Siti smo tega sranja

Za solidarno Slovenijo so se imenovale sobotne demonstracije v Ljubljani, ki so jih soorganizirali sindikati, študenti in upokojenci, ki so množično (po ocenah okoli 30 tisoč) zasedli ljubljanski Kongresni trg. Ti zahtevajo solidarno Slovenijo in spoštovanje človekovih pravic. Tistih, ki pričakujejo, da se bo upoštevalo njihovo mnenje in ne moč kapitala. »Krizo naj plačajo tisti, ki so jo povzročili,« se je slišalo med demonstranti, ob zvokih revolucionarnih pesmi pa so uprizorili tudi pogreb pravosodnega sistema.

»Delavske plače, pokojnine in štipendije niso povzročile krize, ampak požrešni kapital,« je povedal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, in še: »Ta kapital pa sedaj ne vidi ljudstva.« Sindikati se bodo uprli predlogom delodajalcev po ukinitvi plačanega odmora, dodatka na delovno dobo, zmanjšanemu nadomestilu za bolniški stalež … Podpirajo reformo pokojninskega sistema in trga dela, vendar po pričakovanju delavcev in ne Evrope. »Evropa krvavi,« je spomnil na demonstracije in stavke po stari celini Drago Lombar, predsednik KNSS, in pojasnil: »Zaradi nepravičnosti in nespoštovanja zakonov. Priča smo največjemu razslojevanju prebivalstva po drugi svetovni vojni.«

Tudi študenti na čelu z Mitjem Urbancem so ogorčeni: »Od nas zahtevajo varčevanje na račun znanja, zdravja, na račun naše prihodnosti, zato smo proti reformam na račun mladih.« Mladi so prihodnost, zato ne bodo dovolili, da njihove glave in srca odidejo drugam. Slišali smo tudi, da brez uspešnega javnega sektorja ne bo uspešnega realnega sektorja, da smo vsi siti sranja, da ne bi smeli za bagatelo prodajati podjetja in postati hlapci. »Evropa finančnega kapitala nima prihodnosti, le socialna prihodnost je lahko naša vizija,« pa je povedal Branimir Štrukelj, predsednik sindikatov javnega sektorja, in tudi: »Namesto izhoda iz krize je glavna skrb Vlade sekanje, rezanje plač in socialnih transferjev, …, odpuščali bi, nižali pravice in plače. Nas pa nihče nič ne vpraša in nas imajo za parazite. Za njih smo smeti, ki jih ni treba niti vprašati. Mi pa učimo, zdravimo, čuvamo, raziskujemo.«

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 3. julij 2015 / 11:56

Podaljšali rok za vložitev zahtevkov

Kranj – Vlada je spremenila uredbo, s katero je zadnji možni rok za vlaganje zahtevkov za izplačilo denarja za ukrepe iz programa razvoja podeželja za obdobje 2011–2013 podaljšala s 30. junija na 3...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...