Državna cesta proti slapu Savica je bila ves teden popolnoma zaprta za promet. (Foto: Matej Slabe)

Zaradi plazov v nevarnosti tri hiše

V Škofji Loki so zaradi plazu iz stanovanjske hiše začasno izselili družino, v Železnikih razmere še proučujejo. Popis škode po poplavah še poteka, samo na Jezerskem naj bi je bilo za 2,5 milijona evrov.

Slovenska karitas je odprla poseben račun za zbiranje dobrodelnih prispevkov za pomoč prizadetim v poplavah. Finančno pomoč lahko nakažete na: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: 0214 0001 5556 761, namen: POPLAVE 2012, sklic: 00 6220. Prostovoljne prispevke zbira tudi Rdeči križ Slovenije: TRR SI56 03100-1111122296, namen: Poplave 2012, sklic: 00 937051.

Kranj – Stanje po ponedeljkovih poplavah se je na Gorenjskem v minulih dneh že umirilo in življenje se počasi vrača v ustaljene tirnice. Občinske komisije popisujejo nastalo škodo, cestarji so poškodovane ceste že sanirali vsaj v taki meri, da so znova prevozne, pospešeno poteka tudi sanacija ostale škode. »O višini škode nerad govorim, dokler občinske komisije ne končajo svojega dela, kar pa lahko traja tudi štirinajst dni,« je v četrtek povedal poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet. Najbolj pereča problema sta v Škofji Loki in Železnikih, kjer zemeljska plazova ogrožata tri hiše, sicer pa se je na Gorenjskem skupno sprožilo 58 zemeljskih plazov.

Poškodovalo je 185 kilometrov cest, 230 stanovanjskih objektov, 13 upravnih in gospodarskih objektov in eno šolo. Poplavilo je 18 vozil. Med poplavami in po poplavah je bilo na delu 782 gasilcev, 370 delavcev različnih služb (elektro, cestna in komunalna podjetja ...) in 37 pripadnikov civilne zaščite, iz regijskega skladišča pa so občinam razdelili tudi 4120 protipoplavnih vreč. V nadaljevanju podajamo pregled nastale škode v najbolj prizadetih gorenjskih občinah.

Bohinj: največ škode v Ukancu

Na območju Bohinja so poplave največ škode povzročile v Ukancu, kjer je bila poškodovana tudi državna cesta proti slapu Savica, je pojasnil podžupan Jože Sodja. Zaradi tega je bila cesta minule dni popolnoma zaprta za promet. Narasla Mostnica je v Stari Fužini pod kulturnim domom odnesla del vrtov, poškodovana pa je tudi kolesarska steza od Stare Fužine do mosta pri Studoru, za sanacijo katere bodo po besedah Sodje potrebovali od sto do dvesto tisoč evrov. Ob cesti Podjelje–Koprivnik se je sprožil zemeljski plaz, ki so ga že odstranili, dva plazova pa sta zasula še cesto Stara Fužina–planina Blato, kjer so močno poškodovani tudi robniki. »V Bohinju praktično ni ceste, ob kateri ne bi bili poškodovani robniki,« je ob tem dejal Jože Sodja. Po podatkih, ki jih je občini posredoval zavod za gozdove, je poškodovanih tudi 50 do 70 kilometrov gozdnih cest. Največ naplavin so po umiku vode morali odstraniti na cesti od Ribčevega Laza do Ukanca. Na cesti proti Pokljuki je promet oviralo več podrtih dreves, podrli pa sta se tudi dve smreki v neposredni bližini jezera. »Za nekatera drevesa, ki nam jih v preteklosti niso pustili podreti, je zdaj poskrbela narava sama,« je dejal Sodja. Bohinjski gasilci so morali iz 640 hiš črpati vodo, sicer pa je bilo po besedah podžupana poplavljenih še več objektov, a so vodo ljudje marsikje črpali tudi sami. Večinoma je zalilo kletne prostore. Posledice poplav, je še pojasnil Sodja, so v glavnem že odpravili.

Na Jesenicah so največ težav imeli v Zdravstvenem domu Jesenice, kjer je meteorna voda zalila klet, v kateri so bili najbolj poškodovani prostori fizioterapije. V sredo so prostore že očistili in spet sprejeli paciente, višina škode pa še ni ocenjena, je povedala glavna sestra Sonja Uršič. Meteorna voda je zalila tudi nekaj drugih objektov, med drugim zbirni center in skladišče Jeko- In. Tudi v občini Radovljica tokrat na infrastrukturi ne beležijo večjih poškodb, se pa s posledicami poplav v teh dneh spopadajo na Šobcu, kjer je Sava Bohinjka močno poškodovala leseni del mostu in po poteh v kampu izkopala globoke jarke.

V občini Kranjska Gora je neurje poškodovalo predvsem ceste v alpske doline. Neprevozne so državna cesta v Vrata, gozdna cesta v Krnico ter občinska cesta v Tamar. Pri hotelu Špik v Gozd-Martuljku je odneslo del brežine Bistrice; na istem vodotoku je odneslo tudi dva manjša mostova – pri Slovenskem planinskem muzeju in pri soteski Mlačca. Neprevozna je tudi cestna povezava med Mojstrano in Krnico v Zgornji Radovni.

Zaradi plazu izpraznili hišo

V občini Gorenja vas – Poljane škoda natančno še ni popisana, pojasni župan Milan Čadež: »Najhuje jo je zagodel plaz, ki se je sprožil pod šolo na Sovodnju.« Poplavljenih je bilo 25 objektov, deroča voda je povzročila štirideset poškodb na cestah in poškodovala dva mostova ter sprožila sedem plazov. »Hudourniški potoki so drli, na poljih so se ustvarjala jezera, škoda je povzročena po vsej občini,« pove Elizabeta Rakovec, direktorica občinske uprave. Poškodovan je bil tudi vodovod, kako rešiti nastalo situacijo, pa na občini še proučujejo. »Poljanska Sora je bila v preteklosti že višja, vendar je sedaj škoda nastala zaradi hudourniških voda,« še pove direktorica.

V Škofji Loki so največ škode povzročili zemeljski plazovi, ki so poškodovali občinsko cesto na Gabrški gori v Sopotnici, Podpulfrca– Breznica in v Virlogu. Zemeljski plazovi in usadi so se sprožili tudi v Breznici, na Sv. Ožboltu in na Trnju, v Zmincu pa kamenje. Škodo so naredile hudourniške zaledne vode, narasla Poljanska Sora s pritoki pa je prestopala bregove, poškodovala brežine vodotokov in na poplavnih območjih puščala naplavine. Večjo škodo na zasebnih objektih so preprečili s pravočasnim izdajanjem protipoplavnih vreč, je povedal poveljnik civilne zaščite Nikolaj Kržišnik. Najbolj je bila zaradi plazenja poškodovana stanovanjska hiša v Breznici pod Lubnikom, od koder se je družina začasno izselila. Nove poplave pa so za občino tudi signal, da se je kar se da hitro treba lotiti projektov protipoplavne zaščite, zlasti je kritično območje od Sotočja do Suškega mostu. Že spomladi bodo začeli iskati izvajalca zaščitnih del na podlagi protipoplavne študije, je dejal škofjeloški župan Miha Ješe.

»Škoda je, vendar je dobro, da je ostalo na tej ravni in ni pri nas padlo še več dežja, « o posledicah obilnih padavin pravi žirovski župan Janez Žakelj. Občina bo za najnujnejše ukrepe takoj zagotovila 15 tisoč evrov, predvsem za sanacijo cest (tudi gozdnih poti) in plazov, ki so se sprožili pod Zabrežnikom, v Jarčji Dolini, Koprivnikom, nad Rakulkom in ob regionalni cesti proti Brekovicam. »Veliko brežin na vodotokih v naši občini je potrganih, razkopalo je cesto ob Poljanski Sori na Ledincah, « pove župan.

V občini Železniki, ki je bila v poplavah 2007 najbolj prizadeta, tokrat vodotoki niso povzročili škode, so pa velike količine padavin sprožile nekaj zemeljskih plazov v Davči, Dražgošah, Martinj Vrhu, na Rudnem …, najbolj kritičen pa je plaz v Dašnici, ki ogroža dva objekta, še zlasti stanovanjsko hišo Dašnica 165. V njej živi šestčlanska družina, ki je zaradi prevelike ogroženosti zadnji dve noči že prespala drugje, je povedal župan Anton Luznar: »Včeraj so si plaz ogledali strokovnjaki, skupaj pa smo se nato odločili, da je najbolje, da družina do nedelje ne spi doma.« Do takrat bodo plaz ukrotili s plohi in šestmetrskimi železnimi oporniki, družina pa bi se nato lahko vrnila domov. V nadaljevanju se bodo, je napovedal župan, lotili celovite sanacije plazu, ki se je sicer sprožil že predlani, a je doslej miroval, ob zadnjih padavinah pa je spet začel drseti.

Precej dela so v ponedeljek imele tudi gasilske službe MO Kranj, saj so kar na 35 različnih lokacijah opravile črpanje vode, prav tako so posredovali s protipoplavnimi jezovi, protipoplavnimi vrečami in odstranjevale podrta drevesa. V Struževem so v ponedeljek zvečer preprečili večjo škodo pred poplavnim udarom Save. Delavci Komunale Kranj so delali na sanaciji plazu potoka Veverica v Goričah, plazu na Orlah na Trsteniku in poškodbi ceste v Goričah. Poškodovan pa je tudi most čez reko Kokro v Ovčanah.

V občini Tržič je plaz odnesel del gozdne poti Preska- Križe, sicer pa so jo odnesli precej bolje kot v preteklih poplavah, tudi zaradi urejanja vodotokov po poplavah v letu 2007, je pojasnil župan Borut Sajovic.

Odrezalo dve dolini

Neurje je na Jezerskem odrezalo dolini Podstoržič in Komatevro, kjer so plazovi zasuli ceste, del ceste pa je raztrgalo tudi na območju Ravenske Kočne (proti tovorni žičnici). V Dolu pod Storžičem je bil en prebivalec ves dan odrezan od sveta. Podjetja, ki imajo pogodbe z občino, so skupaj z gozdnim gospodarstvom še naslednja dva dni odpravljala posledice vodne ujme, je povedal podžupan Peter Sušnik. Vodotoki, ki so prestopili bregove, so naredili škodo zlasti na travnikih in cestah. Nenormalne količine vode so pridrle zlasti z območja slapa Čedca in si utrle pot zunaj struge, ogrozile so tudi nekaj hiš.

Reka Kokra s hudourniškimi pritoki se je v neurju razlivala prek bregov od Fužin do Brega, je povedal Marko Bohinec, direktor občinske uprave v Preddvoru. Na srečo ni dosegla hiš. Posledice neurja se kažejo zlasti na cestah, predvsem v vasi Kokra, kjer je bil zaradi tega težji dostop do nekaterih hiš. V občini Cerklje je bilo največ poplavljenih objektov v naselju Zalog. Manjši zemeljski plazovi so se sprožili na cestah Grad–Ravne, Štefanja Gora in Sidraž.

Največ padavin v občini Kamnik je v ponedeljek padlo na območju Kamniške Bistrice in Klemenčevega, a več kot osemdeset prostovoljnih gasilcev je posredovalo na praktično vseh delih občine. Razdelili so več kot 600 protipoplavnih vreč. Sprožilo se je deset zemeljskih plazov (Klemenčevo, Zakal, Tunjice, Hrib pri Kamniku, Poreber, Stolnik, Špitalič, Hruševka ...), večji na cesti v Kamniško Bistrico, zaradi česar je bila ta nekaj časa tudi zaprta. Plazovi stanovanjskih objektov ne ogrožajo. Delne zapore cest ostajajo v Soteski, Hruševki in Tunjicah, popolna pa na cesti v Klemenčevo in Sovinja Peč-Podlom. Meteorna voda je zalila kletne prostore bazena, delavski dom in Šolski center Rudolfa Maistra v Kamniku in prostore zdravstvenega doma v Zg. Tuhinju. Po prvih okvirnih ocenah štaba Civilne zaščite naj bi v občini Kamnik ocena škode znašala 1,5 milijona evrov, največ škode je nastalo na vodotokih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 22. november 2020 / 10:50

Teorije zarot

»Res je, drvimo proti prepadu, a tega voza ne vozi nihče. Sam drvi proti prepadu.« S to mislijo slovenski filozof Tomaž Grušovnik zavrne zelo razširjeno domnevo, da smo žrtve zarote, ki svet peha prot...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 9. junij 2010 / 07:00

Izseljenci igrajo v Sloveniji

Na gostovanje v Slovenijo prihaja slovenska gledališka skupina Naš dom iz San Justa v Argentini. Slovenski ljubitelji gledališča so pod vodstvom režiserja Blaža Mikliča postavili na...

Mularija / sreda, 9. junij 2010 / 07:00

Največ ´zajčkov´ v Besnici

Petošolci s podružnične šole Besnica so regijski zmagovalci tekmovanja za najbolj čiste zobe.

Prosti čas / sreda, 9. junij 2010 / 07:00

Poletna kozmetika in ličila

Potrebe naše kože se v vročih poletnih dneh razlikujejo od tistih pozimi, zato je pomembno, da so vaši negovalni produkti ter nega prilagojeni poletnemu času.

Kronika / sreda, 9. junij 2010 / 07:00

Poljak padel v globel

Med vračanjem s Prisanka je v nedeljo na brezpotje zašel par poljskih planincev. Moški je pri tem padel sedemdeset metrov nižje in se smrtno ponesrečil.

Zanimivosti / sreda, 9. junij 2010 / 07:00

Anketa: Ceste so obupne

Na srečanju z okoljskim ministrom Rokom Žarnićem v Bohinju so ga župani alpskih občin opozorili predvsem na slabe prometne povezave v teh krajih. O dotrajanih cestah v Bohinju pa so na zadnji seji gov...