Loške in bohinjske mesnine
Loške mesnine so v sanacijo Mesnin Bohinja vložile že okrog devetdeset tisoč evrov. Lastnike so na podlagi skrbnega pregleda pozvale, da naj pokrijejo izgubo iz preteklih let.
Škofja Loka - Klavnica Škofja Loka, ki se je poleti preimenovala v Loške mesnine, bo letos zaklala okrog 26 tisoč govedi, kar je največ v njeni dosedanji zgodovini in tudi letos največ v Sloveniji. V letošnjem zakolu še nekaj manj kot 30 odstotkov predstavlja klanje za potrebe podjetij Mesnine dežele Kranjske in Kras Sežana, ki pa sta uredila svojo klavnico in prihodnje leto ne bosta več klala v škofjeloški klavnici.
V Škofji Loki so se na spremenjene razmere hitro odzvali. Kot je povedal Mitja Vodnjov, direktor Loških mesnin in Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka, ki je njihova večinska lastnica, so začeli s prodajo sveže govedine in letos poleti tudi s ponudbo za žar. Zdaj na mesec prodajo že okrog 250 ton govedine, s čimer se uvrščajo na tretje ali četrto mesto v Sloveniji. Meso prodajajo trgovcem, gostincem in mesarjem po vsej Sloveniji ter tudi preko lastne maloprodajne mreže. »Želimo postati razpoznavni prodajalec domače, slovenske govedine, v postopku registracije imamo tudi blagovno znamko Gorenjska govedina. Ni naš namen, da bi postali največji v Sloveniji, želimo pa biti kvalitetni, kar ne pomeni vedno tudi najnižje cene. Govedine ne prodajamo v polovicah, ampak obdelano, kot večje ali manjše vakuumsko pakirane kose,« je dejal Vodnjov in poudaril, da pri zakolih niso več odvisni samo od enega naročnika in da zdaj tudi niso več samo klavnica, ampak vse pomembnejši del postaja prodaja sveže govedine. To je tudi razlog, da ustvarjajo lastno trgovsko mrežo. Letos so že odprli pet mesnic – v Kranjski Gori, v BTC-ju in v Plavi Laguni v Ljubljani, v Gorenji vasi in v Bohinjski Bistrici, decembra jo bodo še v Žireh. Prihodnje leto ne načrtujejo tako hitrega širjenja trgovske mreže, a če se bo pokazala priložnost na dobri lokaciji, se bodo tudi odzvali. »To niso klasične mesnice, v njih poleg mesa ponujamo tudi izdelke Loške mlekarne in Domačega kotička, « je dejal Vodnjov in dodal, da v koncept Loškega (Loške mesnine, Loška mlekarna, Loška zadruga) in Domačega kotička vključujejo še Mesnine Bohinja.
Mesnine Bohinja že poslujejo pozitivno
Z bohinjskim podjetjem so se začeli dogovarjati pred tremi leti, dogovor so dosegli avgusta letos, potem ko se je znašlo v hudih težavah in zaposleni že tri mesece niso dobili plač. »Naš pogoj je bil, da ob tem, ko zagotovimo denar za zagon proizvodnje, prevzamemo upravljanje. Avgusta smo za direktorja imenovali Boštjana Pikona, dosedanjega vodjo proizvodnje, v polnem razmahu pa je tudi sanacija, v katero smo doslej vložili 90 tisoč evrov. Poenotili smo nabavne in prodajne poti, obvladali stroške, v treh mesecih zaposlenim (vseh je enajst) izplačali pet plač in dosegli, da podjetje od začetka oktobra že posluje pozitivno. Povečali smo proizvodnjo, ki pa bi jo lahko še bolj, če ne bi bilo ozkih grl (premajhne zmogljivosti zorilnic), ki so posledica napačnih investicij v preteklosti, « je dejal Vodnjov in dodal: »Mesnine Bohinja naj bi po naši strategiji postale obrat za izdelavo visoko kakovostnih domačih izdelkov, ki ima kot eden redkih tovrstnih obratov v Sloveniji še vedno klasično dimno prekajevalnico. Količino izdelkov naj bi s sedanjih sedem do osem ton na mesec povečali na petnajst do dvajset ton, že zdaj pa bi jih lahko prodali več, kot jih uspemo narediti. Izdelke prodajamo kupcem, s katerimi so že prej sodelovale Mesnine Bohinja, pa tudi v naših petih mesnicah in v šestih zadružnih trgovinah. Čeprav imamo klavnico v Škofji Loki, bomo klanje ohranili tudi v Bohinju, s čimer bomo tamkajšnjim in okoliškim kmetom še naprej lahko zagotavljali uslužnostno klanje.«
Skrbni pregled razkril pravo sliko
Zgodba z vstopanjem Loških mesnin v lastništvo Mesnin Bohinja se je zapletla. »Skrbni pregled je namreč pokazal, da je bilo poslovanje v preteklih letih precej neresno in neodgovorno, saj uprave lastnikom niso prikazovale pravih podatkov. Podjetje v zadnjih petih letih ni ustvarilo le 90 tisoč evrov, ampak 360 tisoč evrov izgube, tako da ima zdaj kar 182 tisoč evrov negativnega kapitala. V Loških mesninah nismo pripravljeni pokrivati izgube, pripravljeni pa smo vlagati v razvoj in v ustvarjanje pogojev za normalno proizvodnjo,« je ob tem dejal Vodnjov in poudaril, da so lastnike pozvali, da pokrijejo izgubo. »Če tega ne bodo storili, se bomo s Kmetijsko gozdarsko zadrugo Srednja vas v Bohinju, ki je lastnica klavniškega objekta, poskušali dogovoriti za sodelovanje. Loške mesnine želimo dolgoročno ostati v Bohinju, saj smo v to doslej vložili že veliko energije in denarja.«