja, pa se na planini že pripravljajo na prihajajočo zimsko sezono. Zadnji dve sta bili zaradi neugodnega vremena slabši od pričakovanj, zato letos upajo na boljšo zimo. Do zimske sezone bodo v spodnjem delu smučišča in ob otroški vlečnici povečali kapaciteto zasneževalnega sistema, temu dodali še nekaj topov ter tako omogočali smuko v začetku decembra. »Z dodajanjem vsebin tako v poletnem kot v zimskem času se trudimo za čim pestrejšo ponudbo in računamo, da bo Soriška planina v naslednjih letih postala zares celovita destinacija,« zaključuje sogovornica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 22. december 2009 / 07:00

Strmol bodo obnovili z evropskim denarjem

Protokolarni Grad Strmol v Dvorjah bodo prihodnje leto začeli obnavljati. Glavnina denarja za to je evropska.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 24. november 2014 / 15:16

Obramba kritizira postopek

Tožilec za nekdanjega vodjo poslovalnice AMZS v Lescah Florjana Gašperina, ki naj bi bil najbolj odgovoren za domnevne nepravilnosti pri tehničnih pregledih avtomobilov, predlaga zaporno kazen, za soo...

GG Plus / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:41

Plezala sta po ledenih gorah

Tržiška alpinista in ledna plezalca Klemen Premrl in Aljaž Anderle sta del letošnjega poletja preživela med plavajočimi ledenimi gorami na Grenlandiji, kjer sta snemala promocijski film z ekipo znaneg...

Gospodarstvo / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:39

Tri banke odslej pod neposrednim nadzorom ECB

Od 4. novembra so tri slovenske banke pod neposrednim nadzorom Evropske centralne banke (ECB), ostale banke bo po enakih merilih kot ECB nadzirala Banka Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:38

Sto let olševske šole

V obstoječi šolski stavbi na Olševku je pouk prvič stekel 12. novembra 1914, ko so imeli tudi šolsko sveto mašo za pričetek šole, slovesnost pa se je končala s cesarsko pesmijo, piše v šolski kroniki....

Naklo / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:37

Znanje za vsakdanjo rabo

V Biotehniškem centru Naklo v Strahinju je bila pred kratkim mednarodna konferenca Vivus z udeležbo predavateljev iz enajstih držav.