Prva hibridna patruljna vozila
Vozni park policije se je v torek okrepil s skupno 56 novimi vozili, med katerimi so v večini patruljna vozila na hibridni pogon, ki so prva tovrstna v policiji. Predala sta jih namestnik generalnega direktorja policije Danijel Žibret in minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
Ljubljana – Med novimi službenimi vozili policistov je 31 specialnih patruljnih vozil Toyota Corolla Hibrid in deset vozil istega tipa v operativnem najemu, deset civilnih specialnih vozil Toyota RAV4 Hibrid in pet specialnih patruljnih terenskih vozil Toyota Landcruiser. Uporabnike so dobili na vseh osmih policijskih upravah, na PU Kranj so tako prevzeli 4 patruljna vozila tipa Corolla za policijske postaje Kranjska Gora, Kranj, Jesenice in Bled, od tega je eno vozilo v operativnem najemu.
Namestnik generalnega direktorja Danijel Žibret je pojasnil: »Nova vozila so večinoma namenjena patruljiranju, torej za vsakodnevno delo policijskih enot po vsej Sloveniji, medtem ko bomo civilna vozila uporabljali kot spremljevalna vozila ob varovanih dogodkih, kakršno je trenutno predsedovanje Slovenije Svetu Evropske unije. Med temi vozili so tudi vozila na hibridni pogon, ki bodo v strjenih naseljih med drugim zmanjšala zvočno onesnaževanje.«
Ministrstvo za notranje zadeve za policijo prvič uvaja v uporabo specialna, belo-modro-rumena patruljna vozila na hibridni pogon, s čimer sledijo smernicam Strategije razvoja Slovenije 2030, še posebej pa želijo podati spodbuden signal splošni javnosti pri prehodu na t. i. e-mobilnost. Kot je pojasnil minister Hojs, so pri porabi sredstev, ki jim jih je lani dodelil državni zbor, upoštevali dva pomembna faktorja. »Najprej človeško silo, brez policistk in policistov nam namreč vsa ta vozila ne bi nič pomagala, zato smo se po dolgih letih odločili, da povečamo vpis v Policijsko akademijo. Če smo v preteklih letih v vrste policistov lahko usposobili nekje do 120 policistov, bomo ob 50-odstotnem povečanju vpisa v naslednjih letih to število lahko podvojili. Po drugi strani smo se zavedali, da je treba sredstva nameniti za osebno opremo in zaščito ter za vse tisto, kar pri svojem delu potrebujejo,« je dejal Hojs.
Policija je sicer imela na začetku letošnjega novembra za opravljanje svojega dela na voljo 2.615 prevoznih sredstev, od tega 86,7 odstotka v lasti in 13,3 odstotka v najemu. Pretekli teden so prevzeli tudi štiri nova vozila, ki jih bo uporabljala avtocestna policija. Povprečna starost prevoznih sredstev policije je 6,8 leta, najvišjo pa dosegajo motorna kolesa in kombinirana vozila. Pri tem 1.455 vozil voznega parka celotnega ministrstva izpolnjuje enega izmed kriterijev za odpis, kar pa ne pomeni, da bodo vsa tudi odpisana.