Letos pozor(!)ni po vsej Sloveniji
Kampanja Pozor(!)ni za okolje, ki že tretje leto zapored poteka na pobudo družbe Goodyear Dunlop Sava Tires, je letos razširjena med dijakinje in dijake po vsej Sloveniji, partnerstvu pa se je pridružilo tudi Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. "Nadaljujemo skupaj in pogumno za dober namen," pravijo partnerji projekta, ki jih je letos kar 36.
»Vsak od nas je na tem planetu, da pusti odtis. Pusti ga v znanju, v doživetjih, v stvareh, ki te veselijo, ne v naravi. « Tako se glasi misel na naslovnici beležke, ki je namenjena udeležencem kampanje Pozor(!)ni za okolje. Kampanja je v letošnjem šolskem letu prestopila meje gorenjske regije in k partnerstvu privabila kar 36 organizacij ter več kot 10 tisoč dijakov iz vse Slovenije.
Letošnje šolsko leto bodo dijaki in dijakinje (pa tudi učitelji) poleg pravilnega ločevanja odpadkov več pozornosti namenili preprečevanju nastajanja odpadkov, posebnost pa bo tekmovanje med EKOfrendi, ki bodo z urejanjem EKOkotičkov poskrbeli, da bodo tudi njihovi sošolci postali bolj pozorni do okolja.
»Po dveh zelo uspešnih letih izvajanja kampanje na Gorenjskem smo se odločili, da si postavimo enak cilj - spodbujanje širše družbe k večji okoljski ozaveščenosti, vendar na veliko višji ravni. V preteklosti smo že dokazali, da je trdno partnerstvo ključ do uspeha. Torej, zakaj ne bi še naprej širili dobre prakse?« je ob podpisu pisma o nameri o sodelovanju 36 partnerjev povedal Thierry Villard, glavni direktor Goodyear Dunlop Sava Tires. V podjetju se pomena ne-ustvarjanja odpadkov sicer zavedajo že od samega začetka, saj jim je z urejenim sistemom ločevanja odpadkov med letoma 1999 in 2011 uspelo zmanjšati količino komunalnih odpadkov kar za 92 odstotkov. Navsezadnje je tudi sama kampanja Pozor(!) ni za okolje vzniknila na pobudo sodelavcev.
»Pobuda, ki pride iz gospodarstva in še povezuje srednje šole, je zelo spodbudna in moramo sodelovati,« je odločitev za sodelovanje komentiral minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič: »Pred leti so podobne projekte izvajali po osnovnih šolah, rezultat pa je boljše ločevanje odpadkov tudi po gospodinjstvih. Ja, v mojih mlajših letih temu nismo posvečali dovolj pozornosti, sedaj pa nas o pomenu ločevanja učijo otroci.« Obenem je minister zbrane spomnil tudi na divjanje narave v zadnjem mesecu: »Planet nas opominja, da moramo spoštovati naravo in biti njen skrbnik. Soočeni smo z izzivi, morda celo največjimi v zgodovini človeštva, saj smo do sedaj vse preveč zanemarjali trajnostni razvoj.« Tudi zato razpada biotska raznovrstnost, samo v Evropi je ogroženih ogromno živalskih vrst. Tudi zato, ker Evropejci neprimerno ravnamo z odpadki. Podatek ministra Bogoviča: povprečna evropska družina na leto odvrže za 1000 evrov hrane!
Poleg ministrstva kampanjo podpirajo tudi lokalne skupnosti, na Gorenjskem občine Jesenice, Radovljica, Škofja Loka in Mestna občina Kranj. »Radovljica je turistična občina, zato je skrb za okolje še toliko pomembnejša. Tovrstne izkušnje so lahko zgolj pozitivne, že sedaj se kaže, da osnovno- in srednješolci veliko pozornosti namenjajo ločevanju odpadkov, « je povedal radovljiški župan Ciril Globočnik.
Janez Frelih, podžupan Kranja, meni, da se je kampanja prijela: »Komunala Kranj vodi tudi akcijo Kr' Ločuj, ki skupaj s kampanjo Pozor(!) ni za okolje kaže odlične rezultate. Za čistejše okolje bomo poskrbeli tudi z gradnjo kanalizacijskih vodov in nadgradnjo čistilne naprave. « »V zadnjem času veliko pozornosti namenjamo tudi energetski obnovi stavb v občinski lasti. Pri ločevanju odpadkov pa je bila naša občina med prvimi v državi, ki smo ga vpeljali,« je na še eno plat varovanja okolja, manjšo energetsko odvisnost od fosilnih goriv in manjše izpuste ogljikovega dioksida, opozoril Robert Strah, podžupan Škofje Loke.